Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Ziua Mortilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ziua mortilor? de asta nu am mai auzit

 

pentru crestinii catolici, exista in calendar o zi a tuturor sfintilor (1 noiembrie) si o zi de pomenire a tuturor credinciosilor raposati (2 noiembrie)

pentru ziua de 2 noiembrie, fiecare catolic trece cu cateva zile inainte pe la cimitir si aranjeaza mormintele familiei sale, iar in ziua respectiva aduce un preot care sa fac o rugaciune (cei din Bucuresti care vreti sa vedeti cum este, treceti pe la cimitirul Belu catolic pe 2 noiembrie, joia viitoare, intre orele 9 si 17)

 

in Ortodoxie exista Mosii: mai multe zile de sambata pe an cand se face coliva care este dusa la biserica in amintirea mortilor unei familii

 

baza teologica a acestor comemorari este aceeasi, doar ca se realizeaza diferit, pe baza traditilor diferite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hmmmmm miroase a Transilvania cu iz maghiar.......

Toate cele bune tuturor !

 

 

 

Transilvania este maghiar dar nu asta e topicul si nu vreau sa ma scuz gratuit.

 

De mirosit pe 1 Noiembrie vor mirosi luminarile aprinse in cimitire de Catolici, Reformati si Greco-Ortodoxi si toti care vor sa aprinda o lumanare in memoria celor dragi.

 

In Maramures toata lumea de orice religie a fost s-a dus la cimitir in aceasta zi cu flori si lumanari. Desi in Maramures sint peste 20 de natii si religii, Biserica Ortodoxa de vreo 3 feluri, nu era problema de dat de pomana si aprins o lumanare si pus niste crengi de brad daca pe mormint daca nu se mai gasea Crizanteme, florile mortilor si cimitirelor, ultimele din sezon, infloresc doar pentru aceasta ocazie.

 

In Ardeal nu se face coliva. Se da de pomana sarmale si pachetele pregatite de acasa, tuica impart unii si pana seara tirziu sta lumea langa morminte sa pazeasca luminarile sa nu ia foc si altceva.

 

Este o seara rece si trista, este o zi de doliu general defapt. In westul europei nu se lucreaza, in franta scoala este in vacanta pentru cateva zile, in State nu se celebreaza deloc doar Halloween, insa in calendar este marcat "All Saints'Day".

 

Eu in seara de Halloween aprind luminari in curte in fata casei in timp ce astept copiii sa vina dupa bomboane. Cumpar din acele in pahar ca si asa cineva cheama politia ca tin flacara deschisa !!!

 

Cand le explica despre ce este vorba, pleaca si ei in lacrimi. E cam greu de celebrat aceste zile pentru mine ca mama mea era nascut pe 31 Octombrie. Mai "plang" dupa tata si doi frati, o sora, bunici, matusi si unchi, cumnati/e, socrii, prieteni, colege si cunostinte bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in Ortodoxie exista Mosii: mai multe zile de sambata pe an cand se face coliva care este dusa la biserica in amintirea mortilor unei familii

 

baza teologica a acestor comemorari este aceeasi, doar ca se realizeaza diferit, pe baza traditilor diferite

doar Mosii de vara si Mosii de iarna. in rest, fiecare sambata este zi de pomenire a mortilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In amintirea tatalui meu: " Tati, nu te voi uita niciodata si te voi iubi mereu la fel cum m-ai iubit si tu ... " :crazy: Dumnezeu a avut ceva mai bun pentru tine daca te-a luat asa devreme dintre noi ... :cheer: ... Dumnezeu sa te odihneasca intr-un loc bun asa cum a fost sufletul tau aici ... printre noi ... :o:

 

In amintirea bunicilor mei: "Nu v-am uitat si imi pare rau ca nu v-am avut alaturi in copilarie. Asa a vrut Dumnezeu ... sa cresc fara tata si bunici ... dar stiu ca de acolo de sus ei sunt alaturi de mine ... :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×