Sari la conținut
Forum Roportal
nike

Retete de lux

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fdb_1444083405_lead_800x600_22293.jpg

 

Idee din carne de miel in stil Hollywood sau Oscar ... de marele bucater Wolfgang Puck,  nu cred ca e necesar o reteta, ca fiecare condimenteaza dupa plac personal, nu se merita incercat o reteta nou cu arome indepartate  ca reusita nu este asigurata si e pacat de carnea scumpa!!!

 

Garnitura de ciupercute salbatice sau de care sint pe piata, plus cartofi si radacinoase locale sau cine ce vrea si toate in cuptor la rumenit dar cu usturoi destul ca asta-i da aroma nu busuiocul sau rozmarinul din clop, patrunjel verde si cimbru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Popcorn glazurat cu aur și șampania lui Coppola. Ce bunătăți savurează starurile la Gala Oscar  2017

 

 

 

Wolfgang Puck, chef-ul preferat al celebrităților, a pus în temă presa despre ce urmează să consume starurile după ceremonie. Lista conține tot soiul de excentricități culinare, precum popcorn suflat în aur, cartofi copți cu caviar, costiță servită alături de gogoși spiralate cu parmezan sau plăcintă cu trufe negre și pui, despre care se spune că este preferata Barbarei Streisand.

Vor fi deschise 1.500 de sticle de șampanie, iar fiecare invitat va primi o sticlă magnum, ediție limitată chiar de la podgoria lui Francis Ford Coppola.

Balul Guvernatorului este o petrecere exclusivistă la care vor participa 1.500 de invitati, fiindu-le pregătite 32.000 de farfurii cu diverse sortimente, la alegere. Pe lângă felurile enumerate, mai pot opta între somon afumat și fructe de mare asortate, homar cu garnitură de mango și rădăcină de taro, ori macaroane pregătite în diferite feluri.

Desigur, nu putea fi exclus tocmai desertul. Ciocolata va curge din belșug: vor fi servite sortimente de ciocolată de lux, în forma unor statuete Oscar suflate cu aur, macarons, lava cakes, acadele de cappuccino, printre multe alte bunătăți care întrec imaginația celui mai pofticios copil.

 

relitatea


Oscars-Food-3.jpg


Sashimi from the sushi station  

 

 

Oscars-Food-6.jpg**

 

black truffle short ribs ... etc.
 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hamburger cu 5000 de dolari intr-un hotel delux din Las Vegas

 

Am urmarit un show cu tot feluri de lucruri ultra scumpe si unice din lume, apartament dintr-un etaj intreg de hotel regal din Geneva,  Elvetia cu 82000 dolari pe noapte, tigars cu 2000 de dolari bucata facut pe comanda la Miami cu aromele adorate, 2 Lamburghini @ 4 milioane de dolari bucata unicati din lume in Irvine, California apartinand unui singur tanar, un software inginer in State si din astea cand a aparut si bucatarul renumit cu reteta lui pe orizont si vinul rosu parca era 6000 de dolari sticla.   Nu stiu cum se aduna la acea suma ca el a zis si preturile din care se compune: - carnea de vita costa $100 pentru 0,454 grame, ficatul de gasca $45 tot pentru 0,454 grame ca si ciupercii trufe negre din Franta cu un pumn a costat $1500, dar abia a folosit 3 bucati feliat subtire ca hartia de tigara.  Le-a calit in ceva trufele pana s-a inegrit tigaia ca si burgerurile in ulei le-a prajit ca-l turna din sticla, si a mai adaugat 2 felioare de ficat, toata treaba arata negru la culoare foarte respingatoare si intre chifle.   Eu nu l-as fi gustat sau comandat asa ceva desi vinde cateva sute pe an din bunatatea asta.   Deloc n-a fost pe gratar burgerul, doar in grasime l-a dadacit si tot il stropea cu lingura sa fie bine unsuroasa poate asta-i dadea gustul, nu restul de ingrediente inutile din punctul meu de vedere.   Precis pentru cei care castiga in Vegas se merita sa cheltuie!!!


http://www.delish.com/food/news/a38357/hubert-keller-creates-expensive-fleur-burger-5000/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ficat de Rata sau de Gasca ingrasat ... un deliciu luxsos pe gustul unora doar, ca are un gust aparte.  Se ofera pe platoul rece al multori festivitati nobile, nu la nunti.

Merge servit si cald cu niste sosuri de hrean sau ceva exotic sa taie greata ca nu se compara cu pateul de ficat deloc chiar daca-i prelucrat in pateu.  

Se prajesc in grasimea lor, grasime de gasca sau de rata, feliile de ficat pe fiecare parte repede dupa ce au fost trecute prin ou batut si se pun in cuptor pana la terminare sa nu ramana crud ca sint felii mai groase.   In grasimea ramasa se caramelizeaza miere de calitate, se stinge cu dulceata de afine si se adauga vin organic, se da in clocot si se reduce la jumatate cantitatea.

La servire se pune ficatul pe cozonac fara umplutura, numit si fonott kalács in maghiara, braided yest bread in engleza si evreii il numesc Challah bread, felie grilata se acopera cu sosul preparat si se decoreaza cu boabe de struguri sau alte fructe exotice precum smochine proaspete, ananas grilat sau doar mere coapte.

Ca si Caviar, desi e scump  nu este adorat decat de un numar redus de persoane, multi se prefac ca e bun si-l inghit doar ca este scump si se ofera undeva gratuit.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele mai scumpe alimente din lume! Trufele albe costă cât diamantele, scumpă e și supa din salivă de pasăre :surrender:

Șunca iberică (Jamon Iberico) rămâne cea mai scumpă șuncă de pe panetă. Pretul uneia maturată ca la carte, 392 de dolari per kilogram și poate să ajungă o avere, ba chiar depozitată în cutii de valori, la bănci. Până și eticheta este reglementată de stat, fiind strictă, datorită catalogărilor calitative.

*Arata asa si in magazinul COSTCO din Phoenix, marfa spaniola in ambalaj festiv de Craciun, un instrument si un jambon plus 1 cutit la pachet costa 100 de dolari americani fara 1 cent, sper ca nu erau deja rancezite ham-urile*:lol2:   Nu prea lipsea din piramia ca jambonul local mai aratos si mai mare costa nici jumatatea, americanii nu cunosc aproape nimic din bunatatile europei, nici ciocolata Toblerone printre altele!!! 

Ungurii si noi in secuime preparam asa la crud jambonul doar in multa sare a stat sa scoata sangele din bucata masiva de carne pe os, si pe urma la fum pana la Paste.  Cine voia fierbea dupa ce l-au hidratat in apa si l-au racait bine de sare si fum, l-au mai lasat la fiert o zi intreaga pe foc mic pe soba cu lemne ca si asa se incalzea casa!!!  Toata Vinerea Mare fierbea jambonul, Sambata se racea iar Duminica ajungea la sfintit in biserica la prima ora al diminetii ca sa se guste de micul dejun impreuna cu restul de bunatati dedicat acelei sarbatori.  Cred ca transportul a fost facut de nave militare americane ca acolo este asa de scump iar aici ieftin, se vor rancezi si in timp de iarna subtropicala ca acoperisul este incalzit de soare!!!   Cred ca nu cu gandul la mexicani au trimis aceste cutii in America sau sa celebreze Debarcarea lui Columbus in America???   Precis asta era hrana de baza si apa oceanului cu gheata ... pe timpul calatoriei!*

 

Kobe Wagyu, friptura de vacă japoneză este considerată una dintre cele mai gustoase mîncăruri din lume. Are o aromă special datorită texturii untului folosit la preparate. Doar 450 dolari costă un kg de carne preparată pentru a face acestă friptură.

*No kidding!!!   Adica untul ii da aroma, carnea este doar de vita japoneza sau secuia nu-i mare diferenta, dar textura untului ii arunca pretul in aer!!!   Apreciem explicatia valoroasa si nu poftesc nici la acea bucata de friptura .... Sayonara!!!*   

 

Foie Gras, pateul din ficat gras de rață și gâscă, îngrășate prin hrănire forțată (de până la 10 ori față de dimensiunea normală) rămâne una dintre cele mai scumpe delicatese franțuzești.

*Mai nou se cumpara din Ungaria ieftin desigur ca la ei este o industrie decand e lumea, si francezii vand mai departe pentru Americani chiar extrem de scump ca doar celebritati gurmanzi pot atinge marfa asta de Oscars si la New York de cativa cunoscatori, dar mor repede batranii, iar tinerii se inghesuie la o pizza si 2 hot dogs ...:eat:*

 

https://www.money.ro/cele-mai-scumpe-alimente-din-lume-trufele-albe-costa-cat-diamantele-scumpa-e-si-supa-din-saliva-de-pasare/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc de pe acum ce as putea sa mananc mai deosebit de cele de toate zilele, acum de Revelion si Craciun ca nu vine nimeni la masa si mi-ar place sa scot si farfurii mai prafuite sa ma simt bine toata noaptea ca programe putem sa si cumparam pe moment, si nu-mi vine nimic in minte.   Cred ca a intrat la apa si creierul meu desi n-a plouat asa de mult in acea noapte. 

Nu poftesc la nimic deodata si nici nu vad nimic in magazine desi ma plimb in toate, cel mai ieftin este "99 Cents Store Only" dar totul aproape costa 1 dolar, iar cel mai scump este "AJ's Fine Foods"  unde 0,454 grame de sarmale americane costa 15 dolari.   Reteta este: - intr-o foaie de varza cruda ofilita se arunca un pumn de carne tocata, niste orez crud pe deasupra si Ketchup, invelit ca este deja moale frunza si presarat cu arome uscate.  Se recomanda sa fie fiert pana-i moale si orezul si vezi ce iese.   

Nimic nu este foarte diferit de restul magazinelor doar preturile sint la cub, nu la patrat.  Au vinuri romanesti si un somelier care habar n-are ce-ti vinde, crede ca ma vrajeste ca inveleste sticla intr-o carpa si-mi serveste sa gust intr-un degetar de plastic ca sa platesc 50 de dolari sau vre-un vin din Ungaria care si asa nu-mi place.   

Sampanie am deja destule sticle, voi cumpara paine special de la un brutar american care stie sa faca si altceva decat paine alba patrata, dar n-am chef de oua umplute, am cumparat si Asparagus deja si fructe destule, 4 feluri de Pere,  branzeturi dar mezeluri nu cumparam si nici carne afumata ca ma supara pe piele, desi-mi placea peste afumat dar cred ca voi sta langa Salmon prajit si acest an, ca nu se aduce alte pesti care as cumpara.   

Am luat mere Granadine sa decorez platourile si alte berries dar n-am ce manca de pe ele, decat paine cu unt.   Salata de vinete nu fac, iar cea de boeuff au terminat pasarile cerului azi!!!

Mi-a venit in minte ce mancam in copilarie de Anul Nou cand bunicul inca avea Macelaria ...  Crenvurști/Krenwurst fierti cu mustar si paine si muraturi, hrean dar numai din carne de vitel ca eu nu aveam voie la porc.   Mai faceam si gogosi imediat dupa ce am intrat in Anul Nou.  Asa ceva n-am de unde sa procur ca ma pacalesc macelarii, pana nu-i prietenul casei.

Am cumparat drojdie proaspata si eu ca se termina repede, multi mai pastreaza traditia asta si aici dar eu nu in acea noapte voi face trebuiala in bucatarie.

Asta se intampla cand n-am copiii langa mine, ei imi dadeau energie sa rastorn si Planeta, asa pot sa mor si de foame ca nu simt pofta de mancare.   Nu-mi plang mila dar efectiv se intampla schimbari in corp, mosu' a zis ca va culege toate florile de trandafir ca infloresc acum, si le va opari pentru ceai in amestec cu altele, cum am vazut la TV pe o femeie de pe un munte din Azerbaijan care ne arata cum gateste in curte.   Intai aduna vreascuri, le cioparteste cu toporul, face focul si toaca toate alea din gradina ei care-i splendida de legume, dar pentru ceai, mereu aduna macese si flori diverse.     Eu nu le-as gusta ce face al meu OM ca sa-i imite de dragul da a fi in treaba, sper ca nu face focul in mijlocul casei ca arde bine parchetul!!!  

N-avem Samovar!!!  ca ei fac dupa metoda ruseasca ceaiul.  Acum ma uit la o reclama al unui magazin si realizez ca n-avem Pepene!!! dimineata sint acolo ca se da 2 kg/1 dolar si nici Trestie de Zahar n-avem ca se da ieftin zilele astea dar nu stiu ce sa fac cu ele, 2 cozi de matura pentru 3 dolari dar nu cumpar.

O sa fac niste Snitele mici si Conopida pane, cartofi dulci in cuptor taiati ca pentru prajiiti in ulei, in amestec cu Pastarnac, Rutabaga si Gulie taiati le fel si pe hartie de copt in tava in cuptor se vor coace cu un pic de ulei de Avocado si sare grunjoasa.  Aici se gaseste Pastarnac foarte mare, mult mai mare decat morcovii foarte mari si dulci, se pot felia ta taia ca si cartofii.  

In rezerva o sa am 1 kg de carnati de vita, se dau 3 bucati/1kg la 10 dolari si renumita varza acra din productie proprie!!! 

Astept orice noutate si sofisticatie in bucatarie dar si ce gatiti voi pentru aceste zile mai deosebite!!!          

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

See the source image

Masa asta luxoasa are nevoie si de putina decoratie sa se faca diferenta intre o cantina pe santier si un local de Lux ... Ritz Hotel, Hotel Schweizerhof Zürich, etc.

Aceste flori (plante suculente) cresc in zone subtropicale cu clima umeda, San Diego, California este plin de aceste minuni in toate formele si culori.

Aranjamentul floral este la fel de important pe o masa festiva ca si mancarea sau bautura!!!   Champagne Garçon!!!  

See the source image

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

#2 Golden Opulence Sundae, Serendipity 3, New York and Las Vegas: $1,000

Golden Opulence Sundae, Serendipity 3, New York and Las Vegas: $1,000 ... serveste Celine Dion :lol2: dupa un burger aurit la fel ca friptura turcului

#1 Fleur Burger 5000, Fleur, Las Vegas, $5,000

Fleur Burger 5000, Fleur, Las Vegas, $5,000 ... asta presupune sa joci dar sa si castigi, ca sa te dai rotund ca ai jucat in cel mai sic Cazino!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

fr018.jpg

Bratwurst | Brats | Bratwurst Sausage | Omaha Steaks       Gourmet Bratwurst  4 oz. =114 grame de carnati brats  $37.99

*Omaha Steaks, este o ferma de produs carne in America, animalele sint crescuti pe porumb ca tot statul Nebraska este o campie lata de porumb.   Se vinde scump carnea lor dar nu justifica banii ceruti pe 115 grame de carne, varza acra cu seminte de chimion, mustar, castraveti acri, chipsuri, hartia de ambalaj ... Inainte de mari sarbatori vin in Phoenix sa vanda pachete de carne pentru sute de dolari si suna la toate portile, sint pachete mari si de toate marimile dar eu nu le sint client.    

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×