Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu n-am trait in Romania in zone unde se cultiva Vinete, in Secuime e foarte frig pentru toate Solano-Fructoase ca si in Maramures.   

In Sighet mai plantau rosii dar in casa s-a terminat coacerea rosiilor, de vinete nu s-a ocupat nimeni.   

In Arizona este extrem de cald pentru orice vara!!!  Doar pentru Bumbac este vremea cea mai prielnica!!! 

Vinetele aici sint in sezon prin Januarie, dar nu si prea ieftine, se vand pe bucata, sint confundati cu obiecte de decoratie!!!

Am vazut pe cateva persoane ca le congelea coapte cand se gasesc foarte ieftin dar nu stiu de unde se aduc.  Cumpar si eu

atunci dar si alta data dar nu conserv ca s-ar strica doar la temperaturile de peste zi.  Am vazut conservate la arabul in magazin

dar nu cumpar nimic din conserve inafara de Made in Ungaria.   Odata se gasea Gem de Coarne, deodata s-au terminat.  

Mda, fitze!!!   Eu le mai grilez feliati de 1,5 cm langa fripturi si multe altele sau doar legume grilate cu paine Nan din India/COSTCO.

Daca au deja seminte mari, nu le pot manca.  Eu am alte limite la tot ce mananc, nu Kosher sau din astea particularitati. 

Nimic nu mananc trecut de  "prim time" cand sint cele mai bune.  

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce-sa-faci-cu-vinetele-coapte-pentru-a-scapa-de-gustul-amar.-Detaliul-care-iti-salveaza-salata-1024x683.jpg

*Mie personal nu-mi place NIMIC cu gust de fum si vinetele sint #1 pe lista asta.   Sint alergica si la fum de acest gen, curios nu la fumat tigari, ca am fumat o vreme buna.

Privind poza deja am o problema cu acele seminte de vinete pe care eu imediat le scot de pe platoul pe care le-am curatat, le caut pana la ultima boaba si le arunc la pasaile cerului din curte.   Si alte parti negre le arunc ca se prind repede de tigaia in care le coc pe aragaz, ca in cuptor nu-mi place sa le prepar.  Pe urma le pun in strecuratoare peste un vas de plastic gros, invelesc totul intr-o sacosa de la cumparaturi, mereu iau de acolo cateva nefolosite si intra in frigider la scurs.  Am ulei foarte bun dar nu din Masline pentru aceste ocazii ca nu-mi place gustul.

Ulei de Avocado sau de Seminte de Struguri din Italia folosesc.   Sint scumpe dar merita produsul final.   Doar ceapa tocat marunt, sare si piper mai intra in castronul meu dupa ce le-am tocat vinetele bine scurse.  Lamaie sau oter isi pune fiecare in farfurioara personala.   Numai in caz ca am de servit multe persoane mai adaug si Naut fiert din conserva si Seminte de Susan prajite, sparte putin si presarat pe deasupra castronului si inca ulei, felii de rosii pentru decorare, care este din belsug pe masa ca si ardei gras crud sau Ardei Copti.

Patrunjel si Marar verde folosesc ca decoratie intre rosii si ardei, dar n-am observat sa fi intins mana cineva dupa ele.   Cred ca depinde si de zona unde am crescut.*   

https://playtech.ro/stiri/ce-sa-faci-cu-vinetele-coapte-pentru-a-scapa-de-gustul-amar-detaliul-care-iti-salveaza-salata-739703?utm_source=Spynews+Premium&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rețetă de ardei copți cu smântână și usturoi. Vă săturați doar cu mirosul

Culoarea pozei este fermecatoare, reteta in schimb, nu este pe interesul meu.   

Daca vreau cu usturoi si smantana care se cheama Aïoli (Garlic Mayonnaise) merg pe acel drum, fara complicatii de ardei caliti, etc.

https://evz.ro/reteta-de-ardei-copti-cu-smantana-si-usturoi-ingredientele-necesare.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai simplă salată de vară. E gata în câteva minute ... 

Ingrediente

  • 4 portii
  • ¼ cană de zară
  • 3 linguri de iaurt simplu sau grecesc cu lapte integral
  • 3 linguri suc de lamaie
  • 1½ linguriță de semințe de mac
  • ½ linguriță sare kosher (cum ar fi Diamond Crystal), plus mai mult după gust
  • ¼ lingurita piper negru
  • 1½ kg de castraveți, tăiați subțiri
  • 4 ceai, părți verzi și albe, feliate subțiri
  • **************
  • Ce sunt alea 2 ingrediente ca sa fie si mai usor de preparat salata deja foarte complicata si acra peste masura!!!   
  • https://evz.ro/cea-mai-simpla-salata-de-vara-e-gata-in-cateva-minute.html

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pastă de ardei gras cu vinete. Rețeta sârbească de zacuscă Ajvar

 Pastă de ardei gras cu vinete.  Rețeta sârbească de zacuscă Ajvar.

*Parerea mea este ca cine-l cunoaste si-l prepara, il va si manca, pentru mine nu spune nimic.  Daca as vrea sa faca asa ceva, ardei in tai felii subtiri sau cubulete, dar in nici un caz nu le-as trece prin masina de tocat carne sau altceva!!!   Nu-mi place cum arata, n-as strica salata de vinete sa obtin asta.   Si eu coc mereu si ardei gras rosu mari de tot pe la noi de 500 de grame bucata, dar le servesc separat ca si feliile de rosii. Deloc nu sint familiara cu ce se hranesc aceste natiuni, vecinii romaniei.  

Am gustat aici intr-o brutarie din Bosnia ceva si nu mi-a placut deloc, era un fel de langos si carne tocata pe deasupra dar nu avea nici un gust, nu usturoi DELOC, dar nici sare sau piper nu se simtea, iar eu nu pot inghiti asa ceva.  L-am scuipat in gunoiul de langa casierie, cica este ceva traditional.    

https://evz.ro/pasta-ardei-gras-vinete-reteta-sarbeasca-denumita-ajvar.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salată de sfeclă roșie cu nuci și usturoi în bol negru, alături de o sticlă cu ulei, un bol cu sare, nuci și căței de usturoi   Salata de Sfecla roșie

Salata arata foarte bine si o sa-l prepar ... insa n-am rabdare cu explicarea retetei ca se gaseste pe site pe langa altele din sfecla. 

Mie-mi place si crud sfecla, sint obisnuita ca asta, il mancam si in copilarie, aveam borcane de 20 de litri  pline cu sfecla fierta si pus in otet cu apa si sare si Hrean.

Nu stiu unde apartine traditia, dar pentru taiatul porcului trebuia sa fie gata Sfecla, ca se manca in acea zi cu carne fripta, era specialitatea macelarului ...

Am de cumparat prima oara si pe urma prepar si pentru copiii, noi le mancam precum dulceata asa de buni au devenit cu timpul.

https://www.fanatik.ro/leguma-care-trebuie-consumata-toamna-de-orice-roman-are-multiple-beneficii-pentru-sanatate-cruda-fiarta-sau-la-cuptor-20522608

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de hrișcă cu avocado, perfectă pentru o masă sănătoasă

Salata de Hrișcă cu Avocado 

Noi mancam cam 18 Avocados pe saptamana, va fi si salata asta pe masa ca arata bine si contine tot cu ce se hraneste OMU' dar vor mai fi adaugate si cele de baza al familiei: - ceapa si usturoi, ginger, turmeric praf, niste nuci si mai multe frunze verzi/colorate, orez sau boabe de fasole uscata. 

https://evz.ro/salata-de-hrisca-cu-avocado.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As avea chef de Salata de Boeuf, dar tocatul deja ma irita.  Maioneza am cumparat ca de frecat chiar ca deloc n-am chef.

Una din Romania mi-a vandut secretul celei mai bune maioneza: - se cumpara un borcan de 3 litri cu maioneza si vreo

10 oua cu coaja rosiatica.   Se pun galbenusurile intr-un blender si se adauga si maioneza din borcan, eventual zeama de

lamaie sa fie aromata si casa in caz ca intra cineva, sa mearga vorba-n sat ca face maioneza!!! 

Am destul material din supa si sub forma de salata se termina mai repede, mai ales daca dam la cineva  :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din Salata de Cartofi am mancat azi un pic, eram prea obosita sa prepar altceva si nu cred ca l-as fi mancat.

N-am avut nici un motiv sa beau un pic din acea sticla gasita, poate Duminica.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

th?id=OIP.aKy7ARb8xV--IhBYYqfO0gHaFP&pid=Api&P=0&h=220      Salată de Roșii

A lui Radu Anton Roman se vede pe site. 

Poate fi servită atât ca fel principal atunci când nu mai ai timp să gătești un alt preparat, cât și ca garnitură pentru o friptură  :no:  sau alte mâncăruri.

*Personal pentru mine nu merge nici cu cartofi sau cu friptura si sint sigura ca nu sint unica persoana cu asemenea gusturi si combinatii de alimente!!!*

Cu Salata de Vinete se potrivesc cel mai bine sau Rosii, Castraveti, Ardei gras, Ceapa, Usturoi, Marar verde si ulei + sare si piper. 

Langa paine cu unt, Slanina afumata, Branzeturi, pe platouri reci, decoratie de masa festiva,  in Salata de fasole boabe fierte, pe langa alte adaosuri.

Oare unde a fost asa de cald azi ca se intindea mana dupa o salata din asta, ca eu am vrut o Supa calda, era cerul inourat, am facut si o mamaliga

foarte gustoasa langa o tocanita din pui din supa.

https://evz.ro/cea-mai-buna-salata-de-rosii-reteta-lui-radu-anton-roman-este-perfecta-pentru-zilele-caniculare-de-vara.html 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×