Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Moralitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O parere - moralitatea e un concept social fluid

Lucruri care acum 50 de ani erau complet inacceptabile si a fi rostite

ne sint prezentate astazi ca fiind de dorit ...prea multe exemple ca sa merite a fi citate

Deci nu putem privi 'moralitatea' ca pe un stilp fix al societatzii - as zice

ca imaginea unei geamanduri e o descriere mai potrivita : 'fixa' -> in realitate tirita

imperceptibil de curentele zilei

Si atunci zic eu, raspunsul trebuie nuantzat

Mai exista moralitate: da, mai exista :crazy:

( e relevanta ? din ce in ce mai putin, din pacate :) )

 

:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moralitatea este definita diferit in functie de epoca. Presupun ca morala se vrea opusul degradarii, se vrea un set de precepte/reguli care sa asigure o existenta demna omului, este de obicei opusul definitiei viciului. Desigur, definitia moralei este influentata de conceptele religioase in primul rand, si apoi de ideologiile in voga.

 

Si as zice eu ca atata timp cat morala nu este decretata valoare absoluta in viata spirituala a individului, este ok.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exista in ziua de azi moralitate?

 

De moralitate dispune orice om, insa mediul inconjurator in care acesta traieste sau a trait isi poate pune amprenta intr-un mod pronuntat, de aceea noi persoanele care dispunem mai mult de aceasta calitate, trebuie sa dovedim intelegere si rabdare :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moralitatea, ca si normalitatea pare sa fie determinata statistic.

Preceptele crestine, cele 10, par de bun simt si respectarea lor ar induce, probabil mai mult echilibru in lume.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Moralitatea nu te poate priva de nici un drept, cum am mai spus: moralitatea inseamna intelegere,rabdare, respect, cinste, buna purtare, corectitudine si astia sunt oamenii care nu fac diferente de statut social, care apeleaza la comunicare, la rezolvarea problemelor fara sa inceapa un conflict sau sa provoace, care stiu sa asculte si nu te priveaza de dreptul de a vorbi, de a-ti spune parerea........sunt multe de spus la acest capitol, insa majoritatea spune doar ca exista, asta e dovada, cat de usor ne dam multumiti cand nu e vorba de o barfa :o:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×