Sari la conținut
Forum Roportal
nike

Retete de lux

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

biryani

 

ia timp foarte mult de preparat

Chiar deloc. Fac biryani rice (iraqi style) mai mereu si nu-mi ia mult timp. Eu nu il fac cu carne de oaie. Cel mult o ora.

Nu am auzit pana acum sa fie considerat delicatesa. Noi il facem ca garnitura obisnuita, iar aici la imbisurile gen take out sau delievery si restaurantele indiene si pakistaneze, e considerat tot garnitura normala, nimic special.

E foarte bun dar nu o delicatesa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bun dar nu o delicatesa.

 

 

Pentru cei care sint experti si-l fac mai mereu, cred ca devine rutina, insa pentru mine totusi ramane o mancare mai aparte si foarte consumatoare de timp insa-l fac cu placere pentru ocazii speciale cum a fost 1 Januarie, Anul Nou!!!

 

Desi am facut o mare cantitate, abia mai am sa-l guste doar cineva.

 

Curatatul carnii-mi ia timp foarte mult ca eu nu suport nimic pe carne ce nu este muschi, nu grasimi, vene, artere, cartilage, oase, pielite, osanda, absolut nimic!!! altfel nici nu incep sa lucrez si asta la orice fel de carne!!!

La fel cu ginger am o problema ca nu-mi place sa gasesc firicele-n mancare si nici bucatele, trebuie sa-l frec pe razator pana iese zeama si un pic de pulpa numai, la fel si usturoiul, rosia si ardeiul gras daca nu vreau sa folosesc prea mare forta pe aceste sensibile legume.

Piciorul de oaie din Noua Zeelanda a fost foarte buna, gustoasa si s-a fiert in timp rezonabil pe foc minim, ca nu le tai bucati prea mici pentru aceasta mancare. Am facut tocanita aproape de 9 litri, pana am ajuns la ceapa prajita de la curatat, au trecut cred ca 3 ore!!!

Am facut cu 2 cratite imense si pe langa am mai avut si extra sos ramas de la asamblat dar am facut si gratare de cotlete de miel si salate, nan cu usturoi si unt am cumparat ca asa de adinc nu intru in specialitati.

Eu nu ma grabesc cand gatesc!!! Acum in sezonul rece-l prepar numai ca n-o sa aburez orez vara cand si asa murim aburiti de caldura!!!

Poate de Paste-l mai fac ca va fi pe 31 Martie, inca nu va fi prea cald afara.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sandwichuri in stil/elegante, sampanie, fructe si legume, ciocolata, eventual tort

 

Pentru o serata intre prieteni in numar restrins cand nu mancarea primeaza, dar este prezent sa tina companie sampaniei. O parte din aceste miniaturi nu sint acoperite si sint din cele mai variate forme de "finger food" de pe planeta, de la Anglia la Zimbabwe ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cotlete de porc cu Porto

 

Si cei mai mari amatori de carne de porc vor sa mascheze gutul si aroma acestei carni cu ori ce condimente sint in acel sezon, asa ne aflam in fata unei retete traditionale maghiare de iarna, cand si vanat este din belsug si pasari salbatice in caz ca n-are succes porcul. Se poate inlocui si cu carne afumata cotletele care sint foarte tari si uscate poate mai mult decat un piept de curcan. Ca sa scapam de aromele nedorite, combinam condimente exotice si vin Porto sau Bordeaux sa schimbam gustul carnii si sa-l fragezim in acelas timp.

 

Pentru 4 persoane se considera 8 cotlete de porc, 8 pulpe de ratza, 4 de gasca, 4 cotlete de vita, etc., depinde ce fel de carne dorim.

Se ung bine cotletele cu mustar picant si intr-o cratita mare din fonta se prajesc pe un pic de grasime topita din costita afumata pe ambele parti, jumerii raman in cratita. Se stinge cu vin porto inainte sa se arda jumerii si se condimenteaza cu 1 capatina de usturoi spart, sare, piper, o frunza de dafin, o crenguta de cimbru uscat, cateva boabe de fructele uscate de ienupăr, o ceapa medium taiat in bucati mari, 1 ardei gras rosu taiat in 2-3 bucati, 2-3 cuisoare, o bucatica de scortisoara, si tot ce mai credeti ca aromeaza carnea. Se amesteca bine si se pune in cuptor totul pentru 30 de minute la foc medium sau mai mic sa se fragezeasca cotletele. Se scoate carnea intr-un vas de sticla si se pune la rumenit in cuptor. Se mai pune apa sa se deslipeasca totul din fundul cratitei si se fierbe pe foc medium pana totul s-a ridicat. Se scot boabele de ienupar, frunza de dafin, scortisoara si cuisoarele, restul se lucreaza bine cu un mixer vertical sa devina omogen si se mai adauga smantina dulce sau crème fraîche si se bate cu acel tel electric sa devina mai pufos sauce-ul.

Pentru 4 persoane este necesar cel putin 500 ml de sauce.

 

 

Varza calita cu sampanie si prune uscate

 

Ingrediente

 

1 kg de varza rosie sau alba, sau amindoua, cea alba poate sa fie si murata, se dau pe mandolina verzele

1 ceapa mare taiat Julian

1 mar acrisor

8-10 bucati de prune uscate

cateva boabe de struguri albe fara coaja si seminte

otet balsamic cateva lungurite dupa gust

300 ml sampanie roze

30 ml ulei de buna calitate

2 linguri de zahar

1 lingurita de chimion macinat

sare si piper dupa preferinta

10 ml apa daca este necesar sau supa de oase or suc de ananas din conserva

 

Mod de preparare

 

Intr-o cratita mai mare punem uleiul si caramelizam zaharul amestecand mereu, cand devine maronie, adaugam ceapa taiat Julain si-l prajim pana la o culoare galbena, pe urma adaugam si verzele incet, ca sa le putem amesteca bine. Adaugam sampania, sare-piper dupa gust si chimion, in loc de apa se poate adauga 3-4 linguri de zeama dintr-o conserva de ananas sau 1 lingura de ananas sfarimat, un pic de otet, se acopera si se lasa la fiert pe foc mic/minim 40 de minute acoperit. Intre timp se amesteca sa nu se prinda dar nu conteaza ca-i mai da o extra aroma, se adauga marul ras si-l mai tinem pe foc vreo 10 minute dar se adauga si prunele uscate ca ultim ingredient si se potriveste de otet si altele.

 

La servit, pe farfurie langa varza se decoreaza cu jumatati de boabe de struguri.

Pe friptura si langa cartofi va fi sauce si crutoane, dupa preferinta.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rondele de clatite cu somon si crema de branza

 

 

Postat de culinar

 

 

Ingrediente

 

300g faina,

4 oua,

500ml lapte,

sare,

ulei de floarea soarelui,

250g branza dulce de vaca,

2 linguri smantana,

o mana de arpagic,

150g somon afumat (felii) sau jambon de Parma

 

Mod de preparare

 

In prima faza pregatim clatitele. Se amesteca faina impreuna cu ouale, laptele si cu putina sare pana se obtine un aluat nu foarte gros. Clatitele se prajesc intr-o tigaie si se lasa la racit acoperite, ca sa nu se usuce.

 

Branza dulce se amesteca cu arapgicul tocat si 2-3 linguri de smantana grasa, si se condimenteaza cu sare si piper dupa gust.

 

Se rupe o bucata de folie de aluminiu mare cat clatita. Se pune clatita pe folie si se unge cu crema de branza pe jumatate de suprafata. Deasupra branzei se pune o felie de somon afumat.

 

Se ruleaza clatita si se infasoara in folia de aluminiu, dupa care se lasa o ora la frigider. Pentru Valentine's Day se pot rula din cele doua capete si se infasoara intr-o folie celofan sa se prinda si cand se feliaza, arata ca o inima pe farfurie!!!

 

Dupa ce s-au racit si asezat clatitele se scot din frigider si se taie in rondele groase de aproximativ 1 cm, in care se pune o scobitoare, folosita si pentru a servi din rondele.

 

Mod de servire

 

Clatitele cu somon si crema de branza sunt un aperitiv potrivit pentru orice ocazie si se servesc reci, dar fac masa foarte deosebita ca aperitive pentru petreceri, ocazii festive sau speciale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

d-na olga, astea sunt retete de lux? inseamna ca traiesc o viata luxurioasa si nu stiam :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

traiesc o viata luxurioasa si nu stiam :crazy:

 

Si nu e mai bine asa???

 

Pentru foarte multi asa ceva nu ajunge pe masa niciodata. Pentru unii e viata de toate zilele, de asta am pus la categoria de lux retete mai simple. Si pentru ca in acesti ani am vazut cam ce maninca lumea mare si am ajuns la concluzia ca o farfirie de mancare proaspat gatita e cel mai mare lux. Vorbeam cu o femeie in magazin si-mi spunea ca in week end dint tot ce are resturi in frigider isi face un gulas si mai adauga o mare conserva de fasole rosie fiarta si are familia mancare pe o saptamana :cheer: iar saptamana

care va urma, va macina toate resturile iar si cu 2 oua si ceva patrunjel ca fi chiftea intreaga ... a treia saptamana devine supa vechiturile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e ceva ce urasc pe lumea asta, e sa fac mancare multa si sa arunc. am aruncat mancare numai daca se strica, in rest ii fortam pe cei de pe langa mine sa manance, nu arunc mancarea, o reinventez :D

 

si sa ma tin la subiect

 

Friptura de ren cu legume

 

1 bucata de ren 1,5 - 2kg

cartofi 1 kg

morcovi 500gr

ciuperci 500gr

telina 1 buc

bacon 200gr

varza de Bruxelles 500gr

ceapa alba 3 bucati

vin rosu 1 pahar

apa 300ml

sare, piper, marar, unt de stropit

 

Se da carnea cu sare si piper si se trage pe toate partile la tigaie in unt.pe o tava pui morcovii,ceapa, telina,ciupercile, apa si vinul,carnea si apoi se da la cuptor la 125 grade timp de o ora jumatate spre 2 ore. daca ai termimetru de bucatarie, cand arata 70 de grade e rozalie, cand arata 75 e bine facuta.

separat dau intr-un clocot varza, trag la tigaie baconul si le pun p-astea doua gramada. cartofii ii fierb in coaja 8fol d-aia mici care se mananca cu totul), pun un strop de unt pe ei, sare, piper, putina vegeta pt cine fol, usturoi pisat si marar. sosul il fac din ce ramane in tava. cand carnea e gata, o scot si o las sa se odihneasca timp de 15-20 min in folie de aluminiu, iar cu ce e in tava fac un sos. las la foc mic sa scada toate sucurile din tava (eu servesc legumele care sunt acolo). la final avem friptura de ren cu garnitura de varza cu bacon, cartofi noi cu marar si sos. Rudolf on a plate :F

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Friptura de ren cu legume ... Rudolf on a plate :F

 

Am mancat ren demult odata in Europa, atunci si acolo era o raritate, lux, ce mai.

Aici se gaseste carne de elk si orice mai misuna prin padurile locale ca se vaneaza dupa sezon orice animal, insa gustul trebuie sa fie acceptat in caz ca mai persista, altfel e o problema ca si cu oaia. Curcanul are un gust de seu specific daca nu est bine condimentat.

 

 

Pun o reteta de mexican burrito sa fie cotat unde apartine, la cele de toate zilele sau la lux. Nu este ieftin nici aici de produs aceasta specialitate, pe mine ma costa destul pe persoana cand decid sa invit si sa prepar asta ca e mai aparte de cele bine cunoscute.

 

 

Burrito Mexican

 

 

Ingrediente

 

Carne, cel mai indicat este dupa parerea mea este antrecot ca este usor de prelucrat.

Pentru o persoana se socoteste cam 250 de grame fara grasime, 1/2 libra. $15.00 lb

 

Tortilla uriasa comand la privat ca m-am pacalit cu cele din magazine, erau mucegaite si costa destul de scump, la privat e si mai mult dar e bun!!! $3 bucata

 

Smantina 1 kg, 1 varza care se rade ca pentru salata, 2 kg ceapa, 4-5 ardei gras, 1 kg rosii, 2 capatini de usturoi, branza rasa, ardei iute, cilantro, limes= lamii verzi mici,

fasole batuta sau sub orice forma, orez garnitura, cartofi prajiti obtional, porumb din conserva, avocado pentru guacamole si de feliat.

 

Se pune carnea la marinat. Se cumpara in felii mari antrecotul aici si este foarte usor de feliat subtire dupa ce a zburat grasimea de pe ea. Se mai pune in castron ceapa, ardei gras si iute dar si o rosie taiati Julian, 1 capatina de usturoi rasa, sare-piper, zeama de la cativa limes, cilantro o legatura rupta-n cateva bucati. Se marineaza cel putin 1 ora.

 

Se aseaza pe masa in diferite containere porumbul scurs, varza rasa, rosii, ardei si ceapa Julian, cilantro tocat fin, branza rasa, ardei iute, lime taiati in 4, orezul ramas de la o alta mancare sau special facut pentru acest scop din boabe marunte, avocadao feliat, cartofii prajiti si fasolea batuta sau din conserva sau preparat oricum nu conteaza cum!!!

 

Se mai prepara si un salsa din rosii date pe razatorul mare, ceapa tocata fin, cilantro, si zeama de lime, se amesteca bine si se pun in farfurioare pentru fiecare persoana aparte!!!

Ardei iute mereu este obtional, depinde de gustul fiecaruia de asta se pune doar pe masa!

Se poate prepara totul si foarte iute daca se va manca asa ...

 

Se serveste ....

 

Pe aragaz am 2 placi de metal peste foc, pe una incalzesc tortilla pe ambele parti si-l pun intr-o farfurie mare de tot si trec pe la bufet sa pun pe ea din tot ce am enumerat mai sus iar pe partea cealalta deja se grileaza din carnea marinata fara lichid ca se pune in strecuratoare sa se scurga. Cand e bine grilata se pune peste farfuria incarcata si se ruleaza aproape ca pe o sarma, si fiind foarte mare, se taie in 4 si se maninca imediat

pana-i cald cu salsa si alte sosuri iuti de pe masa gen Tabasco sau ceva si mai iute.

Aici se poate juca si cu fantezia fiecaruia, ca orice se mai poate pune dupa gust.

 

Cine a fost la mine toti au spus ca asa ceva inca n-au mancat si nici nu se gaseste niciunde de cumparat, ca in comert este redus la 2-3 articole de decorat si sint mici ca au pret individual ca fiecare sa castige bani este esentialul. Cel mai popular este burrito cu fasole si sos iute!!! lumea traieste cu asta in sud-vestul american cu Bean burrito ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×