Sari la conținut
Forum Roportal
SerbanRadu

Dureri de cap

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna tuturor! am si eu o problema cu aceste dureri de cap. le am de vreo cativa ani si ele vin si cu niste ameteli foarte puternice si ma ustura ochii. am fost pe la majoritatea meedicilor si toti mi-au zis ca nu am nimic,sunt sanatos. chiar as vrea sa ii cred,dar starile pe care le am imi dovedesc contrariul. stie cineva ce as putea face,un mic sfat. multumesc. mentionezca e prima data cand intru aici,daca am gresit ceva scuze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dureri de cap de cativa ani cu niste ameteli foarte puternice si ma ustura ochii ...

 

 

Incearca sa-ti faci un MRI, acel test o sa dea indicii la doctori de ce te doare capul si in special de ce ametesti .....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna... am si eu o problema cu durerile de cap...acum de cateva saptamani in timp ce eram la fotbal m-a apucat o durere de cap.Am venit acasa am luat un algocalmin si mi-a trecut...insa dupa cateva zile a inceput din nou sa ma doara in partea dreapta a capului i-ar durerea radiaza pana la ochiul drept.Acum in fiecare zii ma cam doare insa nu foarte tare.Ma doare mai tare atunci cand obosesc.Am fost la cardiologie si mi sa spus ca sufar de spasmofilie.Poate fi aceasta cauza durerii?Daca nu care este?va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu mai stiu nici eu exact daca doar spasmofilia poat efi o cauza a durerii de cap...de cele mia multe ori pot fi multe cauze a unei dureri de cap...depinde de la om la om....eu spre exapmplu am avut un accident cand eram copil, si m-am lovit al cap, am fost inconstienta si internata pe sectia neurochirurgie...totul a fost ok, am mai facut cateva controale, pt ca avea dureri de cap...dar toti mi-au spus ca nu e din cauza accidentului....abia acum vreo 2 saptamani invatand la facultate despre traumatisme craniene, am aflat si eu ca e o sensibilitate a mea, declansata cel mai probabil de acea lovitura al cap...dar nici-un medic nu mi-a spus lucrul aceast...si toti la care am fost mi-au dat diverse tratamente, car enu au avut nici-un efect, doar o singura doamna doctor mi-a dat bilobil(capsula cu extract de gingko biloba, care ajuta la oxigenare in general, si in acelasi timp si la oxigenarea creierului) si a fosr prima data cand timp de 3 luni nu am mai avut dureri de cap....

In ziua de azi, am dureri de cap cam cand stau al curs, sala plina de oameni, si cum a venit anotimpul rece colegii nu ma lasa sa deschid geamurile 2-3 minute sa se aeriseasca....fiind multi in incapere se consuma mult oxigen...si eu fiind ma sensibila incep sa am usoare dureri de cap....

 

Nu stiu cat de ajuta pe tine ceea ce ti-am spus, poate s anu fie ceva ingriorator, dar ai putea sa ceri o trimitere pt a merge la un neurolog, sa faci eventula nishte analize mai amanuntite la sange, sa urmaresti un pic cam cand apar, daca durerile sunt legate de ceva anume, in afara de oboseala, cand cedeaza....daca cedeaza numai la medicamente sau cedeaza si fara medicamente daca faci ceva anume....astfel i-ai putea spune inclusiv medicului mai multe amanunte pt a te putea ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In urma unui efort intens se poate ca musculatura sa consume mai mult oxigen decat reuseste sa schimbe plamanul si atunci faci o hipoxie care se traduce printr-o durere de cap acuta care te secera pur si simplu. In urma unei hipoxii mor niste celule nervoase si de aceea durerea mai poate aparea un timp. Daca hipoxia este prelungita atunci se poate ramane cu sechel destul de grave dar la tine nu e cazul. Tanakan sau Bilobil (care e mai ieftin) este un preparat natural care nu are ce sa iti strice si chiar poti sa il asociezi cu vitamina C 1g/z. Daca iti palce miscarea, sportul, incearca sa alergi usor dar sa respiri mai intens ca de obicei, 5 min pe zi sunt suficiente pentru a asigura o saturatie buna a sangelui cu oxigen.

astea sunt niste masuri imediate, daca durerea persista atunci va trebui neaparat sa consulti un neurologsi sa faci niste investigatii specifice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna... am si eu o problema cu durerile de cap...acum de cateva saptamani in timp ce eram la fotbal m-a apucat o durere de cap.Am venit acasa am luat un algocalmin si mi-a trecut...insa dupa cateva zile a inceput din nou sa ma doara in partea dreapta a capului i-ar durerea radiaza pana la ochiul drept.Acum in fiecare zii ma cam doare insa nu foarte tare.Ma doare mai tare atunci cand obosesc.Am fost la cardiologie si mi sa spus ca sufar de spasmofilie.Poate fi aceasta cauza durerii?Daca nu care este?va multumesc

 

creca iti dai seama ca aci pe ropo nu te poate diagnostica careva asa...online...

 

ce nu inteleg io....te doare capu si ai mers la cardiolog? :roll: :good: :doh: :doh:

 

sfatu meu este sa-ti faci un tomograf mai degraba.

si fa-ti frectii, masaje usoare cu unguente mentolate. cel mai bun e unguentul cu ulei de eucalipt si alte uleiuri volatile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×