Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi, ca niciodata computerul si TV-ul educa copiii la ceea ce poate, ca asculta cine vrea si asa!!!   Religiosii se bucura ca n-au de mers cu copiii la scoala, leneveste toata lumea pe banii Statului American.   Printre romani in bisericile sectantilor marea majoritate sint foarte putin educati, multi total analfabeti, tineri, nascuti de la '89 incoace.     La ultima vizita in Romania, am vazut foarte multi copiii care NU au fost deloc intr-o scoala ca parintii nu aveau bani sa scoata Certificat de Nastere si altfel nu erau primiti in invatamant, directoarea unei scoli mi-a spus si m-a rugat daca pot sa fac un bine?!?!?!     Altii ii trimitea sa urmareasca persoanele care cumpara flori pentru cimitir si sa fure inapoi buchetele spre revanzare, urla unu la niste copiii sa fuga dupa masinile noastre, din Gheorgheni mergeam la Suseni, verisorii le-au atras atentia dar nu s-au potolit.   Copiii erau fara pantofi, in zdrente, flamanzi.   Ce viitor le astepta???  

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un oficial NASA a felicitat lucrarea unei eleve românce. Pictura sa va fi imprimată pe costumul unui astronaut. FOTO – Evenimentul Zilei (evz.ro)

Alesia Ardelean este o tânără maramureșeancă, în vârstă de 14 ani, care a câștigat un concurs de lucrări artistice. Desenul său a fost apreciat de un oficial NASA,  care i-a promis imprimarea picturii pe costumul unui astronaut. Acesta va fi prezentat în luna noiembrie, în cadrul conferinței Națiunilor Unite din Glasgow. 

alesia-ardelean.png

*Felicitari si nu te lasa de explorarea Planetei si al Universului necunoscut inca!!!*   

In Phoenix,  Arizona se deschide o clasa intr-un Liceu, "Shadow Mountain High School" pentru cei interesati in proiectele Spatiale si doresc elevi locali, dar mai ales cei care promit ca vor studia si mai departe INFINITUL decat sa para interesanti ca au preferat si aceasta materie/clasa sa fie acceptati mai departe cu usurinta.  Foarte recent a fost anuntat asta la stirile de seara ca aici anul scolar incepe mai devreme.*

 

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nick Jonas, mărturii incredibile. Avea trei ani, s-a aruncat în piscină, iar ceea ce a urmat este greu de explicat – Evenimentul Zilei (evz.ro)*

*Inotul face parte din educatia copilului azi mai mult ca vreodata!!!   Eu nu stiu sa inot, dar copiii mei de la varsta mica au fost dusi la inot, in bazin si instruiti de un maestru olimpic din Elvetia sa fie sigur ca nu se ineaca.   Fiul avea 2 ani si un pic, fiica era mai mare.  Nepotul deja ia lectii de inot la nici 9 luni ... trebuia sa vizitam acum, dar nu se poate ca este foarte ocupat, agenda nepotului e supra programat deja cu tot feluri de activitati  :eek: poate maine.   O buna prietena al familiei care se pregateste sa fie instructoare cu copiii in diferite activitati, mai mult cu copiii handicapati va lucra cand e gata cu scoala, vrea sa petreaca timp cu ei si copilul beneficiaza de aceste ore de specialitate in piscina de marime normala, doar el are un tarc fixat pe la margine sa fie cu toti intr-un loc dar pe loc limitat in apa!!!  O colivie de pasare imaginez ca n-am vazut echipamentul.  

Am fost si eu in situatie sa ma inec, au avut grija de mine ingerii sa nu se intample, aveam in jur de 14 ani.   Evit orice apa publica sau apa naturala.   In San Diego pe plaja Pacificului , valurile au aruncat pe mine un prosop imens si apa in retragere ma spala cu nisip cu tot inspre larg  :surrender: acum locuiesc in Desert, nu e pericol de inecat. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Strângerea de bani pentru fondul clasei, eliminată și pedepsită! O nouă inițiativă legislativă a fost depusă în Parlament – Capital

*Credeam ca mor si tot se va strange bani pentru fondul clasei, perdele, cadouri la de toate felurile si cu toate ocaziile religioase sau zile de onomastica, de nastere, aniversari, etc., ca sa fie in siguranta nota 10 la toate materiile, nu conteaza cat s-a lipit pe elev din materiile predate.* 

„Interzicem prin lege fondul școlii și fondul clasei și introducem sancțiuni!"

*Sa fie auzit si mai sus si executat imediat persecutarea parintilor, umilirea elevilor saraci ca nu contribuie cu sute de Lei, ar trebui ars pe rug pe cine a inventat metoda asta.*  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine. Să se dea legea.

Iar ce zice ăla, că există deja în regulamentul de funcționare - frecție nesimțită, nimeni nu îl respectă, directorii de școli sunt perfect conștienți că se strâng bani, dar altfel cum să mobileze școlile și să le utileze?

Sponsorizări de la părinți, auzi mizerie. Ca atunci când au venit cu ideea, la liceu, să pună aer condiționat în clasă. Plătit de părinți. Pardon, sponsorizat. Am refuzat să dau bani, pt că mi s-a părut absolut aberant, mintea mea n-a reușit să cuprindă dimensiunile tupeului jegos. Diriginta, o comunistă împuțită, le-a zis că toți cei care vor refuza să dea bani, vor trebui să vină vara cu cămașă cu mânecă lungă, nu în tricou. 

Partea tristă e că părinții ÎNCĂ pun botul și încurajează rahatul ăsta. Bine dreaq c-am cedat nervos și-am plecat.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Părinții fac ce trebuie ca să nu sufere copilul în școală din cauza profilor. Aia sunt atât de reduși încât sunt în stare sa ia în ochi rai un copil din niște nimicuri. 

Lepre gretoase. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ti se pare normal? Am avut o situatie, in clasa a opta, in care parintii s-au coalizat si nu s-au lasat pana nu au scapat de un dobitoc de profesor de fizica psihopat.  E adevarat ca a renuntat el la clasa, nu a facut directiunea nimic, pt ca sunt niste rahati cu ochi directorii de scoli, nu mai stiu pe ce criterii sunt numiti acum, dar acum cativa ani erau numiti politic si erau marionete. Dar idiotul respectiv a renuntat din cauza presiunii directe facute de parinti. Daca parintii nu ar mai fi niste oi umile cu capul plecat, situatia s-ar mai schimba. Parintii impart vina, nu doar profesorii sunt vinovati.

Nu stiu daca v-am povestit de situatia in care un dascal (de-ala caruia-i curg mucii dupa popa, nu cu sensul de profesor), care preda religia la clasa copiilor mei, m-a chemat la scoala pt ca nu i-am trimis pe baieti  la spovedanie. La noi se duc cu clasa, conform unei intelegeri prealabile cu biserica, se fac programari. Se duc toti, ca berbecii, fara sa comenteze. M-a mustrat pe holul scolii si s-a facut straveziu cand am avut tupeu sa ripostez. Revoltator, isi permit orice, cu oricine. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

What the fuck? La spovedanie cu clasa???? Cred ca suflam flacari, nu alta. 

Tot cu profesor de fizica au avut probleme si copiii unor prietene, si s-au coalizat, au facut plangere la inspectorat si atunci  si-a miscat fundul si direcțiunea si l-a scos de la clasa aceea. Un dement si nimic mai putin.

Editat de Enki
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e normal dar mai bine e sa îți pui capul cu niște oligofreni? Eu am explicat acasă cum sta treaba și de ce. Elevul a înțeles și el ca profa cutare e cu capu dar noi nu o băgăm în seama ca mai rău ne facem. 

Dar totuși lucrurile s-au mai schimbat. În sensul ca profii au înțeles ca elevii și părinții ii sfedeaza în bloc și își vad de treaba.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×