Sari la conținut
Forum Roportal
loredana.popescu

Solenta vs Logan

Evaluează acest topic

Care este mai buna?  

23 membri au votat

  1. 1. Care este mai buna?

    • Solenta
      23
    • Logan
      14


Postări Recomandate

Dacia Logan a primit, in data de 7 decembrie 2004, premiul Autobest 2005, acordat de ziaristi specializati in presa auto din 11 tari din Europa Centrala si de Est. 

Dacia Logan, care devanseaza in acest concurs modelele Scaoda Octavia si Opel Astra, a fost salutat de membrii juriului ca fiind cea mai buna alegere de vehicul pentru clientii din tarile respective. Printre principalele atuuri ale Daciei Logan, membrii juriului au remarcat pozitionarea in termeni de pret, atribute precum spatiul interior si volumul portbagajului, dar si densitatea retelei de distributie, service si disponibilitatea pieselor de schimb.

Ce ziceti? :)

waauuuu.....11 tari ?...mi-a fost greu sa le enumar chiar....!!!!!

...dar sa zicem ....

Eu am alte cateva criterii cand aleg o masina:

ce voi face cu ea ?.....10, 30, 50, 100 de mii pe an ? ...unde pastrez masina...in fata blocului ?...sau in garajul incalzit al casei ?....care sunt planurile mele in urmatorii 5 ani....numeric familia mea cum va evolua ?

oca....daca fac multi cam pe an o tin in fata blocului si voi sti ca peste 3 ani mi se va mari salarul - de A C I A...este ideala....daca sunt un conservator, folosesc masina numai in concedii si trebuie sa-mi trimit fii la studii(taxe multe) inseamna ca trebuie sa ma indrept spre o masina "mai asezata"

Toti trebuie sa acceptam ca o Dacia dupa trei ani este un chin...rugina...probleme minore de tot felul...broaste, chedere, etc.....

pe.sa. folosesc second de 15 ani....acum merg cu un golf 4 din 2004 are 65 000, carte service ... (nu am luat-o din targ)....si mai am speranta ca de va da peste mine un "puscas marin" am sa ies cat de cat teafar sa pot cumpara o alta. Siguranta pe sosele ar trebui sa fie primul criteriu in selectarea unei masini...bine inteles dupa ce ne-am stabilit B U G E te U la !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca tu crezi ca marca masinii te scapa de la moarte in caz de accident, atunci iti recomand marca Bradley, modelul M3A2 si marca Automecanica Moreni, modelele: TAB 8x8 - limuzina, TAB 6x6 - compact si TAB 4x4 - coupe. ::):

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bab..razi tu ...razi..dar asta e adevarul..o masina buna te poate scapa de la moarte (vezi cazul nevestei lui Paunescu, care avea un jeep si a scapat si familia aia din Dacie nu a supravietuit :) )..asa ca dandor are dreptate,din nefericire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai asta am zis si eu. N-ai vazut ca americanu' avea un Ford Expedition? Crezi ca tu scapai viu daca iti lovea Golful? Deci cele mai sigure "masini" sunt cele de mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca cele mai mari sunt mai sigure. Conteaza cat de tare alergi pe sosele . Am vazut masini gen fordul expedition rasturnandu-se si aratand ca o clatituta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ford-ul Expedition este precum infanteristul marin: mare si prost. Caroserie supradimensionata, motoare primitive, scandalos de mari si gurmande pentru vremurile astea, suspensii care nu difera cu mult de cele ale batranului GP din al doilea razboi mondial, ca sa nu mai vorbim de celebrele probleme de siguranta, activa si mai ales pasiva, adica, masina NU indeplineste normele NCAP de siguranta. De aceea, au murit americanii cu zecile prin SUV-urile Ford. A, sa nu uit, la cele de mai sus, se adauga problemele de la roti (pneurile Firestone si prezoanele care au o placere deosebita de a se forfeca). Concluzionand, la baietii de peste ocean, numai ce are 4 roti si e de import trebuie sa respecte normele de siguranta. Ale lor tinichele nu! Fiindca cresc costurile si nu renteaza. Cat despre pacalitii care mor sau raman schilozi folosindu-le, ce sa spun? "Colateral damages (casualties)" este o formulare inventata de americani....

 

PS. SUV=Sport Utility Vehicle. Ma intreb ce-or avea dricurile astea (Ford, Chevrolet, GMC, Lincoln, Dodge, etc), in comun cu sportul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da ... am vota-o pe cea care cred eu ca e mai buna dar .....

cu echivalentul a 8000 EUR, cred ca poti lua o masina second (Opel Astra), ....... de care cred ca vei fi mult mai multumita, .... vei constata ca are mai multe imbunatatiri, .... e mult mai stabila, .... e mult mai confortabila la drum lung ... si evident exista mai multe variante pentru a inlocui Dacia .... dar asta mi-a venit mie acum ....

... poate mai vin si altii cu idei

DEPINDE CITI KM ARE OPELUL ASTRA .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×