Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Ziua Mortilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ziua Mortilor o sa devina si Ziua Mea in viitor.Asa ca imi zic

La Multi Ani si Odihna Placuta....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ziua Mortilor o sa devina si Ziua Mea in viitor.Asa ca imi zic

La Multi Ani si Odihna Placuta....

eu stiu ca omul prevazator isi face iarna car si vara sanie, dar si coliva ?!? :o:

cu o moarte suntem toti datori, dar pana atunci noi, astia care mai miscam, avem onoarea de a tine in viata amintirea celor plecati. si aici merge de minune si semnatura mea... zic eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu stiu ca omul prevazator isi face iarna car si vara sanie, dar si coliva ?!? :cheer:

cu o moarte suntem toti datori, dar pana atunci noi, astia care mai miscam, avem onoarea de a tine in viata amintirea celor plecati. si aici merge de minune si semnatura mea... zic eu.

O sa aduc inca doua motivatii ca sa nu ma rog pentru morti:

 

1.Pilda spusa de Domnul Isus in legatura cu Lazar si cu bogatul :

"LUCA 16:25 ,Fiule`, i-a raspuns Avraam, ,adu-ti aminte ca, in viata ta, tu ti-ai luat lucrurile bune, si Lazar si-a luat pe cele rele; acum aici, el este mingiiat, iar tu esti chinuit.

LUCA 16:26 Pe linga toate acestea, intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar avea sa treaca de aici la voi, sau de acolo la noi, sa nu poata.`

LUCA 16:27 Bogatul a zis: ,Rogu-te dar, parinte Avraame, sa trimeti pe Lazar in casa tatalui meu;

LUCA 16:28 caci am cinci frati, si sa le adevereasca aceste lucruri, ca sa nu vina si ei in acest loc de chin.`

LUCA 16:29 Avraam a raspuns: ,Au pe Moise si pe prooroci; sa asculte de ei.` LUCA 16:30 ,Nu, parinte Avraame`, a zis el; ,ci daca se va duce la ei cineva din morti, se vor pocai.`

LUCA 16:31 Si Avraam i-a raspuns: ,Daca nu asculta pe Moise si pe prooroci, nu vor crede nici chiar daca ar invia cineva din morti.``

Deci concluzia mea este ca nu are rost sa ma rog pentru morti.Insusi Avraam a spus ca " intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar avea sa treaca de aici la voi, sau de acolo la noi, sa nu poata." Deci nu se mai pot face mutari dupa moartea omului. Unde si-a ales omul pe pamant sa mearga acolo v-a merge. Insusi pilda spune ca cei vii au pe pamant Scripturile .Ascultarea de aceste Scripturi le va decide soarta vesnica! Conform pildei dupa moarte nu mai este nici o schimbare!Fiecare merge la locul lui!

Scriptura spune: "EVR 9:27 Si, dupa cum oamenilor le este rinduit sa moara o singura data, iar dupa aceea vine judecata, "

Deci cat esti viu rezolvati problema cu Domnul fiindca dupa moarte este tarziu!

2.Am invatat multe de la David care este omul lui Dumnezeu .Cum face el cand ii moare copilul lui:

a)Cand este in viata se roaga pentru el:

"2SAM 12:15 Si Natan a plecat acasa. Domnul a lovit copilul pe care -l nascuse lui David nevasta lui Uirie, si a fost greu bolnav.

2SAM 12:16 David s'a rugat lui Dumnezeu pentru copil, si a postit; si cind a venit acasa, toata noaptea a stat culcat pe pamint.

2SAM 12:17 Batrinii casei au staruit de el sa se scoale dela pamint; dar n'a voit, si n'a mincat nimic cu ei.

2SAM 12:18 A saptea zi, copilul a murit. Slujitorii lui David s'au temut sa -i dea de veste ca a murit copilul. Caci ziceau: ,,Cind copilul traia inca, i-am vorbit, si nu ne -a ascultat: cum sa indraznim sa -i spunem: ,A murit copilul?` Are sa se intristeze si mai mult.``

b)Dupa moartea copilului atitudinea lui este :

"2SAM 12:21 Slujitrii lui i-au zis: ,,Ce insemneaza ceeace faci? Cind traia copilul, posteai si plingeai; si acum, cind a murit copilul, te scoli si maninci!``

2SAM 12:22 El a raspuns: ,,Cind traia copilul, posteam si plineam, caci ziceam: ,Cine stie daca nu Se va indura Domnul de mine si daca nu va trai copilul?`

2SAM 12:23 Acum, cind a murit, pentruce sa mai postesc? Pot sa -l intorc in viata? Eu ma voi duce la el, dar el nu se va intoarce la mine.``

Deci dupa moarte nu mai are rost postul si rugaciunea fiindca nu mai putem schimba locurile mortului sau schomba in vreun fel situatia lor! Dupa moarte fiecare merge acolo unde este locul!

Daca omul care a murit este credincios ,ne vom intalni cu el in ceruri .Daca insa nu l-a iubit pe Isus ,nu s-a pocait in viata lui si nu a ascultat de Domnul ,mortul v-a ajunge in Iad de unde conform cuvintelor din pilda Domnului Isus nu mai este scapare!

Sper ca aceste cuvinte sa va fie de folos pentru a intelege mai mult voia lui Dumnezeu cu privire la viata voastra!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sper ca aceste cuvinte sa va fie de folos pentru a intelege mai mult voia lui Dumnezeu cu privire la viata voastra!

[cioanas]....iar dai lectii? iar le stii pe toate?

asta e un subiect unde oamenii isi aduc aminte de cei dragi care nu mai sunt cu noi. ai putin respect pentru ei si abtine-te de la teoria ta obisnuita.

tu n-ai pe nimeni pe care sa-l amintesti aici ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[cioanas]....iar dai lectii? iar le stii pe toate?

asta e un subiect unde oamenii isi aduc aminte de cei dragi care nu mai sunt cu noi. ai putin respect pentru ei si abtine-te de la teoria ta obisnuita.

tu n-ai pe nimeni pe care sa-l amintesti aici ?

n-are

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
n-are

Am si eu din cei care au plecat dincolo.Pastrez in mintea mea momentele minunate petrecute impreuna.Atat!

Nu mai pot sa fac nimic sa-i aduc inapoi si nici sa le schimb locul pe care ei si l-au ales acolo, de pe acest pamant!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×