Sari la conținut
Forum Roportal
liviu-ionut

Care sunt cele mai interesante cărţi şi de ce?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu pe Dan Brown l-as condamna petru genocid impotriva copacilor.

ma rog. am intalnit altii mai slabi. mult mai slabi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simplu. Cand te duci la plaja, sau undeva sa te relaxezi, nu-ti iei carti clasice.

 

Eu pe Dan Brown l-as condamna petru genocid impotriva copacilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care sunt cele mai interesante carti si de ce ?

 

 

Cele mai interesant dupa parerea mea sunt cele Scince-fiction , horror , aventura , teatru , cele scrise de autorii clasici cum ar fi Dickens, Tolstoi , Dostoievski , Goethe , Shakespeare , deci , cam tot :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fim seriosi..Cele mai interesante carti sunt cele care ne plac fiecarui in parte. Nu suntem identici...Ce monotonie ar fi pe lumea asta!!!!!! Poti recomanda cuiva o carte (daca ti-o cere binenteles) dar nu te astepta sa-i placa la fel de mult , sa-i trezeasca aceleasi senzatii ca tie... Mie imi place Tolstoi, Jokai Mor, Ileana Vulpescu, Garcia Marquez pe linga multi altii dar nu am putut niciodata sa termin o carte de Dostoievski. Nu-mi place si pace.........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia de curand sa citesc "Circul Damnatilor" de Laurell K. Hamilton. Am devenit instantaneu fan Anita Blake. Mi-am comandat deja si celelalte doua volume traduse in limba romana "Placeri Interzise" si "Cadavrul care rade". Deabia astept sa fie traduse si urmatoarele 13 volume din seria Anita Blake.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma uit pe topicul asta si constat, din pacate, ce putine comentarii sunt postate. Interesul pentru carte e scazut in Romania. Din ce in ce mai scazut.

Cat despre cartile care imi plac, sunt multe: cel mai mult "Dama cu camelii", de Al. Dumas-fiul (am vazut si Traviata la Opera, a fost super), apoi "Ion", de Liviu Rebreanu, "Despre lucrurile simple", de Mihaela Radulescu (nu ma criticati, mie chiar mi-a placut cartea asta), "Maitrey", de Mircea Eliade (acum vreau sa citesc si versiunea scrisa de ea, am auzit ca neaga orice relatie cu el).

In prezent citesc "Memoriile unei gheise", de Arthur Golden (va marturisesc ca, spre rusinea mea, stau de cateva luni la aceasta carte, dar am fost in sesiune si foarte ocupata cu serviciul - ma revansez eu :haha: )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DEX-ul este cel mai interesant .. :tease:

..desi se pare ca multa lume nici nu il are .. :crazy:

 

 

ba il au si probabil il tin acolo, in raftu' ala cu carti care dau bine la musafiri dar pe care nu le citeste nimeni. :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai misto carte ever: Norman Mailer - Castelul din padure.

 

Daca cititi o sa aflati de ce e asa fascinanta :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa fim seriosi..Cele mai interesante carti sunt cele care ne plac fiecarui in parte. Nu suntem identici...Ce monotonie ar fi pe lumea asta!!!!!! Poti recomanda cuiva o carte (daca ti-o cere binenteles) dar nu te astepta sa-i placa la fel de mult , sa-i trezeasca aceleasi senzatii ca tie...

 

Asta este adevarat. Gusturile sunt subiective. Indiferent de valoarea literara a cartilor... Daca citim pentru placerea personala...

 

Totusi, as recomanda Peter Beagle, 'Ultima licorna' - un roman foarte frumos, plin de fantezie, poetic si filozofic in anumite privinte... si ce-mi mai vine in minte acum - 'Orlando' de Virginia Woolf, un roman despre un om nemuritor care traverseaza secolele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multumesc muuult...

 

mai spuneti... plz... ca eu nu ma supar... 8)

 

"Regina de gheata" de Alice Hoffman- un basm modern foarte fain.

 

Eden, Ioaaa, chiar vreau sa citesc "Castelul din padure"! De acelasi autor mai am "Evanghelia dupa Fiul".

Sara N..., Orice de Beagle este superb! Daca ti-a placut "Ultima licorna", care e o carte extraordinara, o bijuterie, ce mai, poate-ti va placea si "Un loc placut si numai al lor". Scrisa de Beagle la 20 de ani... e importanta varsta. Daca vei citi, vorba lui ... Eden, iti vei da seama de ce.

 

On: prea generos subiectul. Chiar si pentru mine, interesant are conotatii diferite. Imi plac genuri literare atat de diverse incat ma intreb daca am in mod real niste preferinte exacte. Stiu, insa, ce carti nu mi se par interesante: alea "da dragoste si-amor "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×