Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Orasul nr. 1 al Romaniei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iasiul nu are un pietonal cu baruri/terase.

 

Interesant.

Dar asta e in traditia oraselor occidentale. Iti trebuie o strada ingusta chiar in buricul targului, fara trafic intens si cu un anumit vad comercial ca sa o faci pietonala. Poate nu exista asa ceva sau poate locuitorii nu si-au dorit asa ceva.

Oricum pseudopietonalele clujene nu prea aduc valoare in plus orasului. Asa ca nu e sigur ca au pierdut iesenii prea mult ca oras daca nu au inca asa ceva.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iasiul pastreaza peste tot un spirit traditional ... moldovenesc, si spun asta nu in sens peiorativ, din contra. E ceva arhaic, ceva specific romanesc, eu cand merg prin Iasi am senzatia ca merg prin pagini de literatura. Pana si vorba oamenilor e ceva ce mie imi creeaza insinctiv senzatia de acasa. Si cu atat mai atipice par toate astea, cu cat nici Iasiul nu a ramas "nepoluat" de consumerism (a se vedea Palasul :doh:).

Fara sa vreau sa jignesc pe cineva, nu o sa simti niciodata in Iasi coada aia ridicata pe sus (in 99% din cazuri fara motiv) a occidentalism, pe care o vezi cam in... cel putin toate orasele mari din Ardeal.

La Iasi te simti acasa, romaneste, pentru ca Iasiul are caracteristica asta, de a-si pastra esentialul in ciuda vremurilor mereu schimbatoare care trec peste el.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum pseudopietonalele clujene nu prea aduc valoare in plus orasului.

 

Ce n-a fost construit la inceput deodata cu cetatea, nu mai sta bine cu caracterul orasului si intr-adevar Cluj este unul din orase unde nu e loc de asa ceva, o promenada antica sau Old Town in stil vestern.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce n-a fost construit la inceput deodata cu cetatea, nu mai sta bine cu caracterul orasului si intr-adevar Cluj este unul din orase unde nu e loc de asa ceva, o promenada antica sau Old Town in stil vestern.

 

Oh, ba da... e loc destul. Practic tot centrul vechi al orasului s-ar preta la o retea de pietonale interconectate inteligent care sa permita doar traficul de biciclete.... vise, taica, vise. crazy.gif

 

Iasiul pastreaza peste tot un spirit traditional ... moldovenesc, si spun asta nu in sens peiorativ, din contra. E ceva arhaic, ceva specific romanesc, eu cand merg prin Iasi am senzatia ca merg prin pagini de literatura. Pana si vorba oamenilor e ceva ce mie imi creeaza insinctiv senzatia de acasa. Si cu atat mai atipice par toate astea, cu cat nici Iasiul nu a ramas "nepoluat" de consumerism (a se vedea Palasul :doh:).

Fara sa vreau sa jignesc pe cineva, nu o sa simti niciodata in Iasi coada aia ridicata pe sus (in 99% din cazuri fara motiv) a occidentalism, pe care o vezi cam in... cel putin toate orasele mari din Ardeal.

La Iasi te simti acasa, romaneste, pentru ca Iasiul are caracteristica asta, de a-si pastra esentialul in ciuda vremurilor mereu schimbatoare care trec peste el.

 

Am auzit si eu ca e acolo o atmosfera aparte. Foarte bine. Pastrarea stilului citadin traditional care da atata farmec orasului e o treaba laudabila si invidiabila. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic tot centrul vechi al orasului s-ar preta la o retea de pietonale interconectate inteligent care sa permita doar traficul de biciclete.... vise, taica, vise.

 

Si cu ce transport ar ajunge clientii in Hotel Continental sau la Spital??? cu ricsa!!!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si cu ce transport ar ajunge clientii in Hotel Continental sau la Spital??? cu ricsa!!!

 

:)

 

La Conti nu au ce sa caute clientii din motivul ca nu functioneaza acel imobil cu destinatia de hotel, prin grija atenta a autoritatilor.:D

Iar spitalele sunt inafara zonei istorice a orasului, asa numitul intramuros.

 

Aceste probleme sunt rezolvatecheer.gif

Editat de Rodica`
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:) La Conti nu au ce sa caute clientii ...

 

Oooops!!! Si unde stau musafirii mai simandicosi care viziteaza la Cluj??? vis-a-vis era Libraria Universitatii si era si un spital pe dealuri la cativa pasi dar eu n-am fost demult pe acolo daca asa s-a dezmembrat orasul. Acel hotel era inima cetatii, de aia la-u scos din uz sa traga totul in fundul oceanului. Cineva bate joc de resedinta asta intentionat am impresia. Deci trocariciul tras de magari e deajuns sa care babele la slujba in catedrala mare, dar nici nu indrazanesc sa intreb daca se mai tine ceva acolo sau numai vandalii au acces. Pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... catedrala mare, dar nici nu indrazanesc sa intreb daca se mai tine ceva acolo sau numai vandalii au acces

 

:secret:

se tine, se tine, stai linistita. :lol:

flowers1.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:secret: se tine, se tine, stai linistita. :lol: flowers1.gif

 

 

:sweating: mi-era ca deja e pe darimate pentru material de constructii ... asa o sa mai fie celebrat o slujba nocturna de zile mari ca la noapte si Duminica ce vine :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×