Sari la conținut
Forum Roportal
Shadow and Light

Un om fara un ideal este un om ...?ce credeti?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dar un om fara sperante,cum e ?

 

un om nu poate traii fara speranta, chiar si o picatura in adancul sufletului va avea intotdeauna :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dar un om fara sperante,cum e ?

 

viu...dar mort sufleteste !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un om fara idealuri?Linistit si aproape fericit.

da...se spune ca prostii nu au griji :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar credeti ca un fara ideal este mort sufleteste? Asa credeam si eu.

 

.....pana m-a izbit senzatia ca 3/4 din oameniii lumii acesteia sunt iremediabil mediocri, si le este bine ca sunt asa.

.....pana am priceput ca idealul cere sa nu mai traieste in comunitate cu ceilalti, ci sa-ti urmezi propria stea

.....a avea un ideal inseamna sa te realizezi, dar poate ca nu asta e scopul vieti pe pamant

.....vezi tu, religia & cultura sunt oferte care nu iti cer sa ai idealuri, dar care promit sa-ti asigure pacea

.....si decat idealist, limitat de propria-mi obsesie si murdar in incercarea-mi patetica de a atinge telul, prefer tihna de acasa

 

{pese: nu am spus-o chiar din inima, dar vreau sa fiu avocatul diavolului din cand in cand; prea va intreceti in a lauda idealurile.......)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar credeti ca un fara ideal este mort sufleteste? Asa credeam si eu.

 

.....pana m-a izbit senzatia ca 3/4 din oameniii lumii acesteia sunt iremediabil mediocri, si le este bine ca sunt asa.

.....pana am priceput ca idealul cere sa nu mai traieste in comunitate cu ceilalti, ci sa-ti urmezi propria stea

.....a avea un ideal inseamna sa te realizezi, dar poate ca nu asta e scopul vieti pe pamant

.....vezi tu, religia & cultura sunt oferte care nu iti cer sa ai idealuri, dar care promit sa-ti asigure pacea

.....si decat idealist, limitat de propria-mi obsesie si murdar in incercarea-mi patetica de a atinge telul, prefer tihna de acasa

 

{pese: nu am spus-o chiar din inima, dar vreau sa fiu avocatul diavolului din cand in cand; prea va intreceti in a lauda idealurile.......)

om fara idealuri nu exista, chiar daca ele sunt stric de ordin financiar, sau mai stiu eu ... de ce nu , chiar si sexual.

in mod ideal, ideea de ideal ar trebuie sa cuprinda si o componenta spirituala...dar uite ca nu e obligatoriu, asa cum spui si tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar credeti ca un fara ideal este mort sufleteste? Asa credeam si eu.

 

.....pana m-a izbit senzatia ca 3/4 din oameniii lumii acesteia sunt iremediabil mediocri, si le este bine ca sunt asa.

.....pana am priceput ca idealul cere sa nu mai traieste in comunitate cu ceilalti, ci sa-ti urmezi propria stea

.....a avea un ideal inseamna sa te realizezi, dar poate ca nu asta e scopul vieti pe pamant

.....vezi tu, religia & cultura sunt oferte care nu iti cer sa ai idealuri, dar care promit sa-ti asigure pacea

.....si decat idealist, limitat de propria-mi obsesie si murdar in incercarea-mi patetica de a atinge telul, prefer tihna de acasa

 

{pese: nu am spus-o chiar din inima, dar vreau sa fiu avocatul diavolului din cand in cand; prea va intreceti in a lauda idealurile.......)

 

IDE

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu tot revin la intrebarea mea: atunci de ce naiba is gramezi de indivizi care sunt mediocri in cel mai bun caz? Daca , .... atunci nu pot avea cu totii un ideal. Organizarea este necesara pentru oameni, trebuie ca ei sa devina o societate, spre a conlucra. Si asta e deja o discutie mai larga, dar aminteste-ti de Marele Inchizitor (cred ca e din Dostoievski), vorbind cu Iisus: "Si ai facut cea mai mare greseala: i-ai pus sa aleaga liberi. Libertatea este cea mai grea povara pentru oameni. Imi vor multumi cand le voi lua libertatea, dar le voi da painea zilnica, pe care tot eu le voi fi rapit-o." ----> Stiu, sunt de acord cu ce spui tu acolo, S&L, dar cand ma izbesc de semenii mei, vad ca unii ar fi total nefericiti daca ar incepe sa-si puna intrebari existentiale. Si daca o sa ceri, o sa-ti amintesc despre o anumita teorie indiana..... dar numai daca-mi ceri.

 

A fi mediocru este un nivel...(si eu si multi altii) si tu ai fost si inca esti la unele capitole (asa stau lucrurile cu majoritatea oamenilor).

A avea un ideal [(individual, pentru ca vorbim de drumul fiecarui om ;desi atunci cand este vorba de un ideal comun inseamna ca exista o regasire intr-un ideal comun, un ideal nu trebuie impus (lucru care intervine usor intr-o organizare)] este o chestiune intima care apare odata cu necesitatea evolutiei, cand cresterea devine constienta si omul participa din voia sa.Singura libertate reala a individului este sa-si urmeze natura si oricum sunt niste reguli care le impune jocul vietii, exista un sens de mers si noi mergem cu valul fie ca vrem sau nu.

Nefericirea lor se trage din dorintele lor in viata, care sant in conflict cu evolutia, dar fiecare are timpul si felul lui de a ajunge la mal.

Imi plac teoriile indiene, asa ca poti sa aduci in discutie ce crezi tu ca-i important.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×