Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Violenta domestica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Intra putin pe tema cu sinucigasii ....sa citesti ceva interesant (daca ai timp)...sa vezi legatura dintre tema propusa de tine si aia ....

[snapbacca]45751[/snapbacca]

Am citit de mult ce scrie la topicul respectiv. :good: Tu ai deschis acel topic acum cateva zile pentru a discuta despre sinuciderea din dragoste, care ar fi motivele, si am mai vazut scris ceva despre depresie.

AM UN AMIC.TIPUL ESTE PRIETENUL PRIETENULUI MEU SI E INDRAGOSTIT LULEA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Romania este impamantenita ideea ca rufele se spala in familie si din acest motiv persoanele care sunt agresate moral, fizic sau in alte moduri nu fac mai nimic pentru a rezolva problema cu care se confrunta. Datorita faptului ca aproape zilnic sufera aceste agresiuni probabil ca a devenit o obisnuinta. O mare parte din vina o poarta persoana agresata care il lasa pe agresor sa se comporte astfel. Daca dupa prima agresiune suferita ar fi luat masuri, acel agresor cu siguranta nu ar fi mai avut curajul sa mai adopte acelasi comportament, stiind ca pana la urma tot el are de pierdut. Chiar daca ecel agresor ar recurge la amenintari cu moartea sau tentative de omor, cu atat mai bine pentru persoana agresata, mai ales daca poate si dovedi aceste amenintari sau tentative. Probabil ca multe persoane depind financiar de persoana care le agreseaza, insa sunt de parere ca mai bine ai linste decat niste amarati de bani, care oricum nu iti ajung, iar daca persoana agresata a ramas in urma loviturilor primite cu semne poate sa scoata un certificat medico legal prin care sa demonstreze ca afost agresata, astfel putand sa ceara si anumite despagubiri de la agresor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

violenta domestica.asta e ceva care trebuie impiedicat.si eu am trait momente de groaza cand se bateau parintii mei.acum situatia este alta.insa trebuie sa se faca ceva.in primul rand femeia in cauza ar trebui sa se duca la politie si sa faca o plangere.multe nu fac asta.De ce? pentru ca le e frica de barbatii lor care daca afla ceea ce au facut o vor bate si mai tare.se mai aud pe la stiri afirmatii de genu "e bun ca painea calda, da de la bautura parca e alt om.bautura la-a stricat".desi unii barbati vin acasa beti si isi bat femeile pentru ca mancarea nu e destulde calda, ca nu il asteapta cu trandafiri pe asternut etc etc.motive banale.

in cazul copiilor care sunt batuti de parinti, acest lucru se datoreaza, cum imi zicea cineva, faptului ca parintii acelui copil la randul lor au fost si ei batuti si acum actioneaza asa cum au actionat si parintii lor cu ei.mie mi se pare absolut absurd.eu sa fiu un copil batut de parintii mei si sa am la randul meu un copil nu la-as bate pentru ca stiu prin ce am trecut eu si nu as vrea sa pateasca si el la fel.deci este un argument destul de slabut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai perfecta dreptate MORRIGAN, dar ar trebui ca statul sa faca mai multe pentru a atrage tinerii sa faca studii superioare, intrucat daca ne uitam la stiri vedem ca cei care fac astfel de fapte provin din medii sociale cu situatie materiala precara. In 99% din cazuri cei care comit crime sau recurg la violenta fac parte din aceasta clasa sociala. De fapt sunt persoane cu varsta de peste 30-35 de ani, care datorita regimului comunist nu au absolvit o forma de invatamant superioara. Aceste persoane au diferite probleme de adaptere, le este intr-un fel ciuda ca nu au reusit sa ealizeze ceva in viata si pentru ca sunt lasi, recurg la agresiuni in mediul familial, asta pentru ca nu au curajul sa lupte cu greutatile pe care le intampina pe parcursul vietii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As dori si eu sa stiu daca in prezent in Ro se desfasoara programe impotriva violentei domestice si daca da daca stie cineva si unde anume oricum eu consider ca violenta domestica este o problema cu care ne confruntam cu totii si prin urmare toti trebuie sa ne luptam pentru a o combate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...]violenta domestica este o problema cu care ne confruntam cu totii si prin urmare toti trebuie sa ne luptam pentru a o combate.

Trebuie sa ne implicam cu totii, asa e... ori ca suntem vecini, ori membri de familie, oricum... numai ca si legea ar trebui modificata in acest sens, nu prea se implica multa lume in conflicte de acest gen de frica... legii, se poate intoarce oricand impotriva celor care vor sa ajute :doh:

Am fost martor si eu la unele conflicte de acest gen in familia unor vecini si nu mi-a placut deloc acea violenta verbala si fizica folosita de acel barbat... am chemat politia, dar nu am putut ajuta decat acceptand ca fetele si sotia lui sa stea la noi pana se linistesc apele. Mi-a fost tare mila de ele!

Nu am avut si nici nu am in familie asemenea conflicte, pentru mine au fost o noutate la 26 de ani...

Cred ca marele obstacol in calea rezolvarii acestora este tot frica pierderii proprietatii... femeile zic: "bine, ma despart, dar unde ma duc?" - si au dreptate, intr-un fel... unele continua sa traiasca si 50 de ani in aceleasi conditii... trist, dar adevarat! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Accept ideea ca le este tema pt ca depind financiar de partenerii lor dar sunt de parere ca tocmai aici am putea sa le ajutam cel mai mult in sensul ca sa le sprijinim sau mai bine zis sa le facem sa inteleaga ca si dupa ce vor divorta vor fi sprijinite oricum nu stiu ce este mai rau sa fi singur sau sa traiesti zilnic cu frica ca la un moment dat vei face o greseala si vei fi batuta.Eu stiu un caz in care o femeie isi intretine sotul si familia si este agresata pana acum a spus ca sta de dragul copiilor dar acum pe fiul cel mare tatal l-a dat afara din casa cel mijlociu este anul I si cel mic este liceean. Ei practic se incuie in camera de frica lui pt ca ii ameninta ca ii taie si ii omoara si atunci ma intreb ce o determina pe aceasta femeie sa ramana cu el pt ca nu cred ca ii place sa traiasca sub teroare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate exista violenta domestica.Dar putem foarte bine lupta pentru a elimina cauza, dependenta financiara de partener (des), apoi exista grade. Chiar as vrea sa stiu, Orice palma e deja violenta domestica?ce credeti voi. Stiu cazuri cand ea a dat atat de mult din plisc incat a provocat o reactie violenta. Deci sa vedem , ce arme are fiecare... pumnul sau gura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate exista violenta domestica.Dar putem foarte bine lupta pentru a elimina cauza, dependenta financiara de partener (des), apoi exista grade. Chiar as vrea sa stiu, Orice palma e deja violenta domestica?ce credeti voi. Stiu cazuri cand ea a dat atat de mult din plisc incat a provocat o reactie violenta. Deci sa vedem , ce arme are fiecare... pumnul sau gura?

Orice incercare de a folosi forta fizica, doar daca te impingi in partener, inseamna violenta... asta e parerea mea! Cine incepe sa o foloseasca, inseamna ca are probleme grave de comportament... i-as acorda o sansa minima in cazul in care se duce imediat la sedinte de terapie si au rezultat. :crazy:

Daca nu, exista alte cai de rezolvare a iesirilor violente, nu pumnul, nu gura, ci... stiloul, pe documentele de divort ! Asta chiar in cazul in care au copii impreuna, chiar trebuie actionat de urgenta in aceste cazuri...

Daca nu sunt casatoriti, e si mai simplu: ura si la gara ! Cu parere de rau pentru cele care au investit bani si pasiune intr-un camin, cand nu e sa fie, nu e... trebuie sa fie constiente de faptul ca au ales gresit si viata merge inainte! nu e timp de privit inapoi, ci trebuie vazut ce e de facut in viitor ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in primul rand femeia in cauza ar trebui sa se duca la politie si sa faca o plangere.multe nu fac asta.De ce? pt ca le e frica de barbatii lor care daca afla ceea ce au facut o vor bate si mai tare.

Ca tot ele ar plati eventuala amenda. Stiu cazuri

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×