Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Salate de toate felurile

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Various salads are served at a buffet during a corporate event. Silas Stein/picture alliance via Getty Images

Parerile chinezilor despre mancarea "oamenilor albi" pare a fi o gluma dar este o lectura educativa si bine de stiut ce cred altii despre ce noi credem ca este super bun.

"The point of the white people's meal is to learn what it feels like to be dead, but I've taken two bites and it was so bad it made me realize how alive I am," wrote one poster who tried a serving of plain crackers, cheese, and ham.

https://www.msn.com/en-us/foodanddrink/other/even-the-chinese-internet-is-dunking-on-white-people-food-which-people-say-made-them-realize-how-drab-and-dreadful-life-can-be

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salata-de-vinete-1024x683.jpg?resize=300%2C300&ssl=1  https://evz.ro/reteta-pentru-cea-mai-gustoasa-salata-de-vinete-bucatarii-sustin-ca-secretul-consta-in-modul-de-preparare.html

Rețetă pentru cea mai gustoasă salată de vinete. Bucătarii susțin că secretul constă în modul de preparare!!!

Pe poza se vede foarte curat pregatit, nu coji carbonizate sau bucati de vinete de alta culoare, etc., desigur astea apartin de metoda de preparare.  

Ca la toate ce pregatim aspectul si gustul trebuie sa fie impecabil, cam la atat de aduna secretele.

Ca unii folosesc ulei de masline, altii de Floarea Soarelui, Avocado sau altele, este dupa gustul fiecarei familii, nu decide altcineva.

Pentru mine ceapa multa si piper negru trebuie sa fie vizibil, ulei din belsug, dar peste toate, sa fie painea proaspata cu coaja crocanta!!!

Sa nu fie amar ca a mai ramas zeama ca s-a grabit cu preparatul.  Eu-l las peste noapte in frigider cu strecuratoarea de plastic peste un container

de plastic si totul legat intr-o punga de plastic, doar dimineata adaug ceapa si altele si se termina mult mai repede decat l-am preparat.

Nu-mi place cu maioneza, evit pe cat pot din oricare mancare, salata de cartofi mai ales.   Doar pentru Salata de Tuna prepar un pic.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut Salata de Boeuf, dar n-am avut destula muratura in casa si l-am inlocuit cu Artichokes murati din borcan exact ca pe poza.  Se vand 2 borcane legate cu material transparent la Costco si sint bune, dar cele din Chile imi plac mult mai mult si sint mai bine preparati dar au schimbat furnizorii daca au cumparat niste oameni din India Firma asta imensa.  A scazut si calitatea produselor vandute dar mai trecem pe acolo cand sint reduceri si luam mai mult marfuri din Europa sau alte tari.   Apa minerala gazoasa, oua,  lapte de migdale, cafea, paine indiana Nan, dulciuri din Europa de Craciun care vanzare incepe din Oktombrie ... branzeturi franceze, peste roz, pui, avocado, banane, usturoi, salmon afumat feliat subtire, miere, etc.

Dupa ce am lucrat cu supa, n-am mai avut  chef de mers in magazin sa cumpar, da voi face dimineata calatoria.  Se simte acel gust tipic dar este placut. In caz ca intra cineva, ca n-am chef de gatit nu stiu ce complicatii, mie-mi place supa si la desert am smochine.  Deja se arunca in aer focurile de artificii de vecini, speram sa fie interzis dar se vand in aer liber in corturi special pazite in curtea alimentalelor.   Maine vom avea langa Mici si salata verde obisnuita ca in Europa, o capatana costa 3,99 de dolari intr-o cutie de plastic transparent cu radacina in apa sa nu se usuce pe caldura asta.       

 th?id=OP.N3aki96%2bRtvzIw474C474&o=5&pid=21.1&w=174&h=174 +  th?id=OIP.CIUoCjW0N3ZFwkoH6FQGzAHaGX&pid=Api&P=0&h=180se numeste Living Butter Lettuce, se vede radacina maro jos in cutie.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salata de beuf cu anghinare murata. Bună treaba. Musai ca a fost bună. 

Dar cum pui varza la murat de ce nu pui și tu vo 15 castraveți într-o galeata ca să ai sa nu te rogi de nimeni.... 

În alta ordine de idei, mi-ar fi frica pe căldurile alea sa fac ceva cu maioneza. Cred ca ai făcut doar cât mâncați o data. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu la cine m-am rugat cand nici zeilor nu ma rog???   Nu tin minte sa fi imprumutat ceva de la cineva in viata mea.

Multi pun masline in salate de boeuf si le place altii varza acra, pe una din Cluj am vazut aici, si era obisnuita asa sa-l prepare. 

Eu mai puneam salata de ardei copt daca aveam, dar nu vreau sa am multe in frigidere din alimente sensibile.

Nu se merite sa pun la murat castraveti, imi cumpar de care-mi place ca selectia este mare la toamna si se da ieftin ca sa se

aprovizioneze femeile, sa aibe mai putin de plata pentru depozitarea borcanelor atat firmele cat si alimentarile.   

Eu nu prea mananc muraturi, el deloc, copiii foarte rar.   Desi se gasesc castraveti de mai multe feluri, nu sint bune de conservat ca

nu sint proaspeti niciodata, vin din depozite unde au stationat deja o vreme, plus calatoria pe vapor si TIR cand vin din alte continente.

Nu tin mancarea in curte ci in frigidere unde temperatura este setat pe 3*C .

Mai demult am fost invitata la cineva de 23 August pentru Ziua de Nastere si avea pe masa Salata de boeuf din care curgea uleiul deja pe jos.

Nu si-a dat seama ca aici nu se tine mancare pe masa decat cand mananci. La alta mezelurile erau insirate pe platouri cu orele la un party.

De aceea eu nu mananc la nimeni NIMIC!!!  

In casa avem 22*C si asta 24 de ore din zi pana se mai raceste vremea prin Oktombrie.

Avem instalat in casa sistem de A/C se numeste aici = Clima, spun toti din Europa care ne viziteaza, nu din ala mic de agatat pe perete!!!     

Aici asta nu este un LUX, ci necesitate, fara acest sistem nu exista casa de locuit in partea asta din Statul Arizona.

Deja jumatate din Salata de Boeuf a fost donat si mancat imediat de vecinu' mereu flamand. 

S-a mai racorit putin ca-si curata in fata casei locul de praf ca diseara ii vin musafiri la gratar sa linga aripioarele de pui de un sos in care le marineaza.

Pana atunci rabda de foame ca la pranz manaca decand isi aminteste doar marfa de mai jos si 1 litru de lapte rece, ca-i inalt omu'!!!  

Peanut butter and jelly
Peanut-Butter-Jelly-Sandwich.jpg
A peanut butter and concord grape jelly sandwich on white bread
Alternative names PB&J
Course Breakfast, lunch, dinner, or snack
Place of origin United States
Serving temperature Room temperature
Main ingredients Peanut butter, Jelly Jam, Sliced Bread (Typically White Bread)
Food energy
(per serving)
320 Calories kcal

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

caviar-de-vinete-2-1024x854.jpg?resize=300%2C300&ssl=1  https://retetesivedete.ro/caviar-de-vinete-o-reteta-rafinata-pentru-o-vara-perfecta-distractia-poate-sa-inceapa.html

"Nu e nici Salată de Vinete, nici celebrul Baba Ghanoush al orientalilor, dar cine gustă odată CAVIARUL de VINETE, va repeta rețeta la infinit."

*Pentru mine nu este nici o diferenta intre aceste 3 denumiri sau metoda de preparare, ulei de masline nu mananc, dar in rest ... inca n-am auzit de aceasta denumire.   Asta este reteta originala fara maioneza si usturoi, dar gusturile noastre sint diferite.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 04.07.2023 la 4:52, Rodica` a spus:

Salata de beuf cu anghinare murata. Bună treaba. Musai ca a fost bună.  În alta ordine de idei, mi-ar fi frica pe căldurile alea sa fac ceva cu maioneza. Cred ca ai făcut doar cât mâncați o data. 

Iar am facut Salata de Boeuf ca s-a cerut si precum tot am uitat sa cumpar castraveti acri, tot Artichokes am folosit dar mult mai mult ca data trecuta, am pus si putina zeama cu ulei din borcan dar si Hrean preparat din sticluta cumparata care-i dulceag dar l-am balantat cu Mustar din ala bine cunoscut.   Maioneza cumparata am folosit ca trebuia sa termin si ce a mai ramas in borcan de la data trecuta.   Am folosit carne de vita ca am avut supa din rasol de vita ca am poftit si voiam sa am zeama pentru aceste zile dogoritoare.  

A iesit o bunatate de salata, dimineata omu' duce la mecanicul auto, sa aibe mai mult spor la munca pe caldura asta peste zi, primeste si supa dar si pepene galben foarte rece.

La miezul noptii acum sint 40*C si saptamana care vine vor fi si mai multe grade.   Mor pomii desi le udam ca este extrem de fierbinte pamantul, sufar din cauza asta, noi rezistam. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mâncăm niciodată salata de beuf vara. E prea consistenta.

Azi am făcut salata de vinete numai cu ulei de măsline și ceapa. Ca au apărut roșiile de buna calitate și mi se pare combinația foarte potrivita pentru zile toride. Vinetele sunt conservate la borcan de anul trecut. Coapte și dustalite simplu. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Rodica` a spus:

Coapte și dustalite simplu. 

Oare la Bucuresti ce nume are acel cuvant daca este recunoscut si acceptat de romanii locali sau de cei din Oltenia, Moldova, Dobrogea???

Nu inteleg partea asta, precis este un cuvant maghiar transformat in romana dupa cum suna in ureche, ca de obicei.   Nu tradus!!!

Sa fie vorba despre acel proces de conservare cand dupa ce se umple borcanele se fierb intr-un cazan sau oala imensa in care sint puse

multe prosoape sau alte materiale textile, nu sintetice, sa nu se sparga sticla.  In maghiara se numeste  "dunsztolás" procedura.

Metoda de ultimul racnet este de a folosi masina de spalat vase!!!  Sticlele sau borcanele bine insurubate se aseaza in masina si la

programul de spalat vase dar fara adaos de chimicale la 70 de grade si se lasa la uscat pana recesc, mai simplu ca atat, nu exista.

https://www.topreceptek.hu/tipp/egyszeru-tipp-az-uborkabefott-dunsztolasara-mosogatokepben-r896

Aici in State am auzit de la Ardeleni romani mai multe din aceste cuvinte decat am auzit acolo in anii cat am trait acolo.

In State nu exista mancaruri sezonale ca totul se tine in frigider, iar in multe state americane exista si Aer Conditionat ca si in Arizona cand este 

necesar, ca si acum.  Pe langa asta avem ciresi si in Decembrie desi este iarna practic in State, ca vine marfa din America de Sud si Australia.

Orice se poate manca oricand daca este vointa de preparat, cu asta incepe totul pe aici, de obicei, nationalitatea nu mai conteaza!!!

Iar decand cu comenzile la domiciliu fara taxa de transportare ... infloresc acele afaceri, ca nu se mai merita de fiert fasolea cand vine gratuit

cu orice comanda de mancare mexicana ...  si multe alte avantaje.    

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da normal. Sunt multe metode de dustulit. Totusi cea mai sigura este cu borcanele in cuptor la foc mediu spre mic cam o ora, depinde de continut. Aia cu masina de spalat vase nu am auzit-o, pare ok, dar mi-ar fi frica.

Si aici gasesti vinete in orice zi a anului. Si orice doresti, orice fruct sau leguma. Poti lua oricand sa coci pentru o salata sau altceva. Dar eu vreau sa am din gradina mea, mai ales pentru gust. Deh, fitze.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×