Sari la conținut
Forum Roportal
yvonne_ni2006

Educatia copiilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mai baieti cucuieti, nu mai stiti cum sa va scuzati de la a mai schimba un scutec, da' cu asta ma terminati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primele 2 luni, copilasul deja zambeste celor pe care ii recunoaste.

Daca tatal nu se implica in oferirea acestor stimuli emotionali - ma refer la a-l tine in brate, a-i vorbi, a-i da lapte cu biberonul (clar nu absolut toata lumea poate alapta)- de ce sa cred ca eu ca hapt la varsta de 4-5 ani el/ea isi va accepta tatal?

 

modelul perfect

post-27967-0-27761200-1362084524_thumb.jpg

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rolul esential al tatalui chiar incepe cam pe la 4-5 ani.

 

Jessus!!! nu ma lasa ... Rolul tatalui incepe de cand a conceput acel copil, sau n-am nevoie de acel tata de la 4-5 ani in sus si numai Duminica la masa de pranz sa se inghesuie. Copilul simte din prima clipa de viata lipsa unuia din parinti si-l cauta mereu.

Cand isi da seama da e numai donator de material genetic, a si terminat relatia cu Tata!!!

Editat de The Unknown
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie-mi place ca se vorbeste despre educatia copiilor teoretic (adica vreau sa spun ca discutati teorii, ca nu aveti practica, multi dintre voi, ca n-aveti copii, ca cum ar veni)

practica o sa va dea de-a bocanci in gura de n-o sa-i puteti duce.

la teorie toti suntem asi.

 

Rolul ESENTIAL, a(u) zis. Adica atunci cand tre sa inceapa fie prezent mai mult, pana la 4 ani e mai mult de decor, dar e de preferat sa nu lipseasca.

Editat de Amarena
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La mine n-a fost decor deloc, nu stiu cum la tine doar de la varsta de 4 ani a intrat in rol?!?!!? Copiii mei stiau de el din primele zile si la 2 ani copiii mei cunosteau deja si masina noastra de la distanta, fiul conducea cu el masina de foarte mic, stateau pe el, le spunea povesti cu Pinochio, le canta, se juca cu ei. Nu schimba scutece, dar tinea biberonul ca eu gateam!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primele 2 luni, copilasul deja zambeste celor pe care ii recunoaste.

Daca tatal nu se implica in oferirea acestor stimuli emotionali - ma refer la a-l tine in brate, a-i vorbi, a-i da lapte cu biberonul (clar nu absolut toata lumea poate alapta)- de ce sa cred ca eu ca hapt la varsta de 4-5 ani el/ea isi va accepta tatal?

Si eu sunt de acord cu ce spui. Al meu sot se implica la fel de mult ca si mine, in toate aspectele, inca de pe acum.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Jessus!!! nu ma lasa ... Rolul tatalui incepe de cand a conceput acel copil, sau n-am nevoie de acel tata de la 4-5 ani in sus

Rolul tatălui începe de când a conceput acel copil în relaţia cu mama.

În relaţia cu copilul, acesta va învăţa ce are de învăţat de la tată începând cu vârsta de 4-5 ani.

 

fiul conducea cu el masina de foarte mic,

Cât de mic? La 3 luni? Despre asta discutăm aici, despre concediul paternal în locul celui maternal :doh:

 

pana la 4 ani e mai mult de decor, dar e de preferat sa nu lipseasca.

Poate fi prezent non-stop, nu asta e problema.

Problema e să nu lipsească mama de lângă copil, fiindcă tatăl nu poate înlocui mama la capitolul afecţiune, emoţii şi sentimente.

Probabil Elton John poate! :P

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma intreb, unde dispare in acesti 4-5 ani??? ... Eu ca femeie n-as putea sa accept asta.

Nu dispare nicăieri :doh: te ajută să creşti copilul!

 

Dar nu-l poate creşte el

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×