Sari la conținut
Forum Roportal
Ma'at

Moralitatea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

moralitatea inseamna intelegere,rabdare, respect, cinste, buna purtare, corectitudine si astia sunt oamenii care nu fac diferente de statut social, care apeleaza la comunicare, la rezolvarea problemelor fara sa inceapa un conflict sau sa provoace, care stiu sa asculte si nu te priveaza de dreptul de a vorbi, de a-ti spune parerea........

Cred că există trei condiţii, pentru ca o anumită atitudine să poată fi considerată "morală":

 

1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bai..unde rahat e FILOSOFIA pe sectiunea asta? schimbati titlul in "filozofia mea de viata dobandita in cartierul in care m-am nascut!"

este..JENANT! :o:

Pe mine mă caracterizează filozofia "de bodegă".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu te viza neaparat postul respectiv...desi a fost sa apara dupa ceea ce postasesi.De apreciat oricum autoevaluarea filosofiei :o: o luciditate ce nu le-ar dauna multora de se "filozofeaza" prin zona :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
moralitatea inseamna intelegere,rabdare, respect, cinste, buna purtare, corectitudine

 

Insisti. Tu stii de ce. Si nu ca insisti sa-ti dai cu parerea e marea problema, ci ca nu ai nici-o apasare in a minti si sustii asta cu seninatate. Daca principiile tale se rezuma la "ii mint, dom'le, ca sunt straini, ce treaba am eu cu ei?"... si asta pentru ca te plictisesti!... dar, straini asa cum sunt ei, totusi te intereseaza reactia lor... dupa care iti permiti sa spui "moralitatea inseamna intelegere,rabdare, respect, cinste, buna purtare, corectitudine"... eu ce sa mai zic? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insisti. Tu stii de ce. Si nu ca insisti sa-ti dai cu parerea e marea problema, ci ca nu ai nici-o apasare in a minti si sustii asta cu seninatate. Daca principiile tale se rezuma la "ii mint, dom'le, ca sunt straini, ce treaba am eu cu ei?"... si asta pentru ca te plictisesti!... dar, straini asa cum sunt ei, totusi te intereseaza reactia lor... dupa care iti permiti sa spui "moralitatea inseamna intelegere,rabdare, respect, cinste, buna purtare, corectitudine"... eu ce sa mai zic? :flowers:

 

nu am facut nimanui nici un rau, am spus ca am mintit pe propria mea caciula, asta inseamna ca numai eu suport consecintele :flowers: crezi ca un strain se gandeste la mine? nu face nici macar atat, da, ma intereseaza toate reactiile ce au legatura cu propria persoana, si nu numai, depinde de situatie, insa iti spun sincer ca m-am saturat de tine :"ii mint, dom'le, ca sunt straini, ce treaba am eu cu ei?"... pot sa spun ca am asteptat aceasta reactie din partea ta, bineinteles eronata, aceasta poveste va continua atata timp cat eu imi dau silinta sa port o discutie cu tine si sa ajungem la o incheiere cat de cat pasnica, pt ca tu nu faci altceva decat sa interpretezi si sa demonstrezi ca faci dreptate :flowers:

 

ps: cu cat imi esti mai strain cu atat ma poti intelege mai putin :friends: m-am referit numai la importanta care o reprezint eu pt ei, am facut intr-adevar o fapta necugetata, dar mult prea insuficienta pt a ma considera un om imoral.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exista in ziua de azi moralitate?

 

Din cate vad , aud imi dau seama ca nu prea mai exista decat fff. rar ... Sa dea Dumnezeu sa ma insel !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exista in ziua de azi moralitate?

 

 

Moralitate, habar n-am de mai exista, da' sigur "rromalitate" e din plin!

Baftalo pralo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi topicul pare sa fie mai mult o rafuiala intre yvona si varuna, iaca eu ma simt ofensata de intrebarea "amenintatoare" (vezi si postul harald) al dunedaideanului ( :lol2: am scris bine?) si o sa ma apuc sa citez din Andrei Plesu. Cine s-o plictisi sa schimbe....postul :lol2:

 

"Daca esti sfant, problema eticului nu se pune. Nu atat pentru ca drumul tau s-a incheiat 9sfintii adevarati stiu bine ca orice cale spirituala e, prin definitie, un inceput de cale), ci pentru ca sfantul nu mai are de negociat intre optiuni si norme.Sfantul a trecut in lumina, e absorbit de metabolismul ei, a trecut in aprtea cealalta. De partea cealalta, dar in sens invers, a trecut si demonul, pentru care , de asemenea, problema eticului nu se mai pune. Problema eticului se pune pentru noi, care nu suntem nici intr-o parte nici in alta, care ne aflam in interval, un soi de mismasuri, de corcituri, cand halucinati de retorica puritatii si a absolututlui, cand patrunsi de cea mai neagra mizerie trupeasca, sufleteasca si mentala. De aceea suntem o materie buna pentru etica, pentru ca suntem echivoci, pentu ca avem posibilitatea alegerii in orice moment. Nu suntem nici buni ca Dumnezeu, nici rai ca Diavolul. Si atunci trebuie o anumita ordine, pentru ca un asemenea conglomerat ambiguu sa functioneze convenabil. ordinea aceasta este eticul. eticul icnearca sa regleze miscarea noastra intre bine si rau, comportamentul nostru in interval.

(diferenta dintre ingeri si noi, pentru ca si ingerii sunt fiinte ale intervalului - e ca pentru ei problema optiunii s-a pus o singura data, in vreme ce pentru noi ea se pune in fiecare clipa)"

 

 

 

Scuze, al DUNEDAINULUI :santa2:

 

De fapt "a" ca era intrebarea si nu tonul lui...... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun.iaca incepe si filosofia sa scoata capul(desi sunt oameni aici care pot face mai mult sper decat sa dea simple citate farasa puna nimic de la ei,macar ca si comentariu la respectivul citat)...asta pana apar adevaratii filosofi ai roportalului si-i dau in cap cu probleme MULT MAI pe subiect cum, de exemplu "incogniscibilele conexiuni dintre moralitatea umana si jocul "uite vara-(mea) nu e vara(-mea)" :santa2:

 

nici nu aveam pretentia sa ma masor cu adevaratii filosofi (si nu ma refer la cei ai roportalului) mi s-a parut ca citatul e elocvent si ca nu are sens sa fac un rezumat.

Nu ma amuza tautologiile sau discursurile redundante (na, ca tocmai am comis-o!!) ....

Dar daca ma provoci.....

DA, exista moralitate. Suntem oameni iar viata inseamna alegeri. Nu intotdeauna suntem constienti de consecintele alegerilor noastre si de foarte putine ori avem cum sa luam in calcul infinitele influente pe care alegerile noastre le au asupra noastra, a celor din jurul nostru, a mediului, a cosmosului daca vrei.

Fara a deveni obsesivi, obsedati ori obsedanti, din cand in cand ar fi bine sa fim trezi si atenti la actiunile, gandurile, vorbele noastre. Atat cat putem.

Pana la urma cine prescrie daca ceva e bun sau rau?

Dar, pentru ca tu ii astepti pe cei "care pot face mai mult sper decat sa dea simple citate " .......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×