Sari la conținut
Forum Roportal
tily

Isus a fost crucificat

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E irelevant.

Irelevant fiind ce? :stars: Nu stiu la ce te referi... :lol2:

 

doar nu crezi ce scrie intr-o asemenea carte?

 

Pai tu ce crezi? :crazy: daca am spus sa citesti acolo inseamna ca nu vb ca sa vorbesc,nu ? :o:

 

Sa inebunesti de atata logica intoarsa ... parca ai zice ca e un film cu prosti !

 

Sigur,logica ta e cea mai faina :P se poate sa zic nu la ce spui tu?? :lol2:

Editat de AnnaCondor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa produs un Deicid si nimeni nu a stiut ????

sau cine a fost ucis? Dumnezeu? sau unul care se credea rege sau anuntatul Mesia?

pe Cruice a suferit si a murit omul Isus, nu Dumnezeu

 

Au fost evrei pe nedrept persecutati pentru o fapta pe care au comis-o romanii? ...
da si nu

nu pentru o fapta a romanilor au fost si sunt pe nedrept persecutati evreii

dar da, au fost si sunt pe nedrept persecutati evrei pentru cerut moartea lui Isus Cristos - nu toti evreii timpului respectiv au vrut aceasta, ci doar unii evrei, aflati in functii care se clatinau din cauza tulburarilor din provincia romana Iudeea - acestia sunt numit iudei de Ioan in Evanghelia sa, nu intreg poporul evreu, asa cum gresit s-a inteles intr-o vreme printre crestini si inca se mai declara asta prin cartile de cult ortodoxe si de catre unii teologi catolici

 

Oare de ce capii bisericii crestine au semanat samanta urii antievreiesti?.. ca sa acopere pe romani adevaratii vinovati???
NU

 

Va propun o dezbatere pe o tema istorica cu adanci conotatii politice, sociale si religioase
inca nu-i vad adancimea...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe Cruice a suferit si a murit omul Isus, nu Dumnezeu

Acum recunosc ca tot nu prea inteleg ... sunt totusi mai multi Dumnezeii si a murit numai Isus si ceilalti au ramas?...ori era unul singur Dumnezeu si ala a fost omorat de romani ?

Acum cati sunt 1 sau trei?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum recunosc ca tot nu prea inteleg ... sunt totusi mai multi Dumnezeii si a murit numai Isus si ceilalti au ramas?...ori era unul singur Dumnezeu si ala a fost omorat de romani ?

Acum cati sunt 1 sau trei?

din moment ce este omniprezent, rezulta ca este peste tot, este tata,mama si fiu , unu in trei si trei in unul 8) ce misto e sa te jocu cu logica si non-logica la hotarele ilogicii :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pe Cruice a suferit si a murit omul Isus, nu Dumnezeu

Pai vezi ca nu avem dreptate ..pe cruce cica a murit Omul isus ... adica vrea sa zica ca Isus ra totusi OM si nu Dumnezeu!...pai acum e clar de ce nu a participat la redactarea Bibliei ...caci om fiind nu putea scrie o carte sfanta sau sa o continue pe cea a tatalui sau...pentru simplul fapt ca Iosif nu a inceput de scris nici o carte!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt totusi mai multi Dumnezeii si a murit numai Isus si ceilalti au ramas?
crestinii il vad pe Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh

din cele trei persoane divine, doar Fiul s-a intrupat, s-a facut om, a intrat in viata si deci trebuia sa moara, dar sa moara ca om

 

..pe cruce cica a murit Omul isus ... adica vrea sa zica ca Isus ra totusi OM si nu Dumnezeu!...
Isus este om adevarat si Dumnezeu adevarat

(tatal tau este si fiul bunicului tau, nu-i asa?!? sau secretara directorului este si sotia cuiva, daca e casatorita... e usor de inteles ca se poate, trebuie doar sa vrei)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa inebunesti de atata logica intoarsa ... parca ai zice ca e un film cu prosti !

ei...parca !

alta problema biblica:

asa de tare fusesera impresionati, la botez, cei prezenti in frunte cu ioan cand a vorbit Dumnezeu despre isus, incat adeptii lui ioan raman la el, acesta boteaza in paralel cu isus si, mai tarziu, pocnit de amnezie din cauza mancarii din inchisoarea lui irod, isi trimite ucenicii sa-l intrebe pe isus "esti tu alesul? sau sa asteptam pe altul?"... :wub: excelente argumente in favoarea originii divine a lui isus! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
crestinii il vad pe Dumnezeu: Tatal, Fiul si Sfantul Duh

Eu cred ca nici un crestin nu l-a vazut pe Dumnezeu

din cele trei persoane divine, doar Fiul s-a intrupat, s-a facut om, a intrat in viata si deci trebuia sa moara, dar sa moara ca om

Deci sunt totusi trei persoane divine ... adica se incalca porunca nr 1 a lui moise care zicw ca exista doar un singur Dumnezeu !

Isus este om adevarat si Dumnezeu adevarat

(tatal tau este si fiul bunicului tau, nu-i asa?!? sau secretara directorului este si sotia cuiva, daca e casatorita... e usor de inteles ca se poate, trebuie doar sa vrei)

da doar ca tatal meu si bunicu meu, ba chiar si secretara mea (amanta lui) exista, doar ca nu sunt o persoana ci chiar trei ... iar eu sunt a patra ... sa insemne asta ca suntem toti sfinti?

 

ei...parca !

alta problema biblica:

asa de tare fusesera impresionati, la botez, cei prezenti in frunte cu ioan cand a vorbit Dumnezeu despre isus, incat adeptii lui ioan raman la el, acesta boteaza in paralel cu isus si, mai tarziu, pocnit de amnezie din cauza mancarii din inchisoarea lui irod, isi trimite ucenicii sa-l intrebe pe isus "esti tu alesul? sa sa asteptam pe altul?"... :wub: excelente argumente in favoarea originii divine a lui isus! ;)

Daca postezi logic nu te pot pastila !

 

Pana acum nu am vazut de la tine nici un argument din acest registru. Inca mai astept sa ne faci o prezentare a situatiei politice si sociale din vremea stapanirii romane...

Sigur ca da eu sunt un pasionat al istoriei si de aceea regret ca pe Roportal nu exista un forum dedicat istoriei ... daca csti tu vre-unul hai sa ne vedem pe acel forum sa dezbatem problema ,...aici am fi of topic!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sigur ca da eu sunt un pasionat al istoriei si de aceea regret ca pe Roportal nu exista un forum dedicat istoriei ... daca csti tu vre-unul hai sa ne vedem pe acel forum sa dezbatem problema ,...aici am fi of topic!

Pai tu ne-ai invitat la prima postare de ;la acest subiect la o discutie cu conotatii politice si religioase. Eu am zis ca mi-ar placea sa aud ceva despre situatia politica si sociala din Iudeea pe vremea lui Isus, ca sa putem intelege cursul evenimentelor in context, chiar nu ar fi deloc off-topic, ba chiar foarte ON.

 

http://www.roportal.ro/discutii/ftopic2682...+place+istoria/? uite aici este o mica discutie a pasionatilor de istorie, din pacate nu e foarte ampla...

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×