Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pana acum 11 ani am fumat cel putin 2 pachete de Camel pe zi,fara filtru!In ultimii 3 ani inainte de anul 2000 ajunsesesm la 3-4 pachete pe zi Marlboro si n-are sens sa spun cum imi erau diminetile de cum ma sculam!!!

Intr-o buna zi,pe 14 Mai 2000 m-am lasat brusc de fumat,in America exista o expresie pt. asta: " cold turkey".Nu am avut nevoie de nici un "ajutor" oarecare,patches,shrinks(psychologists),ori cine stie ce alte sisteme inventate sau neinventate(azi e acea tigara electronica...???),pur si simplu cu o zi inainte mi-am spus:"De maine nu mai fumez deloc cat voi mai trai!"Atata tot!

Si,deci curand fac 11 ani de cand nu am mai pus o tigara in gura.Nu ma mai atrag si nici nu ma mai intereseaza.

 

It's all in the mind,so they say.Si e adevarat! daca iti impui sa faci ceva vei reusi.Totul e sa ai vointa.La acest subiect scris aici,pot spune ca daca nu s-ar mai face tigari,ar fi mult mai bine pt. toti.Nu are sens sa si explic de ce cand toata lumea stie.Poate as recomanda filmul..21 grame cu Sean Penn???Nu stiu,ma gandesc ca daca eu am reusit sa ma las,e f. posibil ca oricine sa nu simta nevoia dupa o tigara daca ea nu ar mai exista deloc.

 

Un amanunt: NU m-am lasat din motive de sanatate sau orice alte motive.Pur si simplu mi s-a acrit de ele! Cateodata cand fumam ma gandeam ca de ce fac asta?? Ce rezolv si ce mare lucru simt ca dau fum pe nas si gura si mai rau,ca mai imi supun si plamanii la intoxicatii zilnice???

Dar,asta sunt eu.Altii isi vor apara dreptul la fumat.Imi aduc aminte cand a inceput in USA separarea la restaurante si baruri si cinematografe si autobuze etc...si treptat nu mai aveai voie nicaieri sa mai fumezi.Mi se parea comic sa vezi o gramada de lume pe trotuare la colt de strada in grupuri de fumatori,stingheri si parca in afara legii:) Adica te duceai in vreun bar si vedeai pe unul cum lua sticla cu el si se grupa in gang la intrarea din dos a barului cu tigara-n gura si nu doar una vezi bine caci trebuia sa...recupereze timpul "pierdut" in bar de nefumat si atunci tragea afara una dupa alta cam vreo 3-4 si iar inauntru la o bere si iar afara ca te si gandeai ce rost mai are?Vedeai cum intrau si iesau oameni din bar in schimburi:)La locul de munca nu mai vorbesc..Dadeau buzna la pauza de masa si se facea cerul negru de atata fum:):)La fel,se fumau 3-4 tigari de persoana una dupa alta caci apoi,se mergea iar la munca si nu mai puteai sa te uschesti dupa 1 ora la una mica.

 

Din pacate insa,marile companii de tigari au o putere colosala in USA la Washington (lobbyists)si au si ..multi $$$ sa unga usile peste tot in Senat si Congres asa ca NU va exista niciodata "pericolul"de ..faliment ori stopare a producerii=prea multi $$$ se scot din ele!!!.Apropo,exista un film f. interesant legat de industria tigarilor:" Thank you for smoking" pe care il recomand sa-l vedeti.

Stie cineva ori isi mai aminteste cineva de marele campanii comerciale la Marlboro cu acel cowboy?Numit si "Marlboro Man"?

De-a lungul timpului au fost 3 astfel de cowboys ce au portretizat tipul de..barbat fumator..ei bine este f. adevarat ca toti acesti 3 oameni au murit de cancer la plamani.Cam nasol pt. firma Philip Morris ce se afla in spatele productiei de Marlboro in lume!Unul din ei chiar a depus marturie impotriva firmei la Senatul American.

 

In fine,cam astea am avut de spus.Si ,mai este o vorba veche Americana des folosita de..fumatori insa:

"Smoke'em while you have them!":)

E la latitudinea fiecaruia sa faca ce vrea cu viata lui/ei,dar asta nu inseamna ca trebuie sa intoxici si pe altii(nefumatori)in jur si mai ales..copii!!!!!!!!!!Am vazut pe strazi mame si tati fumand in fata copilului fara sa gandeasca macar daca e bine sau nu sa dea fumul in fata lui!! Asa ceva nu se face si nici nu se permite si nu exista vreun"drept" al fumatorilor ce le da voie sa nu le pese de cei din jur.Asta inseamna egoism si nepasare.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lumea o sa fumeze ceai de tei :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca m-am lasat de fumat si am avut tarie de nu m-am mai reapucat de foarte multa vreme .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma bucur ca m-am lasat de fumat si am avut tarie de nu m-am mai reapucat de foarte multa vreme .

Felicitari! :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-ar exista ţigări, ar apărea altceva. ţigări eco: frunze de ceapă, de nuc, de asparagus, de dracu' şi de lacu', iarbă de pe jos, numa' să tragem ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×