Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am fost Sambata la Ziua de Nastere al nepotului, 2 ani, dar el nu era in mood de party!!!   Nu este inca ACOLO sa inteleaga dar i-a placut aglomeratia din jur, desi nu stia ca pentru el eram convocati.  Tortul deloc nu-i era pe plac, pe lumanare n-a dat nimic, a fugit de acolo in curte ca voia sa ridice un biscuit Oreo, decoratie pe tort si maica s-a nu l-a lasat.   

Cred ca nu-l mai prinde langa tort, copiii nu uita, precum pisicii!!!    Au mers fiul si sotul langa el la joaca pe tobogan.   Cand a venit vremea de cadouri, la fel nu era interesat deloc sa le deschida.  A luat o carte de pe raft si a inceput sa ne citeasca de acolo, sa ne spuna numele animalelor salbatice, in mijloc pe pagina dubla era o Balena = Whale, ne-a intors cartea sa vedem ce spune!!!   Cadoul nostru a fost vreo 10 kg de haine de "iarna"  era si un pantalonas foarte elegant de mers la plimbare cu fetele, i-am spus, doar verisorul se uita la mine ca el de ce n-a primit din astea.   L-am asigurat ca de Craciun Santa-i va aduce ca a fost foarte cuminte si a fost premiat la scoala deja in acest an scolar ca bun cetatean, politicos is respectuos, etc.

A terminat repede cu inca 3 carticele si a zis "all done" si le-a pus inapoi pe raft.    Era un verisor acolo de 9 ani si el a terminat jobul de rupt ambalaj.

Atentia lui era orientat pe felul care din noi cum mancam!!!   Il urmaream si eu din coltul ochiului, ca-i rusinos mititelul.   Unii deschideau gura mare sa bage mancare, altii mai putin, el vedea ca eu pun putin in gura si amestec mult asa facea si el.  La asta a ramas, doar bucata de pizza o tinea invers, nu cadea nimic de pe ea ca era bine lipit totul.   El a mai mancat si fasole verde din conserva, ii place cel mai mult, altfel era cam uscat meniul pentru el ca nu-i obisnuit inca cu sos tomat extra ce se mai da acasa.  

Sauce-ul meu de spaghetti n-a fost servit desi mergea de minune pe uscatura de pizza ca si feliile de Mozarella. Nu voia nimeni.  Era organic si dietetic pentru nora tot ce s-a comandat, si torturile erau fara zahar.   Au luat si acasa fiecare vizitor ca s-a comandat cam mult, credeau ca aduc si eu ceva, dar fiul nu m-a lasat mai mult.

Pizza era pe masa de 3 feluri: - Hawaii cu Jambon si Ananans, unu traditional cu rondele de carnati iar altu cu tot feluri de chestii fara carne, era negru de masline. 

Au atasat in 4 containere de seminte de ardei iute ca puteam sa semanam 1 hectar de pamant, nu stiu ce mai era acolo ca noi mancam doar simbolic un pic de scoarta morfolesc eu, marginea unde n-a atins nimic.   Puteam sa comand eu pizza de langa mine foarte buna, dar voiau ei sa aranjeze totul.

Era un Tort de Morcovi si unu de Ciocolata plus peste 100 de clatite de la mine dar nu erau mari ca la Paris.   S-a jucat asa de bine cu verisorul si noi si era fericit.   Rade cu o pofta molipsitoare.  A alergat un maraton cu verisorul prin casa si au transpirat desi A/C era pus pe temperatura joasa. 

Ne-a aratat si filmul preferat  la care acces la TV si masinute  "monster cars", ne-a updated cu toate noutatile, era putin speriat cand sa plecam dar am inteles ca nora are nevoie de odihna si de pregatire sufleteasca.     Inca's obosita.

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar de animale nu-i e frica nepotului.   Azi a venit fii-mea cu catelul la ei si asta micu' cand a vazut dog-ul in casa, timpul s-a oprit pentru el de fericire.   Nu ne vedea deloc, doar dupa catel alerga si invers.   Voia sa-l calareasca dar catelul nu era de acord cu sportul asta, odata l-a aruncat ca a reusit sa stea pe el, ca s-a lovit sau nu, n-a zis nimic, n-a plans ca nu voia sa scape de jucaria noua.   Asa o fericire n-am mai vazut la un copil.    Am avut cateva ore foarte placute cu toti impreuna, deja se obisnuieste ca baby sta tot acolo cu ei, dar atat.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O fetita de 7 ani, care abia a graduat gradinita in Ungaria, este de 9 ori Campion Mondial de Show Dance.   Nu are emotii deloc, n-a avut niciodata, a spus la interview.   Talentul viitorului.  La varsta de 3 ani a castigat primul Campionat European iar de atunci a colectat 9 Medalii de diferite Campionate.   Mama ei este si antrenoarea copilei, mereu sint impreuna.

 https://www.haon.hu/helyi-kultura/2022/11/heteves-de-letancolja-az-egesz-vilagot?utm_source=haon.hu&utm_medium=referral&utm_campaign=ott_a_10_m

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Începând de anul viitor, elevii vor putea studia o nouă disciplină școlară. Ea va fi legată de Revoluția din 1989 și de evenimentele ce au urmat imediat după acea perioadă."

„Istoria Revoluţiei din 1989 şi a schimbării de regim din România”.

https://evz.ro/anunt-important-pentru-elevi-o-noua-materie-in-scolile-din-romania.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A 6-year-old boy is in police custody after he shot a teacher at Richneck Elementary School in Newport News, Virginia, Friday afternoon, police say.

*Un copil de clasa I-a, a avut o neintelegere cu invatatoarea, la care a scos pistolul si tras un glont in ea.  Este in spital femeia iar copilul retinut undeva sub observatie pana se va decide soarta micutului criminal.   Oare ce meserie are tac-su, de unde avea arma si mai ales cum l-a bagat in scoala ca trebuie trecut o poarta/usa de control metale dar si asa la nimereala copiii sint controlati de Securitatea Scolii, nu securisti ca in Romania, si totusi el avea arma in geanta!!! *

https://abc7.com/newport-news-virginia-student-shot-teacher-richne6-year-old boy in custody after shooting teacher in Virginia, police chief saysck-elementary-school-by/12666543/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nepotul a invatat un cantecel in acest an la cresa noua, despre partile corpului in linii mari: - capul e sus si ridica bratele sa-l prinda, picioarele sint jos jos, se apleaca si le prinde la glezne, pe urma iar pe cap are par, prinde si urechile, nasul, pune mana pe gura si ochi foarte atent, mai bate pasul 3 secunde si e gata.   Este foarte incantat de productia asta.   

Cum au ajuns acasa l-a si prezentat ce a invatat, pe urma a trecut sa manance.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In site este o poza adorabila cu copiii mici de 7 ani, in Ungaria undeva care joaca fotbal deja.   La campionatul de Lasatul Secului organizat de un nu stiu cine au castigat cu toti!!!

Viitorii campioni desigur,  cu toti au fost foarte buni si au primit medale ca recompensa pentru munca buna.  

https://www.beol.hu/helyi-sport/2023/01/mindenki-ermet-kapott

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Axel ... dar el inca nu-si da seama ca fiecare din noi avem un nume.  De acum incepe sa vada lumea altfel, dar e mult de absorbit si procesat pentru un corp si creier atat de mic!!!   

Daca-l intrebam unde-i tata, se uita spre el, iar daca de mama intrebam, nu se misca deloc.   De aici deducem ca poate el crede ca "tata" se numesc amandoi.   

Am vazut un copil care stia ca orice mananca se numeste "Chicken"

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×