Sari la conținut
Forum Roportal
liviu-ionut

Care sunt cele mai interesante cărţi şi de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ok... deci eu sunt umpic cam... necultivata sa spun asa... inainte uram sa citesc si nu ma pasiona activitatea asta... acum am inceput sa ii descopar tainele si trebuie sa recunosc ca ador sa citesc... insa am o mica problema... nu imi plac decat cartile cu stafii, fantome, vampiri, etc. iar cartile pe care le-am avut le-am "devorat" imi puteti da niste titluri sau autori?? scuze daca topicul este inutil...

 

Eu iti recomand John Saul, ca scriitor. E imposibil ca, creatia lui sa nu te captiveze. Mie mi-au placut mult cartile "Umbra", "Chinuieste'i pe copii" si "Mana dreapta a diavolului", de acest scriitor, ultimele 2 fiind destul de inspaimantatoare, insa prima, mie una, mi s-a parut geniala, fascinanta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu toate ca nu prea am vazut nume de scriitori romanesti printre recomandarile primite,iti sugerez sa citesti "Domnisoarea Christina" a lui Mircea Eliade....e una dintre cartile care merita citite mai ales ti se pare interanta povestea de dragoste dintre un strigoi si un pamantean!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marc Levy-Si daca e adevarat.... Poveste de dragoste intre un barbat si o fantoma; mai mult chiar, cei doi reusesc imposibilul si fac, la un moment dat, dragoste. Spielberg a cumparat dreptul de ecranizare, daca i-a placut lui, poate o sa-ti placa si tie, pe mine m-a lasat rece.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
dak iti plac cartile cu fantome citeste harry potter!!!! :bye:

 

 

Dumnezeu interzice practicarea vrajitoriei, a magiei, si a magiei albe si a magiei negre. Iata ce spune Dumnezeu in Biblie:

"Sa nu se gaseasca la tine de aceia care trec pe fiul sau fiica lor prin foc, nici prezicator, sau ghicitor, sau vrajitor, sau fermecator, nici descantator, nici chemator de duhuri, nici mag, nici de cei ce graiesc cu mortii, caci uraciune este inaintea Domnului tot cel ce face acestea, si pentru aceasta uraciune ii izgoneste Domnul Dumnezeul tau de la fata ta" (Deuteronomul 18, 10-12). Dumnezeu spune sa nu se gaseasca nici vrajitor nici mag, nu spune nici vrajitor ce face magie neagra, nici mag ce face magie neagra, El spune foarte clar sa nu se gaseasca nici un fel de vrajitor sau mag, deci sa nu se gaseasca nici vrajitor sau mag care face magie alba. Daca Dumnezeu ar fi permis sa se gaseasca vrajitor sau mag ai magiei albe, atunci ar fi spus: "sa nu se gaseasca la tine vrajitor sau mag care face magie neagra".

 

" ... sa nu vrajiti nici sa ghiciti" (Leviticul 19, 26). Aici Dumnezeu spune foarte clar sa nu vrajiti, nu spune sa nu vrajiti facand magie neagra, deci, El spune sa nu faceti nici un fel de vraja, deci nici vraji ale magiei albe. Daca ar fi permis vrajile magiei albe atunci ar fi spus "sa nu vrajiti facand vraji ale magiei negre."

 

"Sa nu alergati la cei ce cheama mortii, pe la vrajitori sa nu umblati si sa nu va intinati cu ei. Eu sunt Domnul Dumnezeul vostru" (Leviticul 19, 31). Dumnezeu spune aici foarte clar sa nu alergati la vrajitori, deci la orice fel de vrajitori, nu spune sa nu alergati la vrajitorii care fac magie neagra, deci El spune sa nu alergam si la vrajitorii ce fac magie alba. Daca ar fi spus sa nu alergam doar la vrajitorii care fac magie neagra, atunci ar fi spus: "nu alergati la vrajitorii care fac magie neagra" deci Dumnezeu spune ca alergand la vrajitorii ce fac orice fel de magie alba sau neagra ne intinam cu ei.

 

"Caci nesupunerea este un pacat la fel cu vrajitoria si impotrivirea este la fel cu inchinarea la idoli. Pentru ca ai lepadat cuvantul Domnului, si El te-a lepadat, ca sa nu mai fii rege peste Israel" (I Regi 15, 23). Aici Dumnezeu spune ca vrajitoria e un pacat, nu spune ca vrajitoria sau magia neagra e un pacat, ci orice fel de vrajitorie e un pacat. Daca ar fi spus ca doar vrajitoria sau magia neagra e un pacat atunci ar fi spus ca vrajitoria-magia neagra e un pacat. Deci si magia alba e un pacat.

 

"De locuitorii cei de demult ai sfantului Tau pamant Te-ai scarbit, caci faceau lucruri nelegiuite, vrajitoresti si aduceau jertfe necurate" (Intelepciunea lui Solomon 12, 3-4). Aici se arata ca lucrurile vrajitoresti sunt nelegiuite si scarbesc pe Dumnezeu. Din nou se vorbeste de toate lucrurile vrajitoresti nu doar de cele ale vrajitoriei-magiei negre, nu se spune ca lucrurile vrajitoresti ale magiei negre sunt nelegiuite, ci lucrurile vrajitoresti, deci toate, si cele ale vrajitoriei-magiei albe. Din nou, daca s-ar fi referit numai la lucrurile vrajitoresti ale magiei negre atunci s-ar fi spus: "lucruri vrajitoresti ale vrajitoriei-magiei negre", deci si vrajitoria sau magia alba este nelegiuita si Il scarbeste pe Dumnezeu.

 

Cartile si filmele cu Harry Potter sunt un real pericol pentru copii. Ele pot trezi interesul lor pentru vrajitorie. Ce pericol se ascunde in vrajitorie putem vedea citind randurile urmatoare: "Dupa aproximativ un an de zile, am mers acasa la Kostas, care locuia cu prietena lui, studenta la medicina. Studiau o carte de vrajitorie care continea si invocari demonice. Cuprindea numele si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dumnezeu interzice practicarea vrajitoriei, a magiei, si a magiei albe si a magiei negre. Iata ce spune Dumnezeu in Biblie.

Cartile si filmele cu Harry Potter sunt un real pericol pentru copii. Ele pot trezi interesul lor pentru vrajitorie. Ce pericol se ascunde in vrajitorie putem vedea citind randurile urmatoare: "Dupa aproximativ un an de zile, am mers acasa la Kostas, care locuia cu prietena lui, studenta la medicina. Studiau o carte de vrajitorie care continea si invocari demonice. Cuprindea numele si

post-78748-1195413877.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi plac scriitorii rusi,tolstoi,dostoievski,cehov,probabil din cauza ca sunt tragici.

 

Ce-mi place mie cel mai mult sunt "parintele serghei" si "ivan ilici",iar dintre romane "un cuib de nobili","crima si pedeapsa","invierea".Toate sunt tragice si religioase intr-o mai mare sau mai mica masura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aoleu!

 

Cum, cum, cum oare e posibil sa iti placa Marin Preda si Dostoievski, si, in acelasi timp, sa-ti placa Dan Brown?

Cum, cum? :airkiss:

Simplu. Cand te duci la plaja, sau undeva sa te relaxezi, nu-ti iei carti clasice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DEX-ul este cel mai interesant .. :airkiss:

..desi se pare ca multa lume nici nu il are .. :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici m-ai prins si pe mine...si mie imi plac genurile astea, dar totusi pe primul loc se afla romanele scrise de scriitorii clasici..preferatul meu e Marin Preda. Iar cartea mea preferata e "Crima si pedeapsa" de Dostoievski. sunt un fel de soarece de biblioteca atunci cand am timp, citesc tot ce-mi pica la mana. Ultimele care m-au atras in mod deosebit au fost cele ale lui Dan Brown, in special Ingeri si demoni. Preferata dintre cartile lui..

 

Aoleu!

 

Cum, cum, cum oare e posibil sa iti placa Marin Preda si Dostoievski, si, in acelasi timp, sa-ti placa Dan Brown?

Cum, cum? :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu pe Dan Brown l-as condamna petru genocid impotriva copacilor.

 

:rot:

 

Sunt altii mai buni ca Dan Brown,chiar si pentru plaja . Dar,ma rog... :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×