Sari la conținut
Forum Roportal
Helene 23

Ziua Mortilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De unde stiti ca in cei 3000 de ani nu si-a schimbat parerea sau punctul de vedere?

Atunci se adresa unor semisalbatici ...si astazi unor oameni evoluati!

lol... soimosule, semisalbaticii ai cum cu satisfactie ii numesti tu - erau in mod cert mai evoluati decat multi dintre semenii nostri :orc: si nu ma refer la maniere sau stiinta pe care o preaslavesti .

Ma refer la noi astia care ne-am tras din maimutza si am evoluat la oameni adevarati si nu la cei facuti din lut cu mintea tot ca lutul care nu pot evolua ca nu este evolutie!

lol ... ce bucurie pe sufletl tau ca te tragi din antropoide ; pana si Darwin ar rade de tine :o:

 

:jester:

Cu riscul de a devia discutia as vrea sa te intreb:deci toti pamantenii de pana acum au murit pentru ca au fost pacatosi?

opa... dar ia lumineaza-ne Ioanide si spune-ne pe intelesul nostru de ce mor oamenii ?! :o:

 

perioada de 1-4 noiembrie a fost cea mai neagra de pana acum. am pierdut o fiinta extraordinara. durerea e prea mare pentru a fi exprimata in cuvinte. Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa aiba mila de sufletele noastre.

mda... :- nici un cuvant n-ar putea inlocui pierderea suferita Diana, insa iti voi spune: "Odihneasca-se in pace si Bunul sa aiba grija de sufletul ei"

:jester:

 

vad ca nu sunt multi care ii plang pe cei morti... unii posteaza doar sa se afle in treaba.

Helene... indiferent de ceea ce se afla dincolo de moarte, cu toti avem persoane disparute prematur din vietile noastre si cu toti ii plangem in sufletele noastre, chiar daca o recunoastem sau nu.

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
opa... dar ia lumineaza-ne Ioanide si spune-ne pe intelesul nostru de ce mor oamenii ?! :jester:

Ma indoiesc ca ceva din spusele mele ar putea cantari prea greu in cugetul tau insa eu cred ca suntem corpuri perisabile datorita conditiilor si factorilor interni si externi.Ca sa il personalizam pe Dumnezeu il facem responsabil de toate,bune si rele.Slavit ii fie numele!Insa groapa ne-o sapam cu dintii de cand suntem nascuti pe planeta.

Sau mai poetic ca te stiu suflet de poet as cita:

"ne imbolnavim de moarte cand ne nastem".

Sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma indoiesc ca ceva din spusele mele ar putea cantari prea greu in cugetul tau insa eu cred ca suntem corpuri perisabile datorita conditiilor si factorilor interni si externi.Ca sa il personalizam pe Dumnezeu il facem responsabil de toate,bune si rele.Slavit ii fie numele!Insa groapa ne-o sapam cu dintii de cand suntem nascuti pe planeta.

Sau mai poetic ca te stiu suflet de poet as cita:

"ne imbolnavim de moarte cand ne nastem".

Sanatate!

frumoase randuri Ioanide, insa raspunsul nu l-ai dat :jester:

"ne imbolnavim de moarte cand ne nastem". ... de ce ?

 

vezi, intelegand procesul mortii fizilogice , al insemnatatii sale in plan subtil/ spiritual, suferinta in fata mortii sau in fata celor plecati prematur se poate atenua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aveti mai sus o dovada elocventa a disperarii provocate de un off-topic in masa. aveti macar un dram de bun simt si abtineti-va sa scrieti doar de dragul de a va arata maiestria condeiului si cunostintele in toate domeniile. despre copy-paste...nu mai spun, ca se subintelege.

va rog sa reveniti la subiect.

perioada de 1-4 noiembrie a fost cea mai neagra de pana acum. am pierdut o fiinta extraordinara. durerea e prea mare pentru a fi exprimata in cuvinte. Dumnezeu s-o odihneasca in pace si sa aiba mila de sufletele noastre.

multumesc ca te-ai sesizat si ai sters posturile off-topice.

imi pare rau pentru pierderea ta si oricine ar fi fost persoana respectiva: ODIHNEASCA-SE IN PACE !!!

:jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
frumoase randuri Ioanide, insa raspunsul nu l-ai dat :jester:

"ne imbolnavim de moarte cand ne nastem". ... de ce ?

 

vezi, intelegand procesul mortii fizilogice , al insemnatatii sale in plan subtil/ spiritual, suferinta in fata mortii sau in fata celor plecati prematur se poate atenua.

Suntem prea departe de Stapanul Divin si suntem supusi conditiilor terei.Impreuna cu el suntem vesnici, insa conducandu-ne dupa dorintele noastre ne ruinam fizic si psihic.Ca sa traim etern ar trebui sa ne armonizam in asa masura cu universul incat nici un cil din noi sa nu se opuna lui.Durerea ramane deoarece ne legam prea mult de lucruri si fiinte iar cand ni se refuza ceea ce am avut (prin disparitia celui /celei de care ne-am legat ) nu ne mai simtim confortabil.Un fel de dependenta de fiinte si lucruri.

Astazi este la ortodocsi arhanghelii Mihail si Gavril!Sanatate tuturor tizilor lor si noua bineinteles!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suntem prea departe de Stapanul Divin si suntem supusi conditiilor terei.Impreuna cu el suntem vesnici, insa conducandu-ne dupa dorintele noastre ne ruinam fizic si psihic.

pai de ce ne conducem dupa dorinte ? ... adevarat, e greu sa rezistam ispitelor de tot felul, ispite ce ne tocesc si bruma de spiritualitate pe care o constientizam .

Ca sa traim etern ar trebui sa ne armonizam in asa masura cu universul incat nici un cil din noi sa nu se opuna lui.

Ioanide, nu ne opreste nimeni din armonia aia, decat noi- prin lipsa vointei si demonii- pe care fiecare dintre noi ii are si ii accepta ca atare .

Durerea ramane deoarece ne legam prea mult de lucruri si fiinte iar cand ni se refuza ceea ce am avut (prin disparitia celui /celei de care ne-am legat ) nu ne mai simtim confortabil.Un fel de dependenta de fiinte si lucruri.

dependenta e normala,tinand cont ca sufletul nostru este alcatuit si din sentimente .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum te lupti cu mai bine de 70% dintre romani.De ce sa nu isi aduca aminte cu drag de cei care au plecat fiecare unde le este locul?

Si Anacondor si tu sunteti gratuit rai.

Ii plang pe toti cei care au plecat fara sa vada lumina care este atat de aproape de noi doar sa vrem sa o vedem.Si ce e rau in a le dori ca Domnul sa aiba mila de sufletele lor??

Daca iti urez sanatate e in regula?Si lor celor morti de ce nu li se cuvine un pomelnic?Asa vi se impietrit inima de cand ati devenit mai catolici decat papa.Pacea fie cu ei,dar si cu noi!!

Amin!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc mult, mult de tot, tuturor pentru vorbele bune. ca niste oameni pe care nu i-am vazut in viata mea, sa ne adreseze atatea cuvinte de sustinere...a insemnat enorm pentru noi.

 

[ioanide] are intr-un fel dreptate. toata suferinta asta teribila, de nedescris, vine si din lipsa fizica a persoanei de langa noi. dar poate ca proportia cea mai mare o ocupa iubirea si remuscarile. cu cat balanta inclina intr-o parte sau in cealalta, cu atat suntem mai senini in suflet (sau nu) fata de persoana trecuta in nefiinta.

asa ca sfatul meu este: daca puteti spune o vorba buna cuiva, spuneti-o azi. nu se stie niciodata...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asa ca sfatul meu este: daca puteti spune o vorba buna cuiva, spuneti-o azi. nu se stie niciodata...

... Diana, nici nu banui cat adevar zace-n cuvintete tale , asa este ... :tease:

mai mult , cereti iertare celor dragi cat sunt in viata, dupa... doar linistea si framantarile raman .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×