Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Orasul nr. 1 al Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In Romania cele mai frumoase orase sunt in ordinea asta: Brasov, Baia Mare, Sibiu si Timisoara. Astea sunt printre putinele orase din Romania in care merita sa traiesti si sa iti cresti familia.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cluj Napoca, Campia Turzii si Timisoara :crazy:

Editat de Darianna
edit font, culoare etc
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O evaluare corecta a celui mai bun si frumos oras din tara ar putea sa o faca o agentie straina....si sa acorde puncte pentru mai multe criterii: infrastructura,curatenie,parcuri si locuri de agrement,economia orasului si puterea de cumparare a cetatenilor,scoli si universitati renumite la nivel national poate chiar european,amabilitatea locuitorilor,mediul de afaceri si usurinta cu care poti incepe o afacere,gradul de coruptie al institutiilor publice,marimea taxelor si impozitelor,preturile bunurilor alimentare si nealimentare,pretul chiriilor,terenurilor si apartamentelor, turismul si obiectivele turistice din zona si ar mai fi multe categorii de evaluat un oras....infractionalitatea etc

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ar arata azi dupa 6 ani acest clasament, ar putea cineva sau mai multi sa-l recladeasca?

Ar fi interesanta comparatia, dar si mai bine daca ar concura toate orasele din tara, poate intre timp s-au ma ridicat in picioare si alte localitati uitate de data trecuta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi se pare amuzant ca au inclus Constanta in acel top. Constanta dupa parerea mea e unul dintre cele mai urate orase din Romania, asta pentru ca in primul rand, Constanta nici nu prea e oras. E ditamai satul imens de 300.000+ locuitori. Si au mai pus si poza cu cazionoul care din pacate e doar o ruina. Si ma mir ca n-au inclus Iasiul, mai ales ca e top al oraselor "romantice". Iasiul nu o fi cine stie ce in general, dar Copoul chiar e o zona tare romantica.

 

Dupa parerea mea, Brasovul ar fi orasul nr.1 al Romaniei. M-a uimit cat de ingrijit poate sa fie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La Iasi n-am fost dar Constanta e oras-port si Cazinoul il da un aer de Monaco.

E cert ca n-am fost recent acolo, din vara lui 1976 dar n-avea cum sa se miscoreze sa se reduca la un sat. Atunci ce sa zic de Sighetu-Marmatiei, populatia 25000 sau nici atit locuitori fizic prezenti in localitate, pe langa ca sint 45000 in evidenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Constanta e super dar e neingrijit sub aspect turistic. Zona istorica a orasului e in paragina si probabil se va autodistruge daca il aleg in continuare pe Mazare. El a declarat raspicat ca reabilitarea centrului istoric al orasului nu este in prioritatile sale ca edil sef. Dar este un "creuzet al civilizatiilor" acolo, o zona absolut unica a tarii prin mixtura de civilizatii care s-au perindat si care au lasat urme concrete in peisajul urbei.

Imi place mult Constanta.

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×