Sari la conținut
Forum Roportal
:x

dreptul de a ierta sau ... de a fi iertat intr-o relatie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde de greseala...

Si mai este si marea problema....Iert dar nu uit !!! Dap...pot ierta destule...am iertat destule...am uitat destule...problema este cat de repede sau cat de bine poate trece si celelalt peste ce a facut . Cand iubesti , posibilitatile sunt nelimitate...uneori te miri tu insati de ceea ce poti face .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbesc aici de orice fel de relatie care poate exista intre doi oameni normali (dragoste, prietenie, amicitie etc.)!

 

Credeti ca toate gresile intra la categoria "de neiertat"?

Credeti ca este corect/normal sa nu primesti nici o sansa, chiar daca ai gresit cu ceva, dar neintentionat, iti dai seama ca ai gresit, iti ceri iertare si incerci sa-ti repari greseala?

Oare poti da la spate, poti trece asa usor peste anumite "episoade" din viata ta?

SAU ... poate greseala ta, chiar daca nu a fost majora, era motivul "mult asteptat" de a pune punct relatiei!

................................................................................

................................................................

Si chiar daca ar fi asta logica ... inteleg pui punct relatiei ... dar sa fugi, sa te ascunzi si de persoana/omul, care pana la un anumit punct a insemnat ceva si pentru tine (poate), mi se pare prea mult.

................................................................................

................................................................

Deci, ce pareri aveti despre aceste lucruri, despre ... DREPTUL DE A FI IERTAT SAU DREPTUL DE A IERTA PE CINEVA?

Daca se comporta persoana de linga tine ca un agent de circulatie si te taxeaza fara drept de apel-las-o in pace. Daca te iarta inseamna ca tine la tine sau chiar te iubeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca se comporta persoana de linga tine ca un agent de circulatie si te taxeaza fara drept de apel-las-o in pace. Daca te iarta inseamna ca tine la tine sau chiar te iubeste.

 

 

cred ca ai dreptate! si eu ma gandeam la aceeasi explicatie! :tease:

 

Depinde de greseala si de persoana.

Toate greselile pana la urma pot fi iertate. Acum din punctul meu de vedere depinde si de gravitatea faptei.

Sunt anumite situatii care nu depind doar de noi, trebuiesc analizate amanuntit.

 

Daca te referi de exemplu la a fi inselat sau a insela, deobicei e vina ambilor.

Acum ma gandeam...putine sunt femeile care iarta dupa ce papa bataie.

 

Da-ne un exemplu concret, nu am inteles f bine la ce te referi :unknw:

 

nu am in meniu "bataia"! asa ca nimeni nu a "papat" bataie de la mine! :tease:

s-a mai ridicat ceata? :o:

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am in meniu "bataia"! asa ca nimeni nu a "papat" bataie de la mine! :shout:

s-a mai ridicat ceata? :o:

 

 

Bine de stiut asta !!! ce de transpiratie a curs de pe mine !!! :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am in meniu "bataia"! asa ca nimeni nu a "papat" bataie de la mine! :shout:

s-a mai ridicat ceata? :o:

Nu ma refeream daca ai dat sau nu intr-o femeie :shout: ...ziceam ca fapt general..nu as ierta daca sotul m-ar lovi :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de greseala...

Si mai este si marea problema....Iert dar nu uit !!! Dap...pot ierta destule...am iertat destule...am uitat destule...problema este cat de repede sau cat de bine poate trece si celelalt peste ce a facut . Cand iubesti , posibilitatile sunt nelimitate...uneori te miri tu insati de ceea ce poti face .

 

Daca intr-o relatie iti ierti partenerul nu inseamna ca te si impaci cu el! ar fi ideal sa se intample acest lucru, impacarea, dar nu e obligatoriu! ... Totusi, te poti desparti si in conditii normale, civilizate!

Eu vb aici de a ierta si ati lua ramas bun intr-un mod civilizat, chiar daca nu "beneficiezi"de impacare! :shout:

Editat de costy73

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-ne un exemplu concret, nu am inteles f bine la ce te referi :shout:

 

Nu dau exemple concrete! Vorbim asa in general.

Intai teoria si ... dupa aia exemplele! :shout:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pana acum ceva timp credeam ca nu pot ierta partenerei infidelitatea. Am fost pus in fata faptului implinit si chiar daca nu mai suntem impreuna am iertat "greseala" (am pus ghilimele pentru nu a fost o greseala, a fost facuta constient).

Nu prea e clar: ce ai iertat, dacă nu mai sunteţi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DREPTUL DE A FI IERTAT SAU DREPTUL DE A IERTA PE CINEVA?

 

mie una, imi trebuiesc motive ca sa pot ierta.... acest drept de a fi iertat, il castigam atunci cand ne caim pt raul cauzat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×