Sari la conținut
Forum Roportal
angry_angel

Dreptul de a avea copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

eu unul merg pe un principiu: totul e relativ... nasterea ca si moartea sunt doua inceputuri, in rest doar vorbe...

vorbe...si consecinte :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
i-a citeste tu tot ce am scris eu..am dat si cateva solutii..intotdeauna tb sa gasim calea de mijloc nu extremitatea lucrurilor:"to be or not to be!"poate acest topic ar tb sa fie vazut de presedinte,de prim ministru si sa se i-a masuri..si daca blackkk ar fi fost asa de constient poate la aceasta ora isi trezea copilul (am uitat ca ptr el copilul a fost un accident,o povara etc si ca a tb sa fie avortat..

Asta ai inteles tu din ce a scris? :D :ok:

 

DECI:EU SUNT PRO VIATA...TOTI AVEM UN LOC SUB SOARE!

hahaha. :P O fi avind toti un loc sub soare, cu conditia sa fie flori. :P Ca doar ele au nevoie de un petec de pamint, caldura si apa. Oamenii au nevoie de hrana, adapost... iar daca se inmultesc peste masura (deja au si inceput-o) nu vor avea nimic din toate asta. Deci... dream on, human, dream on. ;) :doh:

fa urm exercitiu..presupunem ca ai fii un om sarac si te ai indragosti te-ai casatori cu aceea pers si ai vrea si tu sa ai copii..te-ai simti bine sa vina statul si sa zica nu ai voie sa faci copii i-a sa te sterilizez eu pe tine si pe nevasta,ca uite nu ai unde sa stai,castigi din cersit..ca stii limitare=sterilizare..

Cam... simplista viziunea ta. Cam prea simplista.

ca doar omul nu are bani de prezervative nici sa sa abtina de la sex nu poate..sunt curioasa sa aud parerea ta personala,daca ai dori ca statul sa te limiteze sau nu

De metoda calendarului ai auzit? :blink: :jester: :yahoo: Sau tie nu-ti pasa?

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aici nu era vb de unul - doi copii ci de la 4 in sus..

ti se pare firesc ca intr-o familie de cersetori sa se nasca mai mult de 3 copiii??

Normal da, firesc nu.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A fost odata ca niciodata ca daca nu ar fi nu s-ar povesti..

In Germania anului 1939 traia o fata tanara frumoasa,dar care avea un handicap mental..in urma unui viol i-a a ramas insarcinata..auzind acest lucru,nazistii dupa ce ea a nascut au inchis-o si i-a luat copilul..au vrut ei sa omoare copilul ca sigur avea boala mamei,dar cineva cu suflet mare a adoptat copilul..mama reala a copilului a fost data in judecata iar instanta a hot sa o sterilizeze ca urmasii ei ar fi fost o povara ptr oameni..si uite ce au zis nazisti:"toti oameni care sunt handicapati mentali,cersetorii,orbii,surzii,ologii etc sa fie sterilizati!..povestea mea este una reala..pers sterilizata a trait pana in 1980 si se numea Clair..

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Micaela, tot nu m-ai spus ce stii despre schizofrenie, sindromul Down sau autism. Ai auzit macar de ele? :jester:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea...si zic punct: ar trebui o lege in ceea ce priveste "inmultirea"

 

Black..te rog sa postezi ... ai opinii interesante si eu vreau sa le citesc in continuare :crazy:

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oamenii nu sunt de de acord cu ce afirm din simpatie,sunt de acord deoarece in timp ce o persoaana munceste 12-14 ore pe zi si plateste impozite,iar restul salariului se duce pe intretinerea a 2-3 copii reusiti,exista persoane care cresesc ajutorul de la stat si fac 7-12 copii,in situatia asta....se pune intrebarea fireasca...de ce sa-i intretina statul?inteleg sa fie ajutati...dar nu intretinuti,sau de facut copii pot,dar de muncit,educat copiii si respectat normele societatii nu se pot onora????

eu critic societatea ca nu-i capabila sa actioneze eficient in cazul unor oameni care actioneaza in sens negativ.

 

ca o completare.....ai auzit vreodata o femeie matura,cu familie si copii,batuta si privindu-si copilul batut...spunand: de ce doamne l-am nascut? mai bine muream amandoi la nastere?????nu-i cazul meu...dar am vazut cazul....poate cand mai cresti vorbim si despre frustrarile mele...legate de o societate incapabila sa priveasca raul in fata,privind in alta parte,sperand ca acea problema va disparea.si daca nu dispare ramane zicala "ce nu stii...nu te deranjeaza''

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ok.inapoi pe pamant,cum e face oare ca imediat ce se ridica o problema sociala...apar protestatarii cu lozinca rasismului,xenofobiei,fascismului,etc,etc,etc.

evident ca unora nu le convine...dar asta nu inseamna sa se ascunda sub o scuza puerila,egalitatea in drepturi trebuie privita obiectiv....nu unul are dreptul sa fie intretinut iar altul obligatia de-a intretine.

eu am pus sub semnul intrebarii: calitatea de parine....este inascuta,se dobandeste,se ignora....si daca trebuie dovedita....

daca 3 copii max nu ajung unei familii sarace,fara venituri,fara posibilitatea de a-i intretine....inseamna ca eu sunt bun de dus la spital....nu neg dreptul unui om cu venit minim de a avea un copil,ev chiar 2,pe aceia statul poate sa-i ajute....dar daca are,de ex, 10 copii...e aberant sa-i mai ajuti,cum poate sa aibe grija de 10 copii?inseamna un stres fantastic,un efort colosal,e evident ca acel om nu o sa mai poata muncii...deci,il intretine societatea...asta se regaseste la albine,dar acolo sunt cativa trantori,o matca,restul lucratoare....in societatea umana lucrurile stau altfel...sunt foarte multi trantori si prea multe ''regine'' care au pretentia la intretinere gratuita,doar creaza urmatoarea generatie de paraziti,fara copiii lor ne ducem de rapa,disparem ca specie.....serios?????chiar murim,disparem ca specie[sau ca popor]????

cazurile de parinti ce decad din drepturile parintesti exista destule.....pe ce criteriu se decide oare indepartarea parintelui si trecerea copilului sub protectia statului?oare aceleasi metode nu pot fii folosite inainte de conceptie?

exact aceleasi metode,universal valabile,metode ce se nasc,nu din ura ,ci din bun simt,spirit de dreptate,compasiune...astea sunt cauzele pt care un asistent social dispune o solutie dura...nu ura fata de acel copil ci pur si simplu societatea i-a dat puterea[destul de limitata] de a corecta o greseala...aceea ca acel individ a devernit parinte.

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la a 2 a de ce nu?

PS.genele predispun...nu impun cuiva asa ceva...tine de autoeducatie

Pai ai explicat tu foarte bine de ce am zis nu la a doua intrebare. Plus ca imi calc pe inima si zic ca la a doua intrebare tind sa fiu de acord cu micaela.

Nu am garantia ca orice urmas al unui betiv, drogat sau bolnav psihic va fi la fel.NU este genetica inca atat de dezvoltata.

Plus ca la unu vreau doar o ridicare temporara a dreptului de a face copii. Este o responsabilitate mare sa ai copii, daca unii vor 7 sau chiar 10 treaba lor.

Stiu un fapt, chiar doua:COPII nu ar trebui sa sufere, sa fie exploatati. Impozitele si moartea sunt placutele certitudini ale vietii. Plus faptul ca impozitele platite de noi se vor duce etern pe apa sambetei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut un tata care dupa ce a chinuit-o pe mama cativa ani de zile cu aburii alcoolului, a plecat cu voia lui Dumnezeu spre alta lume.

 

Si totusi mama ne-a facut oameni si pe mine si pe fratele meu si sincer cred ca imi este suficient cat am avut si ii multumesc bunului Dumnezeu, ca de bine, de rau, am ajuns cum trebuie si nu pe strazi.

 

Mai rar vezi femei atat de devotate si luptatoare precum mama. :crazy:

 

Acum, venind vorba de topic, tin sa te anunt ca azi am avut de umblat prin Bucuresti si ce mi-a fost dat sa vad?

 

Aceiasi copiii care cersesc prin metrou, impreuna cu fratii lor mai mici, pentru un banut pe care nici nu se stie daca il folosesc ei sau nefericitii aia de parinti care ii trimit la cersit.

 

Asa ca DA! Cateogric! Cei care toarna copiii cu nemiluita si nu au dupa ce bea apa, trebuiesc opriti!!

Editat de Shur'tugal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×