Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Rolul Bibliei in cautarea Lui Dumnezeu?Este Biblia singura detinatoare a adevarului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si care sunt acele mijloace ... argumentati oameni daca vreti sa fiti credibili ,ca aici vorbim de religie nu facem filozofie

Pai exact filosofia este unul din mijloace, si nu vad de ce numai religia, sau de fapt, Biblia (cum zici tu mai jos) ar detine adevarul.

si cum gasesti adevarul, eu care credeam ca biblia e adevarul ,poate

ai gasit tu altul si-l tii pentru tine...

Draga mlg, biblia detine o parte din adevar, nicidecum intregul adevar. Mai priveste si dincolo de Biblie si vei gasi o bogatie de texte sacre de la toate popoarele...

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai exact filosofia este unul din mijloace, si nu vad de ce numai religia, sau de fapt, Biblia (cum zici tu mai jos) ar detine adevarul.

 

Draga mlg, biblia detine o parte din adevar, nicidecum intregul adevar. Mai priveste si dincolo de Biblie si vei gasi o bogatie de texte sacre de la toate popoarele...

Bine,Eu cred ca e adevarul curat , Coranul de exemplu parca e o copie a Bibliei si e scris abia prin anul 600 dupa Cristos si in afara de violenta ,sex si ai omora pe infideli si pe evrei nu gasesti nimic.

Care carte crezi tu ca mai detine adevarul?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine,Eu cred ca e adevarul curat , Coranul de exemplu parca e o copie a Bibliei si e scris abia prin anul 600 dupa Cristos si in afara de violenta ,sex si ai omora pe infideli si pe evrei nu gasesti nimic.

Care carte crezi tu ca mai detine adevarul?

Adica Coranul indeamna la omorit evrei? :spiteful: :lol2: :doh: Si e copie a Bibliei crestine? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bine,Eu cred ca e adevarul curat , Coranul de exemplu parca e o copie a Bibliei si e scris abia prin anul 600 dupa Cristos si in afara de violenta ,sex si ai omora pe infideli si pe evrei nu gasesti nimic.

Care carte crezi tu ca mai detine adevarul?

:lol2: Ia pune tu manutza si citeste Coranul, si vorbeste dupa aia. Uite linku' si zi-mi dupa aia ca seamana cu Biblia (daca mai poti :crazy: ) http://www.uah.edu/msa/quran.html

Iar legat de alte carti, banuiesc ca de Vede nu ai auzit, carti din budhism uite nu cunosc vreuna autentica de la incepturile budhismului, dar sunt sintetizate ideile mai tarziu... nici nu te mai intreb ce parere ai de reincarnare, ca mi-e frica de ce o sa aud/vad :spiteful: Si mai citeste si tu Legile lui Platon de exemplu, poate gasesti ceva interesant si acolo.

Si nu sustin ca vreuna din aceste carti detine adevarul absolut. Nici una, nici macar Biblia.

Editat de Ray of light
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica Coranul indeamna la omorit evrei? :lol2: :crazy: :ok: Si e copie a Bibliei crestine? :doh:

vezi iar vorbesti fara sa fii atent.. --SPuneam ca parca e o copie a bibliei (pentru ca asa e si intentionata ) pentru ca e scrisa pe carti si cartile impartite in versete. Mahomed a mers prima data la Evrei si pentru ca acestia (bineinteles) i-au refuzat revelatia sa intors impotriva lor

 

:- Ia pune tu manutza si citeste Coranul, si vorbeste dupa aia. Uite linku' si zi-mi dupa aia ca seamana cu Biblia (daca mai poti :ok: ) http://www.uah.edu/msa/quran.html

Iar legat de alte carti, banuiesc ca de Vede nu ai auzit, carti din budhism uite nu cunosc vreuna autentica de la incepturile budhismului, dar sunt sintetizate ideile mai tarziu... nici nu te mai intreb ce parere ai de reincarnare, ca mi-e frica de ce o sa aud/vad :spiteful: Si mai citeste si tu Legile lui Platon de exemplu, poate gasesti ceva interesant si acolo.

Si nu sustin ca vreuna din aceste carti detine adevarul absolut. Nici una, nici macar Biblia.

 

de citit l-am citit dar nu pe tot deci ccam stiu ce vorbesc

Editat de mlg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vezi iar vorbesti fara sa fii atent.. --SPuneam ca parca e o copie a bibliei (pentru ca asa e si intentionata ) pentru ca e scrisa pe carti si cartile impartite in versete. Mahomed a mers prima data la Evrei si pentru ca acestia (bineinteles) i-au refuzat revelatia sa intors impotriva lor

Si Luna de pe cer parca e o copie a merelor cazute pe jos in curte. :spiteful:

de citit l-am citit dar nu pe tot deci ccam stiu ce vorbesc

"cam stiu", "ce vorbesc". Pai acolo nu vorbeste nimeni, e vorba de carti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Luna de pe cer parca e o copie a merelor cazute pe jos in curte. :spiteful:

 

"cam stiu", "ce vorbesc". Pai acolo nu vorbeste nimeni, e vorba de carti.

bine; credeam ca o sa mai invat si eu ceva pe-aici si, daca vrei si eu am opservat ca luna seamana cate o data cu o banana (semiluna) . ... (trebuia sa scot si eu ceva filozofic saintru si eu in trupa voastra)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bine; credeam ca o sa mai invat si eu ceva pe-aici si, daca vrei si eu am opservat ca luna seamana cate o data cu o banana (semiluna) . ... (trebuia sa scot si eu ceva filozofic saintru si eu in trupa voastra)

:spiteful: join' us !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga mlg, biblia detine o parte din adevar, nicidecum intregul adevar. Mai priveste si dincolo de Biblie si vei gasi o bogatie de texte sacre de la toate popoarele...

Insa toate acele scrieri te conduc spre niste dumnezei oarecare, pe cand Biblia te conduce la singurul Dumnezeu Adevarat, Creatorul universului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Insa toate acele scrieri te conduc spre niste dumnezei oarecare, pe cand Biblia te conduce la singurul Dumnezeu Adevarat, Creatorul universului.

e na ! ala din prima sau a doua parte ? :spiteful:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×