Sari la conținut
Forum Roportal
master_mind

Fericirea = placere ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

un exemplu mic :

-Imi plac merele la nebunie, dar ma fac ele fericit?! Nu, dar imi plac.

-Imi face placere sa discut cu omul acela pt ca asa ma mai destup la minte, dar ma face fericit?! Iar, nu..cu toate ca am mai invatat niste cheshtii, trebuie sa le si traiesc ca sa fiu fericit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multi oameni din ziua de azi si-ar dori sa traiasca fericit dar multi nu stiu ce inseamna fericirea pentru ei s-au ce i-ar face fericiti ..asa ca as vrea sa stabilim limitele clare ale fericirii ..parerea mea reiese din urmatorul experiment facut in laborator :

un soarece inchis intr-o incapere avea conectat un electorod pe creier si avea acces la o pedala care face electrodul sa trimita un impuls electric la creierul soaricelului si sa ii provace placere ....dupa cateva cupluri de zile soarecele a murit ...avand si apa si mancare in incapere ...concluzia : a preferat sa apese pedala pana a murit de foame si de sete . ...si sincer din ce am intrebat si studiat de fapt aceasta este fericirea ..o stare de placere cat mai indelungata dupa cum zicea un personaj din publicitate un om fericit nu consuma :lol2:...voi ce opinii aveti ? ;)

 

 

Experimentul e real, stiu, dar concluzia mi se pare putin...fortata. Sau cel putin incompleta. Eu cred ca placerea apartine mai ales trupului. poti simti o mare placere ingurgitand substante care induc stare de constiinta modificata (incepand cu banalul si periculosul alcool) dar unde e fericirea in toata povestea asta? poate in durerea de cap de a doua zi. Papilele tale gustative vor fi innebunite de placerea gustului ciocolatei care revarsa fluvii de endorfine in creierul tau. As putea continua cu exemple de genul asta....gasiti si voi mai buneca mine, sun convinsa. Fericirea e o stare a spiritului, si mai mult.....e minunatul rezultat al imbinarii simultane a placerii si implinirii in toate planurile....material pana la celula, afectiv, mintal samd. Altfel, putem pati ca soarecele fara sa ne gandim ca hedonismul pur poate ucide. daca nu trupul atunnci spiritul nostru. Parerea mea umila. fericire va urez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc albella ai pus puctul pe I dar multumesc si celorlati ca fara ei nu am fii ajuns la aceste concluzii ...oricum eu incerca sa redau faptul ca din ce in ce mai mult lume confunda fericirea cu placerea . si albella de ce endorfina este numita substanta fericirii daca e indusa doar de placere :yes:

 

toate planurile
care sunt aceste??? ;)

 

:lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii (de faptul UNUL si apoi toti discipolii lui) spun ca principiul placerii guverneaza functionarea psihicului si econform acestuia activitatea psihica are drept scop evitarea neplacerii si procurarea placerii. In paralel cu acesta functioneaza si principiul realitatii care corecteaza consecintele principiului placerii in functie de conditiile impuse de lumea exterioara.

 

poate ca endorfinele se mai numesc si hormonii placerii tocmai pentru ca cei care le-au numit asa nu au fost atenti la nuante. Raman la parerea ca fericirea e o stare pe care nu trebuie sa o "vanam" neaparat, tocmai pentru a nu deveni tristi si nemultumiti. uneori te poate face fericit privelistea unei ape curgand navalnic pe pietrele de rau. asta daca reusesti sa te conectezi dincolo de senzatii...la trairi legate de miracolul existentei vietii pe pamant.

 

Alte planuri.....in atatea pe care simti ca le ai sau la cate reusesti sa ai acces.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
. Raman la parerea ca fericirea e o stare pe care nu trebuie sa o "vanam" neaparat, tocmai pentru a nu deveni tristi si nemultumiti. uneori te poate face fericit privelistea unei ape curgand navalnic pe pietrele de rau. asta daca reusesti sa te conectezi dincolo de senzatii...la trairi legate de miracolul existentei vietii pe pamant.

 

mda... eu le numesc "fericiri simple" - primare ... dar, asa cum spui, totul tine de conectare, de starea de moment pe care o ai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand am spus conectare, nu ma refeream la starea de moment. daca te conectezi la starea ta de moment, s-ar putea ca si realitatea sa capete culorile sau sunetele saua romele acestei stari. Ma gandeam mai curand la conectarea la realitatea prezenta a lui aici si acum care. dar asta e deja alt subiect, nu?

Pana la urma, fiecare isi alege perspectiva personala de a privi si trai lucrurile.... daca fericirea cuiva e determinata de placere senzoriala, oricare ar fi ea, ce treaba avem noi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un exemplu mic :

-Imi plac merele la nebunie, dar ma fac ele fericit?! Nu, dar imi plac.

-Imi face placere sa discut cu omul acela pt ca asa ma mai destup la minte, dar ma face fericit?! Iar, nu..cu toate ca am mai invatat niste cheshtii, trebuie sa le si traiesc ca sa fiu fericit.

 

 

Un mar te poate fericit in unele circumstante. Iti poate multumi stomacul, simturile, iti poate salva viata (daca suferi cumplit de foame - si n-ai facut ulcer deja), te bucura simpla lui priveliste, te incanta savoarea lui - unii numesc toate astea fericiri. Acele persoane care nu inteleg fericirea ca bucurie sau exaltare zgomotoasa. CI mai curand ca pe o bucurie de a fi. O plenitudine pe car eo pot avea oricand fac ceva ce ... ii celebreaza.

 

In acest sens si un dialog inspirat iti paoet aduce fericirea. Mai ales atunci cand prin raspunsurile pe car ele gasesti/primesti capeti o alta viziune si iti iei o piatra de pe inima - sare dopul la fericire!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
un om fericit nu consuma :lol2:...voi ce opinii aveti ? ;)

 

Asa cred si eu, dar nici nu moare de inanitie. Adica fericirea il nutreste atat de mult incat traieste ... doar cu aer. Sorecele tau a murit de epuizare, nu de fericire. Si mai curand de placere. Placerea nu te conecteaza neaparat la constiinta (si mai greu de facut in cazul rozatorului nostru) pentru a avea control asupra ei, de unde rezulta ca poti insista pe placere pana crapi. Se intampla si ca oamenii sa mai ramana blocati acolo, in placere vreau sa spun. Fericirea e altceva. Ar avea legatura cu constiinta, poti fi fericit si constien tin acelasi timp de contextul in care te afli - cand nu e exaltare, inchipuire, exuberanta (dar le poate include insa cu aportul constiintei). Sigur, putem defini fericirea si altfel dar daca ramanem in termenii astia atunci ea nu are cum sa te omoare. Numai sa te hraneasca. Si poti s-o duci asa mult si bine.

Daca nu ma insel am citit despre inducerea unei stari de fericire prin stimularea secretiei glandei pituitare - anumite exercitii pot stimula hormoni care mentin tineretea, aduc longevitate si permit suprimarea hranei fizice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest sens si un dialog inspirat iti paoet aduce fericirea. Mai ales atunci cand prin raspunsurile pe car ele gasesti/primesti capeti o alta viziune si iti iei o piatra de pe inima - sare dopul la fericire!

Nu e chiar asa. Fiecare avem anumite placeri care ne fac fericiti si este individual sentimentul de la om la om chiar daca sunt anumite placeri care generealizat aduc si fericirea. Placerea de a simti un miros placut in jurul meu ma face sa fiu fericit pentru ca asa imi stimuleaza mintea acest simt. Si mai sunt 1001 exemple de a fii fericit prin placere, dar nu toate placerile sunt egale cu fericirea.

Editat de Acamandur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×