Sari la conținut
Forum Roportal
Soimos

Exista oare diavol?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

33 de ce anume?

"Diavolul e inventat pentru a speria tincii. Oamenii sint mult mai rai."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Exista oare diavol?, Sa fie Dumnezeu atat de naiv incat sa-si faca singur dusmani?"

Dumnezeu nu are dusmani caci si diavolul Il asculta, si.....Dumnezeu nu trebuie judecat! :flowers:

Editat de artemisadida

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Exista oare diavol?, Sa fie Dumnezeu atat de naiv incat sa-si faca singur dusmani?"

Dumnezeu nu are dusmani caci si diavolul Il asculta, si.....Dumnezeu nu trebuie judecat! :flowers:

Nu ... Dumnezeu este cel judecat ci mincinoasa biserica care se pretinde reprezentantul intereselor ceresti pe pamant este judecata ... si e bine asa

Si asta este ceva mai mult decat necesar !

Alo protectia consumatorilor .... cand faceti un control la biserica ortodoxa sa vedeti daca serviciile oferite sunt reale (contactul cu Dumnezeirea) sau e o facatura mincinoasa? De ce nu protejati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu ... Dumnezeu este cel judecat ci mincinoasa biserica care se pretinde reprezentantul intereselor ceresti pe pamant este judecata ... si e bine asa

Si asta este ceva mai mult decat necesar !

Alo protectia consumatorilor .... cand faceti un control la biserica ortodoxa sa vedeti daca serviciile oferite sunt reale (contactul cu Dumnezeirea) sau e o facatura mincinoasa? De ce nu protejati?

vrei sa spui ca preotii nu-si fac datoria? cand te referi la biserica, la care te gandesti? la cea ortodoxa sau catolica? cea catolica s-a implicat de-a lungul timpului in conducerea anumitor state...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sau cel mai mare Diavol este totusi Omul!

 

Oare si florile si animalele pot cadea in capcana lui? Caci si acestea fac parte din aceasi lume si realitate ca a noastra a oamenilor ...

 

Un Borgia *papa la Roma) un Hitler sau Stalin nu sunt mult mai periculosi ca o mie de diavoli?

 

 

 

 

Omul a fost creat perfect, asa cum toate lucrurile au fost perfecte la inceput. Numai ca omul a ales sa asculte de Satana. Satana a fost si el creat perfect, dar la fel a ales sa se impotriveasca si sa doreasca sa se asemene cu D-zeu.

D-zeu ingaduie sa se intample si raul, pentru ca altfel am fi niste roboti, programati sa facem doar anumite lucruri. Pentru a ne ghida intr-un fel spre bine, D-zeu a vorbit oamenilor si a lasat Biblia, iar legea morala a scris-o in constiinta noastra. Fiecare va fi judecat dupa constiinta sa. Ceea ce nu vine din incredintare e pacat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul a fost creat perfect, asa cum toate lucrurile au fost perfecte la inceput. Numai ca omul a ales sa asculte de Satana. Satana a fost si el creat perfect, dar la fel a ales sa se impotriveasca si sa doreasca sa se asemene cu D-zeu.

D-zeu ingaduie sa se intample si raul, pentru ca altfel am fi niste roboti, programati sa facem doar anumite lucruri. Pentru a ne ghida intr-un fel spre bine, D-zeu a vorbit oamenilor si a lasat Biblia, iar legea morala a scris-o in constiinta noastra. Fiecare va fi judecat dupa constiinta sa. Ceea ce nu vine din incredintare e pacat.

Si ce dovada ai ca ar exista diavolul (doar e intrebarea discutiei, nu? :airkiss: )?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce dovada ai ca ar exista diavolul (doar e intrebarea discutiei, nu? :luck: )?

Diavol in sensul n care si-l inchipuie religia NU ESTE!

Cel mai mare diavol este OMUL care datorita liberului albitru .... poate alege intre bine si rau!

Deocamdata se poate afirma ca diavol mai mare decat sistemele statale bazate pe religie sau tiranie inca nu s-a vazut!

Diavolul este considerat principiul raului asa cum Dumnezeu este cel al binelui.

Adevarul este ca nici Dumnezeu si nici Diavolul nu intervin si influenteaza viata noastra! Totul este naivitate!

La Auschwitz cum a ajutat Dumnezeul evreilor bietii copii nevinovati?

Care diavol a facut mai mult rau decat Doctorul Menghele?

Si ce rasplata au primit crimanalii ca Menghele din partea Domnului pentriu milioanele de nevinovati ucisii?

Vorba aceea, vai de acei destepti care au citit o singura carte ... si aia de 2000 de ani adica PRIMITIVA ...chiar daca nu va place ... acesta e adevarul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Diavol in sensul n care si-l inchipuie religia NU ESTE!

Cel mai mare diavol este OMUL care datorita liberului albitru .... poate alege intre bine si rau!

Liberul arbitru e o alta chestie inventata, alaturi de diavol, pentru a ajuta la explicarea anumitor lucruri jenante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Liberul arbitru e o alta chestie inventata, alaturi de diavol, pentru a ajuta la explicarea anumitor lucruri jenante.

Cum adica o chestie inventata ? .... ce eu nu am libertatea de a lua o hotarare sau alta?

Hotaririle mele pot fi ori pozitiviste ... dar la fel de bine rau intentionate ! ... eu sunt cel care decid in viata mea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum adica o chestie inventata ? .... ce eu nu am libertatea de a lua o hotarare sau alta?

Hotaririle mele pot fi ori pozitiviste ... dar la fel de bine rau intentionate ! ... eu sunt cel care decid in viata mea!

Diavolul este o chestie inventata ..e clar ...pai Dumnezeu care face numai ce e bine ...nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×