Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

Dreptul de a avea copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lipsa "de citit" asi pune amprenta si pe capacitatea omului de a separa raul de bine. De asemenea acesta nu are antrenamentul de-a urmarii o idee, de a o face "vie" ,cursiva s-o inlantuie intr-un mod logic cu celelalte cunostinte pe care le-ar fii dobandit prin citit. Cat iubim noi in stanga si in dreapta..dar hei! ce pana mea. Nu pe toata lumea. Ci dupa criteriile noastre. Care sa mor eu daca stiu pe ce se bazeaza. Sincer cateodata raman interzis. Apropo. Daca in 1850 exista legea asta cu betivii socio si ce vorbiti voi aici..stiti ca Eminescu nu exista? Off....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lipsa "de citit" asi pune amprenta si pe capacitatea omului de a separa raul de bine. De asemenea acesta nu are antrenamentul de-a urmarii o idee, de a o face "vie" ,cursiva s-o inlantuie intr-un mod logic cu celelalte cunostinte pe care le-ar fii dobandit prin citit.

 

Cititul ajuta la largirea orizontului, dar nu neaparat la intelegerea lui(intelegerea tine de experimentarea unei idei)

nu poti sa faci o idee vie daca nu face parte din tine; ea intotdeauna va ramane un concept intelectual daca nu este animata de traire directa a ideii

 

Daca in 1850 exista legea asta cu betivii socio si ce vorbiti voi aici..stiti ca Eminescu nu exista? Off....

:crazy: multe persoane deosebite au avut parinti care nu se ridica nici la jumatatea nivelului lor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat iubim noi in stanga si in dreapta..dar hei! ce pana mea. Nu pe toata lumea. Ci dupa criteriile noastre. Care sa mor eu daca stiu pe ce se bazeaza. Sincer cateodata raman interzis. Apropo. Daca in 1850 exista legea asta cu betivii socio si ce vorbiti voi aici..stiti ca Eminescu nu exista? Off....

executor,daca mesajul era pt mihaela,nu te mai stradui...daca era pt mine,straduieste-te mai mult :crazy:

acum nu mai avem dreptul sa alegem pe cine iubim?evident ca exista criterii personale pt iubire...dar nu vad ce cauta iubirea in acest subiect.

daca argumentul tau contra unei legi care sa limiteze nr. de copii in functie de posibilitatea financiara si emotionala e asta....sunt stupefiat...atunci eu ar trebui sa consider normal sa fac 10 copii...in eventualitatea in care unul ar fii genial????iar societatii sa i se para firesc??????

si inca un argument....statistic vorbind,infractionalitatea apare in ce medii??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Blackie, eu nu ma "straduiesc". Ca nu vreau sa impresionez pe nimeni. Nu asta a fost scopul postului meu. Posibilitatea aia financiara si emotionala nu are nicio relevanta in ceea ce vrei sa zici tu. Asta nu ar pute fii un "criteriu" in elaborarea unei legi. Ma rog a unei legi a secolului XXI care nu ar incalca de la a la z tot cea realizat omul in evolutia lui de pana acum. Pt ca daca asta ar devenii un "criteriu" atunci maine tot "criteriu" ar devenii si culoarea ochilor sau a parului. Oricum a fost un "apropo" inainte de chestia cu Eminescu. Si sincer nu vreau sa ajung la o discutie de genul asta. Ideea a fost ca vorbiti prostii, iar daca m-am abtinut inainte acum n-o mai fac. Dispretul meu pt. idei/gandire de genul asta.-as putea sa inteleg fenomenul insa. Santeti tineri si inca va cautati identitatea si personalitatea. Sper (pt voi) asta sa fie explicatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Blackie, eu nu ma "straduiesc". Ca nu vreau sa impresionez pe nimeni. Nu asta a fost scopul postului meu. Posibilitatea aia financiara si emotionala nu are nicio relevanta in ceea ce vrei sa zici tu. Asta nu ar pute fii un "criteriu" in elaborarea unei legi. Ma rog a unei legi a secolului XXI care nu ar incalca de la a la z tot cea realizat omul in evolutia lui de pana acum. Pt ca daca asta ar devenii un "criteriu" atunci maine tot "criteriu" ar devenii si culoarea ochilor sau a parului. Oricum a fost un "apropo" inainte de chestia cu Eminescu. Si sincer nu vreau sa ajung la o discutie de genul asta. Ideea a fost ca vorbiti prostii, iar daca m-am abtinut inainte acum n-o mai fac. Dispretul meu pt. idei/gandire de genul asta.-as putea sa inteleg fenomenul insa. Santeti tineri si inca va cautati identitatea si personalitatea. Sper (pt voi) asta sa fie explicatia.

cred ca undeva nu ai perceput mesajul meu.probabil nu am fost suficient de clar,iar pt asta imi cer scuze,uneori o idee este atat de simpla incat poate fii exprimata doar cu foarte mare greutate :crazy:

repet: nu are legatura cu pielea,culoarea ochilor[apropos,albastrul ochilor e superb] sau originea...are legatura cu incapacitatea de a fii parinte ....fie ea financiara.....fie emotionala[pshihologica],nu inteleg de ce imnul svasticii cand aici e vorba despre toti indivizii si aceleasi criterii peste tot pentru toti.

e vorba de incompetenta unor oameni in a fii parinti.

deci...unde-i prostia de care dau dovada?

exceptand faptul ca am deschis topicul :doh:

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Black, ceea ce iti doresti tu este utopic. Si pentru a face o noua lege, trebuie sa incalcam cateva drepturi pretioase. Ceea ce este imposibil.

 

Sincer, imi pare rau. :crazy:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Black, ceea ce iti doresti tu este utopic. Si pentru a face o noua lege, trebuie sa incalcam cateva drepturi pretioase. Ceea ce este imposibil.

care drepturi mai exact?

si citeste drepturile....toti oamenii se nasc egali...stim continuarea....eu afirm ca cel care-si omoara copilul sau si-l maltrateaza nu e om.

iar in utopia mea pun accent pe calitatea vietii....dar poate ca-i mai bine asa

fie sa respectam legea nr.1 a evolutiei: supravietuirea celui mai puternic...iar copilul din sant...nu-i problema mea...iar societatea se poate spala pe maini,caci vorbim de o utopie.....OAMENII CONSTRUIESC VISELE....iar o societate umana ...este visul de mii de ani,ce pacat ca-i utopie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In schimb, ideea ta este subiectiva. Trebuie sa le lasam celorlalti dreptul sa-si traiasca viata asa cum doresc. Nu este vina unor copiii nevinovati, dar nici vina mea nu este.

 

Si da, ar fi ideal sa se elibereze o lege prin care sa se interzica nasterea prea multor copiii intr-o familie de oameni care nu au nici dupa ce bea apa.

 

Dar, din pacate, asta este imposibil. :tease:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si da, ar fi ideal sa se elibereze o lege prin care sa se interzica nasterea prea multor copiii intr-o familie de oameni care nu au nici dupa ce bea apa.

 

Dar, din pacate, asta este imposibil. :crazy:

si zborul a fost un ideal candva,era chiar o ineptie daca afirmai asta acum cateva sute de ani.

nu este imposibil....este absolut firesc...daca majoritatea oamenilor au discernamant si refuza sa procreeze peste masura....unii trebuiesc obligati prin lege.

PS.parerea mea :tease:

Editat de blackkkarma_83

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×