Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

facerea omului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

harald citeste catehismul ortodox si pe urma vorbeste.

Exista dintotdeauna Dumnezeu Unul in fiinta si intreit in persoane, sunt lucruri care se presupun stiute....

1. Catehismul tău ortodox e doctrină. Dacă pot admite că Biblia descrie realitatea, asa cum a fost ea percepută

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai tocmai ti-am aratat un exemplu, un altul e atunci cand 3 ingeri l-au vizitat pe Avram. Treimea se reveleaza pe deplin in Noul Testament, nu in cel Vechi.

 

2. Ce

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lucruri comune fara de care nu poate exista un dialog. Daca tu imi vii aici cu afirmatii de genul "Dacă pot admite că Biblia descrie realitatea", atunci eu nu am ce sa discut cu tine, cel putin nu pe tema asta, asta insemana "lucruri care se presupun stiute".

Cred că ar fi vremea să afli că mai există si alte doctrine. Doctrina Roportal presupune că scopul post-urilor tale nu este sa discuti cu mine. Aia se poate face pe PM, am si adresa de e-mail dacă e nevoie etc.

Scopul post-urilor tale este dezbaterea unor idei. Si pentru fiecare membru care postează aici, există 10-12 vizitatori anonimi, care citesc ce scrii tu. Sau eu.

Absolut de-acord, tu nu ai ce să discuti cu mine. Postează on-topic si at

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
care dintre ei?????

ca-s mai multi :salut:

pai... al lui !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai tocmai ti-am aratat un exemplu, un altul e atunci cand 3 ingeri l-au vizitat pe Avram.

halal exemplu.

22. De acolo doi din Oamenii aceia, plecand, S-au indreptat spre Sodoma, in vreme ce Avraam statea inca inaintea Domnului.

33. Si terminand Domnul de a mai grai cu Avraam; S-a dus, iar Avraam s-a intors la locul sau.

l. Cei doi Ingeri au ajuns la Sodoma seara...

 

yeap, fix treimea. :salut:

 

Lucruri comune fara de care nu poate exista un dialog. Daca tu imi vii aici cu afirmatii de genul "Dacă pot admite că Biblia descrie realitatea", atunci eu nu am ce sa discut cu tine, cel putin nu pe tema asta, asta insemana "lucruri care se presupun stiute".

din "lucruri care se presupun stiute" face parte si faptul ca Biblia prezinta realitatea?

 

treaba cu chipul si asemanarea e urmata de "dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie." asta inseamna ca Dumnezeu e androgin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
treaba cu chipul si asemanarea e urmata de "dupa chipul lui Dumnezeu l-a facut; a facut barbat si femeie." asta inseamna ca Dumnezeu e androgin.

 

 

Surprinzator de ... soap platitudinea de mai sus , mai ales pentru un ...

apt combatant de talia ta .

 

1. Vezi originea cuvantului

 

2. Nici macar asexuat nu este un termen mai potrivit ,

 

... pentru ca pur si simplu exista NOTIUNI DISJUNCTE conceptului de sex ( diferentierea organismelor IN VEDEREA REPRODUCERII !!! )

 

 

:salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

euinsami.....toata lumea a fost construita dupa chipul si asemanarea....

dar asta-i alta discutie....in crestinism......imaginea lui D-zeu este redata de corpul fizic sau spiritual.....caci daca-i spiritual...ce treaba are coasta????iar daca-i fizic....am avut mutatii la izgonirea din rai?ne-au crescut noua...si fetelor....altceva?????

dar daca eu am crezut in mos craciun pana la 5 ani...ai voie si tu sa crezi intr-un mit pana la moarte :salut:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×