Sari la conținut
Forum Roportal
raduc

Suflet si spirit .. diferente si asemanari

Postări Recomandate

Am deschis acest topic in urma intrebarilor primite de la Ravl.

 

Din informatiile cu care am intrat in contact pana acum sufletul este entitatea care s-a individualizat din Constiinta Universala pentru a invata, a evolua, a experimenta a se autocunoaste.

 

Spiritul este acea parte din suflet care se fragmenteaza in urma unor traume, unor evenimente cu mare incarcatura emotionala. Mai exista si varianta in care spirite se identifica cu anumite locuri (vezi shamanismul care atribuie spirite muntilor, raurilor etc). Acest punct de vedere se verifica in conditiile in care acceptam teoria ce materia in esenta ei este tot energie iar energia este vie cu un grad de constiinta/individualitate din ce in ce mai mare de la minerale/plante/animale respectiv la oameni si alte fiinte asemanatoare sau mai evoluate.

Sunt la inceput de drum si nu detin foarte multe informatii in legatura cu diferentele dintre cele doua insa sunt dornic sa invat si ce aflu voi impartasi cu voi.

 

Deocamdata va prezint doua diagrame care simbolizeaza sufletul si o incarnare la un anumit moment precum si felul in care constiinta individuala este parte din Constiinta Universala.

 

post-94637-1180177658_thumb.jpg

 

Voi ce parere aveti? Este o diferenta intre spirit si suflet? Se confunda uneori cele doua notiuni? Daca exista diferente intre spirit si suflet care este legatura dintre ele (daca exista vreuna)?

Spirit

un spirit este o persoana(un individ cu constienta si vointa)fara corp fizic.daca presupunem ca omul supravietuieste morti sale,atunci dupa moarte ar trebui sa ia forma de esenta a unui spirit(spirit dematerializat)

Sufletul desemneaza pe rind sinele intim al omului,constiinta sa,corpul sau astral sau oalta componenta nemateriala(folosit frcvent in conexiune religioasa).Cuvintul ''sufletesc''nu inseamna nimic alceva decit psihic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Suflet = simtire, reflectare, sentiment

Vine de la cuvantul "sawol" (cuvant vechi englezesc) ce-si are radacinile intr-un cuvant german ce inseamna "mare"(ocean), adica adancime, reflexie.

 

Spirit / duh = manifestare, fapte

Provine de la cuvantul latin "spiritus" ce inseamna "suflare".

 

Sufletul este un fel de receptor, in timp ce spiritul este un fel de emitator. Cu alte cuvinte, sufletul este influenta (reflexia) exteriorului asupra interiorului, in timp ce spiritul este influenta interiorului asupra exteriorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spirit

un spirit este o persoana(un individ cu constienta si vointa)fara corp fizic.daca presupunem ca omul supravietuieste morti sale,atunci dupa moarte ar trebui sa ia forma de esenta a unui spirit(spirit dematerializat)

Sufletul desemneaza pe rind sinele intim al omului,constiinta sa,corpul sau astral sau oalta componenta nemateriala(folosit frcvent in conexiune religioasa).Cuvintul ''sufletesc''nu inseamna nimic alceva decit psihic

 

Ca a venit vorba de Sine... eu, tocmai, asociez Sinele cu Spiritul (in viziunea lui Jung, de exemplu, Sinele este legatura cu Divinitatea, de unde si asocierea mea cu Spiritul, si in multe sisteme filosofice se vorbeste de "revelarea Sinelui", care nu e nimic altceva decat a ajunge la matricea-mama, la nucleu, de a atinge acea particica de divin din fiecare dintre noi) iar Sufletul cu Eul... mereu prezent, activ, care "reactioneaza" atat in raport cu sine cat si cu mediul...

In fine, nu pot sa ma aventurez intr-o astfel de discutie, pentru ca ceea ce spun sunt lucruri pe care doar le simt, si nu am "instrumente" de a le si demonstra. Sa spunem ca e doar viziunea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stranic,

eu sunt suflet...si crede-ma sunt inca intreaga.nici o "fragmentare" in urma traumelor desi au fost multe.

sufletul da "culoare" corpului.

ce importanta are unde-i sufletul asezat in corp, cand ascunde o lume intreaga?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stranic,

eu sunt suflet...si crede-ma sunt inca intreaga.nici o "fragmentare" in urma traumelor desi au fost multe.

sufletul da "culoare" corpului.

ce importanta are unde-i sufletul asezat in corp, cand ascunde o lume intreaga?

 

Frumoasa intrebare, chiar daca oarecum retorica. Iti recomand "Anatomistii in cautarea sufletului" de Constantin Balaceanu-Stolnici. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stranic,

eu sunt suflet...si crede-ma sunt inca intreaga.nici o "fragmentare" in urma traumelor desi au fost multe.

sufletul da "culoare" corpului.

ce importanta are unde-i sufletul asezat in corp, cand ascunde o lume intreaga?

 

Felicitari pentru integritate! Inseamna ca ai o viata plina de echilibru, liniste, intelepciune si iubire. Experientele tale sunt importante insa iti apartin. Ele pot fi sau nu aceleasi pentru ceilalti. Traume au avut loc in toate vietile pe care le-am trait, pe unele le intelegem, acceptam si integram in respectiva viata iar pe altele nu.

 

Nu prea inteleg cum da sufletul "culoare" corpului... Poate vrei sa explici. Corpul este vehiculul cu care sufletul se afla in simbioza pentru o perioada de timp astfel incat sa poata trece prin experientele de care are nevoie pentru a evolua. Relatia dintre corpul uman si suflet este omul.

 

Degeaba ar exista D-zeu daca nu s-ar putea intelege pe sine.

 

Are importanta cu ce parti din corp se identifica acele experiente neintegrate pentru a le putea identifica, intelege si accepta. Dar asta nu inseamna ca sufletul este in acea parte a corpului. De fapt, la ora asta, nici nu imi dau seama daca intrebarea ta are legatura cu ce s-a spus mai devreme sau este o intrebare pe care o aveai mai de mult.

 

Sufletul este o bucatica de D-zeu si nu ascunde nimic, din contra. Este doar dificil (fara educatie) sa accesam informatii din alte timpuri/vieti/locuri din cauza limitarii starii de constienta fata de restul ansamblului sufletesc. Vezi diagramele pentru detalii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stranic, ai mai gasit diagrame? :offtopic: sau ai vre`un sit de unde le pot lua?

Imi pare rau dar nu am mai gasit. Cand am postat pentru prima data am fost nevoit sa fac diagramele in Corel Draw pentru ca nu le gaseam nicaieri pe net.

 

Ce fel de diagrame cauti? Ce doresti sa verifici sau nu ai inteles din cele pe care le-am postat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai asa cum vad eu, sufletul este subordonat ierarhic spiritului. Sufletul este al omului, cel care are memoria tuturor vietilor, cel care ne diferentiaza unul de celalalt, iar spiritul este acea parte a noastra care este data de la de-zeu, (sau duhul sfant) si care reprezinta puntea noastra cu Dumnezeirea. Cred ca legatura se face pe aceasta ordine ierarhica .. trup .. suflet .. spirit.

Astept idei pro si contra.

Sufletul,este insasi viata,"suflarea de viata",D-zeul din noi! :P Cum sa fie subordonata partea dumnezeiasca,partii umane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×