Sari la conținut
Forum Roportal
mirica

As vrea un sfat daca va rog frumos!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stii ce cred eu? Ca ai simtul proprietatii foarte dezvoltat. Vrei sa stii sigur si precis ce iti apartine si in ce masura. Vrei toata atentia femeii iubite. Ceea ce nu e un lucru rau, dar e egoist in cazul de fata. Si crede-ma, nu o sa-l accepti niciodata pe copilul ei asa cum ar dori ea, pentru ca ai plecat din start cu ideea "de ce sa cresc eu copilul altui barbat".

 

Copiii simt daca ii iubesti sau nu. Stiu ce iti spun, pentru ca am trecut prin ce trece copilasul acela. Cu singura diferenta ca eu eram adolescenta si e mai greu sa te apropii de un adolescent decat de un copil. Si totusi, sotul mamei mele nu s-a purtat niciodata altfel cu mine decat ar fi facut-o tatal meu. Si pentru asta il respect si il admir, pentru ca se pare ca nu sunt multi care pot face asta...

 

Ai auzit vreodata expresia "nu e parinte cine te face, e parinte cine te creste"?

Trage singur concluziile :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incerca sa nu te gandesti la acel copil ca si cum ar fi al altuia. Daca esti credincios iti vei da seama ca este asa doar din prisma genetica, in rest el si noi suntem copii lui D-zeu. Daca ti cu adevarat la mama lui il vei accepta si pe el, pt ca dragostea adevarata este neconditionata. Incearca sa petreceti mai mult timp impreuna toti 3. Daca totusi egoismul si mandria de mascul sunt mai puternice decat tine atunci lasa-i, ca si asa au suferit destul dupa prima relatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
va multumesc anticipat!

Daca o vrei pe ea, atunci o vei lua cu tot cu copil. Oricat de mult te-ar iubi, femeia aceasta nu-si va lasa copilul pentru tine. Ai o logica tare proasta. Poti iubi copilul ca si cum ar fi al tau, cu ce te deranjeaza acel copil? Ca e al altuia? Asta e mandrie prosteasca de cocos. Sincer, mi se pare incredibil ca mai sunt oameni cu o astfel de gandire.

Repet: daca o vrei, invata sa-i iubesti si sa-i accepti copilul. Daca nu, uita de ea si vezi-ti de drum mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vai de tine mai baiatule ...

Hai sa-ti dau eu sfatul cel mai cinstit si pe care probabil nu vrei sa-l auzi: Dispari din viata ei!!!!

Saraca a fost deja lovita de soarta ca sa aiba parte de un bou care o lasa cu burta la gura si apoi dispare. Se intimpla. Insa chiar nu e nevoie sa i se intimple sa dea de 2 ori in viata peste un nenorocit. Da. Am scris bine. Si sa ma explic:

Daca acum gandesti ca nu e copilul tau si nu-l poti accepta, ce o sa se intimple mai incolo cand ea isi va dedica energia cresterii copilului? Ce se va intimpla daca va exista si un copil al tau? O sa faci dieferente intre ei? O sa fii un tata bun pentru al tau si unul vitreg pentru celalalt? O sa chinui copilul ala nevinovat si deja lovit de soarta?

Nu esti cu nimic mai bun ca primul nenorocit din viata ei. Poate chiar mai rau caci primul macar si-a dat seama la timp si a disparut complet din viata copilului. Tu insa indeplinesti toate conditiile sa fii mai nenorocit ca el. Tu ai toate sansele sa nenorocesti si viata copilului si implicit si pe a mamei.

Eu zic ca la prejudecatile pe care le ai mai bine o lasi balta. N-o sa iasa nimic bun. Si e doar vina ta!!!! Tine minte asta!

 

Vai steaua ta... habar nu ai despre ce vorbesti... sapoi unu la mana nu sunt obligat sa il iubesc pe micut cum ar fi al meu si nici nu o sa pot vreodata,doi la mana nu eu am fost cu capu intre picioare cand sa produs greseala cu primu,eu nu am zis ca nu o sa il accept am zis doar ca nu o sa il pot vedea niciodata ca fiind copilul meu!! ce ti se pare atat de neclar s-au ingrozitor?? ca nu pot sa iubesc copilul altui barbat??? sunt mii de barbati care nu ar putea... daca as fdi fost singuru care gandeste asa ea acum ar fi fost cu altcineva si eu nu as mai fi avut o sansa sa o cunosc... EDIT o dai aiurea in caterinca cu mine cu ideiile tale meschine iar daca tu ai un punct de vedere si ceilalti nu sunt asa cum crezi ca ar trebui tu sa fie...sunt nenorociti... iar legat de ea ca si asa nu am mai postat de mult aici suntem impreuna ne intelegem bine, il plac pe micutz doar ca nu stiu de voi putea sa il iubesc vreodata ca si cum ar fi al meu...si nu voi renunta la ea pentru nimic in lume deocamdata deoarece nu am nici un motiv... ce ma mai atacati voi femeile pe mine :() pai sa stiti dragele mele ca o femeie cu un copil i-si gaseste mai greu un partener ca una fara copil,ca vreti voi s-au nu asta e realitatea... iar deocamdata nu am facut nimic sa nu o merit,ma comport frumos si cu ea si cu micut,iesim impreuna nu mi-e rusine cu ea datorita celui mic... si cred ca m-am impacat cu ideea.

Iar tie loveme i-ti dau si tie un sfat: dispari tu de pe forum ca nu e curios nimeni de rautatile tale EDIT

Acest subiect este inchis din punctul meu de vedere... va multumesc la toti pentru sfaturi,totul este bine in relatia mea cu ea iar in ceea ce il priveste pe micut... habar nu am e bine si cu el atat doar ca nu il iubesc in rest nu pot zice ca sunt rece,aspru neglijent cu el...

EDIT

 

 

 

EDIT: valabil si pt mirica si pt restul poporului... aici se discuta IDEEA nu PERSOANA.... sper sa va intre bine in cap, altfel sterg posturile....

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu poti privi copilul ca fiind al tau atunci las-o in pace.punete in situatia ei si cum te-ai simti daca afli ca o deranjeaza ca ai un copil?EDIT .un copil ce vina are?cu ce o sa te deranjeze?si chiar daca o sa te insori cu ea sa presupunem ca nu ai putea face copii si ai adopta tot aia nu e?nu te simti in stare ca sa cresti un copil?

Editat de Anca/Maria

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mirica stiu ca e greu pt tine dar copilul e sufletul ei si te-ar uri toata viata daca i-ai zice ce simti in legatura cu copilasul.Si tatal meu e vitreg la 4 copii deci inchipuie-ti ce a simtit.Si ce a fost mai nasol ca si noi ca si copii am simtit ca nu ne inghite si am fost la cutite cu el toata viata noastra pana si azi suntem asa cu el, iar pe mama o invinuim tot timpul.Deci daca sti ca nu o sa poti sa-l iubesti cel mai bine si sanatos ar fi sa te retragi, mai bine ea sa sufere acum decat mai tarziu din cauza la copil si iubit pt ca acestia doi n-o sa se inteleaga. Un copil simte cANd este iubit sau nu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mirica ai spus ca de obicei femeile cu un copil gasesc mai greu un partener decat cele fara.corect aici, dar totusi femeia care are un copil cauta un partener care sa o iubeasca si pe ea dar si pe copil.sau totusi sa il accepte si dupaia incetul cu incetul partenerul se va atasa de el si il va iubi.intelegi?

 

dar pe tine te deranjeaza ca are copil asta inseamna ca nu il vrei.

 

copilul cand e mic simte daca cineva il iubeste sau nu.

 

parerea mea e sa-i spui adevarul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Desi vad ca inculpatul mirica nu mai da pe aici va spun ca baiatul minte.Doar se joaca cu voi.Cand iubesti pe cineva nu stai sa vezi ce pantaloni poarta sau cum este el/ea.Il /o iubesti total si fara rezerva.Daca are ochi pentru defecte inseamna ca biata fata s-a mai inselat inca o data.Si mirica cauta doar sa ii dea chilotii jos nu sa o iubeasca intradevar.Halal iubire!Baiatul asta e de speriat asemeni si cei ca el care te iubesc doar declarativ fara a simti in vreun fel altceva decat atractie sexuala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desi vad ca inculpatul mirica nu mai da pe aici va spun ca baiatul minte.Doar se joaca cu voi.Cand iubesti pe cineva nu stai sa vezi ce pantaloni poarta sau cum este el/ea.Il /o iubesti total si fara rezerva.Daca are ochi pentru defecte inseamna ca biata fata s-a mai inselat inca o data.Si mirica cauta doar sa ii dea chilotii jos nu sa o iubeasca intradevar.Halal iubire!Baiatul asta e de speriat asemeni si cei ca el care te iubesc doar declarativ fara a simti in vreun fel altceva decat atractie sexuala.

 

cred acelasi lucru ce e aia nu vrea copilul :focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×