Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Exista oare diavol?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt multi care cred ca nu exista diavol si Satan ci acesta este raul din algerea oamenilor...

Si pentru ca cred asta, vor pierde viata vesnica, nu-i asa? :o:

E foarte important sa cunoastem...gnoza...ne face liberi... ;)

Editat de hans

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt multi care cred ca nu exista diavol si Satan ci acesta este raul din algerea oamenilor...

eu zic ca exista, unii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si pentru ca cred asta, vor pierde viata vesnica, nu-i asa? :o:

E foarte important sa cunoastem...gnoza...ne face liberi... ;)

 

Unde scrie asta in biblie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Unde scrie asta in biblie ?

Nu scrie in Biblie dare este pomenita in Aventurile lui Hoffmann la capitolul in care Hoffman se intalneste in padure cu Gnomii niste spirite sfinte ale padurii si care ii impartasesc aceasta profetie!

Totul este sa CREZI!....si daca se paote din suflet !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La sumerieni existau zeii razboinici si infernali, usor de inteles ca istoria despre Elohim propoza monoteismul, prin zeul bun si cel rau. Astazi, aceste simboluri au depasit stadiul de credinta la cea de legenda, deci biblia este doar o carte simbolica, pentru impunerea unui singur zeu, in timpuri unde nu se cunoastea originea vietii si a fost numita prin spiritul creator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, nu exista diavol ci doar lipsa de lumina intr-un mediu definit drept iluzie.

 

desigur exista in diverse planuri entitati negative f. puterice ce lucreaza/actioneaza in baza unui principiu numit generic 'diavol' dar ca si entitate absoluta de genul Dumnezeu... nu exista...

 

lumea asta este lumea alegerii intre cele 2 polaritati. mai departele lucrurile sunt mult mai simple.

 

:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

exista bine si exista si rau! Consider ca exista diavol. Si nu e facut de Dumnezeu pentru ca e prea naiv ci pentru a pune la incercare credinta oamenilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diavolul a existat , exista si va exista mult timp de acum in colo. Atata tot ca , (parerea mea) nu e neaparat un spirit ,

duh, sau vreo fiinta anume. Nu e ceva palpabil.

Ar fi o teorie care sustine ca diavolul a fost inventat de catre oameni doar ca sa aiba pe ce da vina . :yahoo:

(mai sti? asa o fi... :( )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×