Sari la conținut
Forum Roportal
Cleric Prest

Explicarea profetiilor biblie din Cartea lui Daniel si Apocalipsa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Iosafat,

Daca ai un amic printre Martorii lui Iehova,roaga-l sa-ti faca rost de cartea ''Profetiile lui Daniel si Apocalipsa'' si atunci te vei lamuri singur de unele aspecte ale problemei tratate din punct de vedere al credintei religioase.Pentru latura stiintifica toti de pe acest topic au cautat sa te lamureasca sau ti-au indicat anumite linkuri.Cu stima,Dan-Gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care imi da si mie cartea lui daniel ...sunt curios sa vad si eu ce spune acolo....

 

Stimata mea colega,am un singur exemplar si tin la el.

Dar,iti dau un alt sfat:scrie la adresa:CP 132,OP39,Bucuresti si ti-o vor trimite.

Sper ca ti-am fost de folos.Cu stima,Dan-Gabriel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma,este si alta adresa:Str.Teleajen,nr.84,sector 2,Bucuresti,RO-021468,pentru ''Martorii lui Iehova''Vor fi foarte prompti!Acelasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scuza-ma,este si alta adresa:Str.Teleajen,nr.84,sector 2,Bucuresti,RO-021468,pentru ''Martorii lui Iehova''Vor fi foarte prompti!Acelasi.

nu as citi nimic care vine de la Martorii lui Iehova care nu cred biblia asa cum este scrisa si mai ales nu as crede interpretarile lor despre cartea lui daniel si apocalipsa; Cel mai bine e sa luati biblia si sa cititi cartea lui Daniel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu as citi nimic care vine de la Martorii lui Iehova care nu cred biblia asa cum este scrisa si mai ales nu as crede interpretarile lor despre cartea lui daniel si apocalipsa; Cel mai bine e sa luati biblia si sa cititi cartea lui Daniel

 

''Cercetati tot si opriti numai ce este bun!''Cum poti sa combati ceva ce nu cunosti?

Mai multe opinii diferite iti pot forma o privire de ansamblu.Concluziile le pot trage fiecare singur...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
''Cercetati tot si opriti numai ce este bun!''Cum poti sa combati ceva ce nu cunosti?

Mai multe opinii diferite iti pot forma o privire de ansamblu.Concluziile le pot trage fiecare singur...

stiu deja , am cercetat deja, si stiu ca tot ce iese de la martorii lui iehova e sucit si invartit in asa fel incat sa le iasa lor doctrina; Daca vrei sa stii ceva despre vremurile din urma pui mana pe biblie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu deja , am cercetat deja, si stiu ca tot ce iese de la martorii lui iehova e sucit si invartit in asa fel incat sa le iasa lor doctrina; Daca vrei sa stii ceva despre vremurile din urma pui mana pe biblie

 

Sa nu se transforme aceasta pozitie a ta in final in bigotism.

Un pastor anglican spunea:''Lasati-l pe fiecare sa-si aleaga singur calea,pana cand EL il va chema acasa!"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chiar numele organizatiei este un fals; "martorii lui Yehowa" de parca au fost prezenti cand Domnul Isus era urcat pe crupe la Golgota. am intalnit foarte multi dintre "martori".

 

CATEVA CREDINTE FUNDAMENTALE ALE MARTORILOR LUI IEHOVA

 

Ei cred ca Isus a existat la inceput in glorie cu Tatal in cerurile spirituale, ca LOGOS, sau purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu, si ca viata sa a fost transferata in uterul unei fecioare iudeice, Maria; ca el s-a nascut in mod miraculos ca om perfect, fara pacat.

 

Ei cred ca Cristos guverneaza deja din ceruri incepand din 1914, ca Rege al Regatului lui Dumnezeu, si ca in aceasta calitate el va interveni in curand in istoria omenirii inlaturand rautatea si pe cei rai de pe pamant.

 

Cristos este modelul de viata pentru fiecare Martor, si sursa vietii sale spirituale.

 

Martorii cred ca 144.000 de crestini unsi cu spirit vor participa impreuna cu Cristos la Regatul sau ceresc, guvernand impreuna cu el din ceruri peste pamant (Apocalipsa 14:1).

--------------------------------------------------------

Ei cred, noi credem, aia cred... dar ce zice Scriptura? Unde scrie ca Isus a existat in ceruri. Poate in planul lui Dumnezeu poti sa spui dar... Alti care rastalmacesc Cuvintele Domnului, spre pierzarea lor.

 

Cristos este modelul de viata pentru fiecare Martor? Nu Hristos este modelul pentru credincios, cum trebuie sa arate un copil al Domnului?

 

144.000 de crestini? Hai sa vedem ce zice Cuvantul Domnului in Apocalipsa.

 

Apocalipsa 7:4~10 "Şi am auzit numărul celor ce fuseseră pecetluiţi: o sută patru zeci şi patru de mii, din toate seminţiile fiilor lui Israel. Din seminţia lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiţi; din seminţia lui Ruben, douăsprezece mii; din seminţia lui Gad, douăsprezece mii; din seminţia lui Aşer, douăsprezece mii; din seminţia lui Neftali, douăsprezece mii; din seminţia lui Manase, douăsprezece mii; din seminţia lui Simeon, douăsprezece mii; din seminţia lui Levi, douăsprezece mii; din seminţia lui Isahar, douăsprezece mii; din seminţia lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminţia lui Iosif, douăsprezece mii; din seminţia lui Beniamin, douăsprezece mii, au fost pecetluiţi. După aceea m-am uitat, şi iată că era o mare gloată, pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminţie, din orice norod şi de orice limbă, care stătea

Editat de Vali29

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca discutati despre viziunea iehovistilor despre sfarsitul lumii, e ok.

daca discutati despre cat de credibili sunt ca si cult, mutati dialogul la "secte".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×