Sari la conținut
Forum Roportal
mayama34

Qusay si Maya - Energetic si Medical - in Imunitate...

Postări Recomandate

O persoana diagnosticata cu tumora pe creier ,mai exact pe hipofiza.

Boala trece si revine

 

Boala nu poate trece si apoi sa revina...afectarea hipofizei face ca hormonii eliberati de aceasta sa nu mai poata fi eliberati. Se pot constata, in acest caz, probleme de rinichi +neputinta absorbtiei apei, instalarea diabetului zaharat...

 

Daca sunt ameliorari, inseamna ca tumoarea nu e mare...dar eu nu sunt medic si nu sunt in masura sa pun diagnostice... Depinde ce vrei tu sa afli...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O persoana diagnosticata cu tumora pe creier ,mai exact pe hipofiza.

Boala trece si revine

 

Poti fi mai exacta sheeda pt ca si tatal meu a avut o tumora pe glanda hipofiza, a fost operat in urma cu cca 20 de ani si are o viata cat se poate de normala. Poate reusesc sa te ajut cu ceva informatii, pt ca parintii mei au ajuns sa cunoasca atunci aproape totul despre lucrurile astea si nu ar fi probleme sa ii intreb niste lucruri :o:

 

Qusay si Maya felicitari din toata inima pt topicul asta :good:

Experienta mea personala in legatura cu ce se vb aici e descrisa pe larg pe la psihologie. Mai exact, din cauza stresului foarte puternic, a muncii pana la epuizare si a unui esec profesional (primul din viata :P ) dupa care mi-am spus ca nu sunt buna de nimic si dintr-o persoana extrem de sigura pe mine am ajuns un om care se detesta, care nu mai functiona in nici un domeniu al vietii. Raspunsul organismului meu la aceasta stare de lucruri a fost anxietatea generalizata, complicata cu depresie, atacuri de panica si agorafobie. Cine stie cate ceva despre astea stie si ca sunt extrem de greu de depasit, unii nu reusesc niciodata. Insa, din fericire, am intalnit o persoana care mi-a oferit explicatiile pe care le dati voi aici si care mi s-au parut a avea sens. Cu ajutorul acestei persoane, psiholog cu o deschidere formidabila, am reusit sa schimb fereastra.

Tot ceea ce mi s-a intamplat mi-e confirmat pe deplin toate explicatiile cu privire la legatura profunda intre sistemul nervos si cel imunitar. In sensul ca, desi organel mele nu aveau nici o problema detectabila prin ecografii si analize, totusi ele imi creau mari probleme: dureri cumplite de stomac, ameteli puternice, dureri de cap, tulburari de menstruatie, dureri de oase, o inima care o lua razna mai tot timpul, senzatii de lesin etc. In momentul in care am reusit sa imi schimb modul de abordare a vietii, toate aceste simptome au disparut ca prin minune. Si acum am parte de stres din plin, mai puternic decat inainte, probleme mai complexe cu care ma confrunt zilnic, insa acum am pofta de viata, cred in mine si in Dumnezeu si gestionez mult mai bine toate momentele mele de stres. Daca inainte o raceala banala dura 1-2 saptamani, acum ultima raceala a fost iarna trecuta si a trecut in 2 zile ;) Simt orice semnal al corpului cand nu-i place ceva. Desi am un program infernal, de munca de dimineata si pana seara tarziu, intotdeauna am grija sa am momentele mele de reincarcare energetica, momente in care fac exercitii de protectie energetica, indiferent ca sunt la birou sau la volan sau acasa. Si, mai mult decat atat, nu numai ca ma apreciez mult mai mult, dar si relatiile cu cei din jur s-au imbunatatit vizibil. Am mereu o atitudine pozitiva, chiar si cand situatia e mai neagra ca naiba. Si am de gand sa ma mentin asa, ca in iadul in care am fost n-am de gand sa ma mai intorc :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Extraordinar, Broscuta!

Uite ca facem un club mare al celor ridicati din neguri... si puternici acum.

Dam asta am inteles si eu - ca la un moment dat peisajul din fat aferestrei se epuizeaza, sufletul vrea alrceva si iti trimite mesaje ca trebuie sa schimbi. Daca nu o faci ajungi sa fii nemultumita de prorpia ta viata, sa nu-i mai faci fata. Nu multi reusesc sa schimbe punctul de constiinta, modul in ca re privesc viata...

 

Dar mai e un aspect delicat si poate o capcana.

 

Cand devii foarte elastic si iti dezvolti capacitati de a face fata vietii este posibil sa fii atat de increzator, pe de-o parte si atat de fortos pe de alta parte incat dificultatile nu se raresc, dimpotriva. Faci fata lor - pt ca acum stii, te optimizezi -pt ca acum ai invatat cum. Dar faptul ca iti dezvolti aceste instrumente nu este obligatoriu sa atraga un ogor atat de mare la care sa le folosesti - daca nu vrei. Adica poti alege daca viata ta e solicitanta sau nu chiar daca ai toate uneltele la indemana sa-i faci fata...

Pentru ca suntem creativi si creatori putem sa ne alegem o viata in care sa huzurim putin mai mult - asta ar fi faza 2, dupa schimbarea paradigmei - crearea unei noi posibilitati pt viata si nu doar de a face fata vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:o: Aşa cum demonstrează cele scrise mai sus, emoţiile noastre, cu siguranţă, contează. Modul

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand devii foarte elastic si iti dezvolti capacitati de a face fata vietii este posibil sa fii atat de increzator, pe de-o parte si atat de fortos pe de alta parte incat dificultatile nu se raresc, dimpotriva. Faci fata lor - pt ca acum stii, te optimizezi -pt ca acum ai invatat cum. Dar faptul ca iti dezvolti aceste instrumente nu este obligatoriu sa atraga un ogor atat de mare la care sa le folosesti - daca nu vrei. Adica poti alege daca viata ta e solicitanta sau nu chiar daca ai toate uneltele la indemana sa-i faci fata...

Pentru ca suntem creativi si creatori putem sa ne alegem o viata in care sa huzurim putin mai mult - asta ar fi faza 2, dupa schimbarea paradigmei - crearea unei noi posibilitati pt viata si nu doar de a face fata vietii.

 

Ai dreptate aici, e intr-adevar o micuta capcana: iti demoinstrezi ca ai resurse si atunci te avanti in mai multe provocari. Dar, daca ai simturile ascutite si ai invatat sa asculti de corpul si de mintea ta, atunci stii cand sa spui "Stop". Insa, ca sa ajungi sa ai putin mai mult huzur trebuie sa muncesti ceva mai mult. Si aici ai nevoie de ceva intelepciune sa stii sa gestionezi lucrurile, sa pui in balanta intotdeauna efortul cu profitul, incluzand in costuri si uzura ta psihica. Din punctul meu de vedere, pana acum lucrurile sun ok, dar frumusetea este ca niciodata nu vei sti cum va fi in continuare. Asa ca ma folosesc de tot ce am invatat ca sa trec prin toate cu pierderi emotionale minime (chiar 0). Important este ca daca am reusit sa iubesc viata dupa 27 de ani de depresii, in care nu am reusit sa gasesc nici un sens si uneori am incercat sa renunt la ea, inseamna ca Dumnezeu are planuri mari cu mine :good: Ii multumesc in fiecare moment pentru sansa de a renaste si de a ma bucura de toata creatia lui.

Si ca sa mai dau un exemplu, pot aminti de mama mea, care pana la 50 de ani a avut mari probleme emotionale (probabil de aici si predispozitia mea pt depresie si anxietate). Anul asta, vazand exemplul meu a urmat aceeasi cale. Dintr-o persoana apatica, depresiva, care pentru cateva ore de somn inghitea 2-3 pilule, s-a transformat intr-o persoana mai sigura pe ea, capabila de a se autoregla, cu un somn bun si fara ajutor medicamentos, intr-o persoana care infrunta viata intr-un mod mult mai optimist.

Dar, cel mai important lucru este sa stim ca Dumnezeu ne da, dar nu ne baga in traista, ca pentru tot ce vrem trebuie sa luptam. Avem in noi toate resursele de o putere inimaginabila, dar trebuie sa avem vointa si perseverenta pentru a le folosi in favoarea noastra. Pentru mine si mama totul a fost un razboi pe viata si pe moarte cu tiparele mintii formate in ani buni. Dar am invins pentru ca am ales sa schimbam lucrurile, sa purtam teribila lupta cu noi insine. Si am facut asta luni de zile, secunda de secunda. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Boala nu poate trece si apoi sa revina...afectarea hipofizei face ca hormonii eliberati de aceasta sa nu mai poata fi eliberati. Se pot constata, in acest caz, probleme de rinichi +neputinta absorbtiei apei, instalarea diabetului zaharat...

 

Daca sunt ameliorari, inseamna ca tumoarea nu e mare...dar eu nu sunt medic si nu sunt in masura sa pun diagnostice... Depinde ce vrei tu sa afli...

In urma operatiei s-a putut doar extirpa apa pentru ca tumora era foarte aproape de creierul mic.

Persoana (doar 20 ani) a facut tratamente cu medicamente care aproape ca o omorau.

Boala a aparut de pe o zi pe alta.Semne erau inainte sa se puna diagnostic cu vreo 6 luni.Dar cine s-ar fi gandit?

Apoi boala a disparut!!!!!!Medicul care a operat-o i-a spus "du-te fato acasa ca nu ai nimic"

Si peste un an la control,sa o aiba din nou.

Si tot asa.E bine o perioada apoi iar nu e bine.

Stiu ca nu sunteti medic,nici un diagnostic nu am vrut.Diagnostic medical avem.

Dar probabil ca pe plan energetic nu e ceva in regula.

Si cum tot vb topicul acesta de Si, si cum are legatura atitudinea omului cu bolile,am indraznit si eu sa expun o speta.

 

Broscuto! ce sa-ti spun?povestea e lunga si dureroasa.si nu stiu cum sa ajut o fata de 25 ani sa-si traiasca viata linistita

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In urma operatiei s-a putut doar extirpa apa pentru ca tumora era foarte aproape de creierul mic.

Persoana (doar 20 ani) a facut tratamente cu medicamente care aproape ca o omorau.

Boala a aparut de pe o zi pe alta.Semne erau inainte sa se puna diagnostic cu vreo 6 luni.Dar cine s-ar fi gandit?

Apoi boala a disparut!!!!!!Medicul care a operat-o i-a spus "du-te fato acasa ca nu ai nimic"

Si peste un an la control,sa o aiba din nou.

Si tot asa.E bine o perioada apoi iar nu e bine.

Stiu ca nu sunteti medic,nici un diagnostic nu am vrut.Diagnostic medical avem.

Dar probabil ca pe plan energetic nu e ceva in regula.

Si cum tot vb topicul acesta de Si, si cum are legatura atitudinea omului cu bolile,am indraznit si eu sa expun o speta.

 

Broscuto! ce sa-ti spun?povestea e lunga si dureroasa.si nu stiu cum sa ajut o fata de 25 ani sa-si traiasca viata linistita

 

Boala asta nu apare de pe o zi pe alta cred. Si exista riscul ca dupa operatie sa revina. Tata a facut cativa ani tratament cu mai multe pastile, pentru a tine sub control boala. Stiu ca lui prin operatie i s-a introdus si un fir de ceva (o sa il intreb exact ce) care avea efectul asta de stopare a bolii. Acum depinde ce anume are si ea. Tata a avut acromegalie si a patit asta de la o lovitura puternica la varsta de 3 ani. Abia la 20 si ceva de ani s-au prins medicii ce avea. Daca imi poti transmite cateva informatii medicale (pe PM daca vrei) as putea cere mai multe lamuriri. De asemenea, daca ar putea consulta un psiholog, ar fi foarte bine. Astfel de boli demoralizeaza mult persoana si un ajutor specializat ar fi bine venit pentru a se impaca cu problema ei si a se concentra asupra rezolvarii problemei. Sanatate :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

:shout: Din lectia de anatomie am selectat: "

 

Hipofiza, cunoscuta si sub numele de glanda pituitara, este o glanda endocrina cu structura si functii complexe, situata la baza creierului, intr-o depresiune a osului sfenoid care poarta numele de sa turceasca. Pentru rolul deosebit de important pe care il au unii hormoni secretati de ea, cat si pentru legatura directa pe care o are cu hipotalamusul (centrul de control al sistemului nervos), hipofiza este denumita si "glanda sefa". Hipofiza este o glanda de dimensiuni mici, care cantareste circa 0,5 g si are dimensiuni de 10/13/6 mm. Din spatiul pe care i-l ofera cavitatea seii, hipofiza nu ocupa decat doua treimi, restul fiind umplut cu tesut lax, cu rol de sustinere.

 

:cry: Da, ai dreptate cand spui ca pe plan energetic sunt probleme. As vrea sa stiu daca lucreaza - supusa efortului fizic - . Are o ratiune foarte puternica, iar "boala" a ajutat-o sa nu evolueze in rau. Nu stiu daca ma fac bine inteleasa...In acest caz sunt implicati Karmic si membrii familiei ei. Nu vreau sa dezvolt ceva fara permisiunea persoanei respective.

Editat de mayama34

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa, ca sa ajungi sa ai putin mai mult huzur trebuie sa muncesti ceva mai mult.

 

Stii, si aici este o chestei de tipar mental si atitudinal. Poti avea mult sau cat ai nevoie pentru binele tau linistit fara sa muncesti mult. Sau daca muncesti mult nu simti acel mult fie pt ca iti place la nebunie ceea ce faci fie pentru ca ceea ce faci nu necesita efort (eventual pt ca a devenit un mod de viata si este chiar traiul tau). Sau stai 16 ore la munca dar practci nu mai spui al munca ci merg sa ma culc la mine acasa - pt ca viat ata e munca si asta te implineste. caz in care casatoria cu un coleg de serviciu e cea mai buna solutie, de exemplu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stii, si aici este o chestei de tipar mental si atitudinal. Poti avea mult sau cat ai nevoie pentru binele tau linistit fara sa muncesti mult. Sau daca muncesti mult nu simti acel mult fie pt ca iti place la nebunie ceea ce faci fie pentru ca ceea ce faci nu necesita efort (eventual pt ca a devenit un mod de viata si este chiar traiul tau). Sau stai 16 ore la munca dar practci nu mai spui al munca ci merg sa ma culc la mine acasa - pt ca viat ata e munca si asta te implineste. caz in care casatoria cu un coleg de serviciu e cea mai buna solutie, de exemplu.

Q.nu se referea la serviciu,..ci la faptul ca trebuie sa munceasca mult mental ,pentru a reusi sa se vada o schimbare ,caci atunci cind esti bolnav cel mai mult conteaza cei de linga tine ,caci daca esti singur chiar daca ai destula vointa tot nu poti reusi,ti se pare ca lucrurile merg mai incet ,nu se intampla nimic .

Iar daca mai esti si tinar ,este foarte greu sa mai iti revi.

Asa teoretic este usor sa zici din gura dar tot timpul te gindesti ..oare ce se va intimpla cu tine in viitor ,caci constientizezi ca esti altfel de cit ceilalti ,mai sensibil .

Majorititatea oamenilor sint superficiali ,fug de tine ,rid de tine si este destul de greu sa schimbi fereasta ,oricit ai vrea totul se invirte in jurul banilor ,spaga la doctor ,medicamente ,nu poti avea o relatie normala odata ce capeti o boala incurabila sau un handicap sau invaliditate indiferent de ce natura ,automat devi un paria al societati esti tratat altfel.

Asadar trebuie foarte multa vointa si impacarea de sine ca asta esti si trebuie sa mergi mai departe ,dar parerea mea este caci prietena lui Sheeda ,ai este extrem de greu la virsta de 20 de ani sa treaca peste asta ,mai ales daca a facut si tratamente cu citostatice.

Si te mai consumi si cind ai vezi pe cei de linga tine ,chiar daca nu iti spun asta cum se consuma si ei si sufera entru tine ,uitind-use la ceilalti si se gindesc cu ce au gresit ,de se intimpla asta..

La asta se referea Broscuta ciund zicea ca trebuie sa munceasca mult,daca reusesti sa te impaci cu ideea ca ce a fost nu se mai intoarce,si trebuie sa mergi mai departe sa iti vina iar pofta de viata ,sa traiesti din plin ,sa ai multi prieteni,sa nu te mai simti dat la o parte ,ca nu corespunzi.

Ca esti"altfel" oricit ai incerca,daca esti sincer ,fuge lumea ,da nu spui adevarul in totalitate ,cind afla iar fuge caci esti mincinos,deci cum o dai tot nu este bine .

Si iti spun asta din proprie experienta ,caci daca vrei sa vb cu oameni esti considerat ciudat,daca nu vb o iei inapoi pe panta deci ..cum o dai..nu e bine.

Teoria ca teoria ,dar practica ne omoara..

Draga Sheeda ,asadar ai urez prietenelei tale ,sa dea Dumnezeu sa se faca bine si sa aiba linga ea cit mai multe persoane ca tine care sa ai pese de ea ,sa stie ca are pentru ce trai si sa mearga inainte ,in lumea asta meschina si superficiala.

Imi cer scuze daca am plictisit cu ,vorbaria .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×