Sari la conținut
Forum Roportal
:x

dreptul de a ierta sau ... de a fi iertat intr-o relatie!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu zic ca si iertarea are o limita;o femeie nu-si poate ierta sotul de fiecare data cand acesta isi bate copii sau este violent;o femeie nu-si poate ierta iubitul de fiecare data cand acesta o jigneste..o jigneste si apoi ii spune:"ma ierti?" si ea:"da"..multe femei iert de teama:"aoleu ,ajung pe strada,aoleu ce ma fac singura"..partenerul daca te stie o fire mai iertatoare,va profita mereu,va zice in gandul lui:"hai ca e proasta,ma va ierta si de data aceasta daca as gresi"..eu asa zic;ca o jignire(fie ea si cat de mica),o palma nu se pot ierta..eu am iertat orice jignire,si tot eu am suferit..intr-o relatie nu trebuie sa se tolereze jigniri..te-a jignit partenerul sau ti-a dat o palma,in secunda a 2 il dai afara pe usa(daca locuinta e pe numele tau,daca nu pleci tu)..nu e neaparat sa-l ierti;ptr ca daca il ierti asta inseamna ca in sinea ta ai vrea sa te reimpaci cu partnerul..cea mai buna solutie este sa incerci sa uiti..sa iei totul de la 0..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mereu m-am intrebat de ce fostul meu iubit nu m-a putut ierta pentru micile gresheli pe care le-am facut .... shi mai ma intreb ce s-ar fi intamplat daca le stia pe cele mari :photo: ? Ma saluta sau vorbim uneori pe net numai pentru ca ne-au legat 4 ani dar de iertat nu ma va ierta niciodata .... poate pentru ca nu ma iubeste. :)

 

Eu cred ca nu s-a putut ierta pe el,e greu sa nu poti ierta este ca si cum bei otrava si astepti sa moara celalalt,da-i timp ,atunci cand nu poti ierta sigur au ramas lucruri nerezolvate intre cei doi ,este important sa aveti o discutie sincera cu tot ce a dus la despartirea voastra altfel ...resentimentul va persista

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca si iertarea are o limita;o femeie nu-si poate ierta sotul de fiecare data cand acesta isi bate copii ......................

...................................

sa iei totul de la 0..

ala nu e sot....e altceva si-si are locul in puscarie...nicidecum intr-o relatie.

sunt de acord ca exista extreme...barbati care-si lovesc partenerele in mod sistematic...si femei care inseala apoi te privesc cu zambetul pe buze....dar astea sunt extremele...mi-ar placea sa cred ca majoritatea suntem cat de cat normali..si ca nu nebatem joc de noi si de ceilalti :photo:

in orice relatie apar disensiuni...apar greseli...chiar rautati...insa ele se incadreaza intr-o oarecare normalitate,acele lucruri trebuiesc iertate...altfel se duce de rapa totul :)

mi-a placut mult o replica a unei cunostinte ''il iert ca adoarme inaintea mea...fiindca se trezeste langa mine''

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ierti pt tine ca sa te stii liber de iertare, de ingaduinta umilitoare. Si continui sa ierti pana cand nu mai esti impacat cu tine, pana cand incepi sa te minti, cand dai iertarii o miza, cand astepti musai un raspuns care sa te aline - atunci inseamna ca iertarea singura nu te mai alina si nu mai ai de ce s-o acorzi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parintii mei anul asta fac 26 de ani de cand s-au casatorit..niciodata nu s-au jignit;nici unul nu ia spus celuilalt ca e prost,incapabil;nici unul nu si-a umilit partenerul;daca se cearta,se cearta ptr mine..de ex,mama zice:"eu vreau sa iau fetei o patura alba",tata:"eu vreau sa iau patura albastra"..sau;mama:"sa trimit copilul la buc cu trenul",tata:"ba nu cu microbuzul"..dar tata niciodata nu a tipat la mama ca de ce nu e mancarea incalzita cand vine el de la servici..mama nu tipa la tata ca de ce a intarziat si ca pe unde a fost..oamenii cand sunt jigniti tot prin jignire raspund si acest lucru nu duce la nimic bun;ptr ca nu poti ceda mereu si sa inchizi ochii si sa ierti..si jignirile trebuiesc si ele clasificate..ca nu te poti supara din orice fleac,jignirile care nu tb tolerate sunt cele legate de parinti,rude,sa-ti faci partner bou,vaca,tampit,prost..

Eu una nu as putea sa-l jignesc pe cel pe care il iubesc..as considera ca daca l-as jigni,m-as jigni pe mine..multi gandesc:"lasa ca sunt de 10 ani cu partenerul,ia sa vad daca imi permit sa-i zic ca e prost "..si normal ca partenerul se simte jignit,va riposta,si uite asa se continua acest joc murdar,si tot ce a fost frumos inainte se darama;orice jignire incepe dintr-o experienta..intr-un cuplu micile rautati nu-si iau locul..in relatii cu prietenii,colegi pot exista,dar intr-o familie niciodata..jignirea e ca un drog..ai jignit o data,mai jignesti si a doua oara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu zic ca si iertarea are o limita;o femeie nu-si poate ierta iubitul de fiecare data cand acesta o jigneste..o jigneste si apoi ii spune:"ma ierti?" si ea:"da" eu asa zic;ca o jignire(fie ea si cat de mica),o palma nu se pot ierta.ti-a dat o palma,in secunda a 2 il dai afara pe usa(daca locuinta e pe numele tau,daca nu pleci tu)..nu e neaparat sa-l ierti;ptr ca daca il ierti asta inseamna ca in sinea ta ai vrea sa te reimpaci cu partnerul..cea mai buna solutie este sa incerci sa uiti..sa iei totul de la 0..

am selectat partile in care sunt 100% de acord cu tine. nu as ierta niciodata o palma, nici macar daca o merit... jignirile...hm, sunt de parere ca intr-o cearta trebuie sa existe respect.fara "prostule/proasto", "cretinule/cretino" etc... cat timp respecti pe cineva sa ai pretentia sa te respecte.

cat despre dorinta de a nu te desparti de el, e fireasca. nu poti sa te opresti din iubit odata ce te-a jignit ca poate a facut-o pe buna dreptate, dar sa iei sa analizezi faptele si cel mai bine ar fi sa se stabileasca niste reguli, daca nu de la inceput, macar la prima ocazie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca iertarea sa fie deplina trebuie sa o acorzi din toata inima si din tot sufletul!

dupa ce ai iertat trebuie sa te simti eliberat si impacat cu gandul ca persoana caruia i-ai acordat-o merita sacrificiul tau! ... asta e conditia pentru o IERTARE ADEVARATA!

ca sa fii in stare de acest lucru, de a ierta, trebuie sa fii inzestrat cu bunatate si trebuie sa tii, sa iubesti cu adevarat persoana care ... ti-a gresit .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu as ierta multe si as putea sa uit, dar mai rau e ca eu gresesc mai mult, nici nu-mi dau seama cum de la fleacuri pot sa ranesc persoana iubita. Ultima data a fost groaznic, vroia sa ne despartim. EL spune ca e mai greu sa ierti atunci cind iubesti pentru ca atunci doare mai mult. Si uneori mai spune ca faptul ca imi cer iertare nu e de ajuns. In final ma iarta caci stiu ca ma iubeste, dar il doare si asta ma face sa regret oribil pentru ce am facut....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca as ierta aproape orice(cu speranta ca acea persoana sa invete din greseala).

Problema e de cate ori ierti?

Ce mi-as dori sa fiu si eu asa....:(problema mea e ca nu pot ierta,iar daca iert nu pot uita ,ceea ce insemna in fond ca nu ma putut ierta.Din cauza acestiu lucru nu pot fi fericita,nu pot profita de viata.Eu cer perfectiunea,dar sunt constienta ca nu ofer perfectiunea....si totusi consider ca un prim pas l-am facut.Acesta este acela de arecunoaste si de a vrea sa ma indrept:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×