Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Fericirea = placere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si cand iti intra copilul la facultate ??? ce e ?? fericire sau placere ?? cand reusesti sa obti un job bun ???

of topic : broscuta daca te pupa vreun print te transformi intr-o zanuta ? :)

 

Eu o vad ca stare de bucurie, dar nu fericire :(

M-am nascut printesa :( Cu broscuta ... sunt sub acoperire :)

De ce ma intreaba toata lumea chestia asta? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"UN SUFLET VESEL E CA UN LEAC,DAR UN SPIRIT IN SUFERINTA SE USUCA PANA LA OS". Solomon

Asadar fericirea este o stare a spiritului in care gandim placut in majoritatea timpului,un foarte bun medicament .Ati observat ca oamenii veseli sunt mai frumosi, mai sanatosi si mai tineri ?fericirea nu este data de obiecte,placeri trupesti si altele ,ci de idei ,de ganduri independente de ceea ce te inconjoara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"UN SUFLET VESEL E CA UN LEAC,DAR UN SPIRIT IN SUFERINTA SE USUCA PANA LA OS". Solomon

Asadar fericirea este o stare a spiritului in care gandim placut in majoritatea timpului,un foarte bun medicament .Ati observat ca oamenii veseli sunt mai frumosi, mai sanatosi si mai tineri ?fericirea nu este data de obiecte,placeri trupesti si altele ,ci de idei ,de ganduri independente de ceea ce te inconjoara.

 

fericirea nu este egala cu placerea, dar nici bucuria (veselia), din pacate fericirea noastra nu depinde numai de noi, buna dispozitie la care te referi tu (voiosie) nu este insa fericire!!!! si toate sunt stari spirituale :inlove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A place ceva inseamna atractie, identificare cu un ceva dat, iar a simtii placere inseamna desfatarea sufletului cu obiectul atractiei sale; satisfactie.

Bucuria se poate naste si din placere.Bucuria este un sentiment al sufletului si este o stare de multumire.

Fericirea este o stare de echilibru a spiritului; deplinatate a spiritului.

Impacarea sufleteasca nu inseamna fericire, dar fericirea cuprinde si impacarea.

Fericirea este o stare de armonie a spiritului cu microcosmosul si macrocosmosul,

 

Placerea acapareaza, sufletul este absorbit in placere.

Ea (placerea) se naste provocata de exterior si este consumata in interior.

 

Fericirea elibereaza si se naste nefiind provocata de exterior, ci de procese interioare si se revarsa spre exterior, hranind orice atinge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu o vad ca stare de bucurie, dar nu fericire :P

M-am nascut printesa :o: Cu broscuta ... sunt sub acoperire :blink:

De ce ma intreaba toata lumea chestia asta? :focus:

ca ar vrea sa te ajute la transformare cred :P sau sa te faca fericita , bine nu e cazul meu . :focus:

:cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aaaaaaaaaa, si eu care ma asteptam aici sa gasesc un comentariu filosofic despre cum fericirea umanoidelor e sa aiba placere :focus: :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fericirea nu este egala cu placerea, dar nici bucuria (veselia), din pacate fericirea noastra nu depinde numai de noi, buna dispozitie la care te referi tu (voiosie) nu este insa fericire!!!! si toate sunt stari spirituale :cheer:

 

Vorbind de fericire absoluta numai un sfant poate fi fericit 100% si daca asa ar fi sigur am fi nefericiti.Fiecare zi este un amestec de bine si rau ,iar in viata noastra personala din orice moment putem sa le "justificam " fie printr-o abordare pesimista si morocanoasa fie printr-una optimista si fericita.Tine de abordarea mentala a fenomenului.Gandurile noastre au o influenta imediata asupra starii noastre.

Alegerea deliberata de a gandi lucruri placute este mai mult decat un paleativ.Crede-ma.

Privind in viata retrospectiv constat ca cei mai fericiti ani au fost atunci cand aveam cele mai multe neajunsuri,cazuri tragice si potrivnice(este o poveste lunga)

Daca vrei sa fii fericit esti fericit pur si simplu indiferent de evenimente si imprejurari.Fericirea este un simptom al normalitatii ,al functionarii firesti si atunci cand omul actioneaza in incercarea de a-si atinge scopul ,el are tendinta de a fi FERICIT

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×