Sari la conținut
Forum Roportal
paulvasilescu

Prednison

Postări Recomandate

Buna ziua la toata lumea... am o mare rugaminte, mi s-a recomandat de catre medic PREDMISON am auzit ca are o gramada de contraindicatii.....ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi mai ales cei care au luat acest medicament......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua la toata lumea... am o mare rugaminte, mi s-a recomandat de catre medic PREDMISON am auzit ca are o gramada de contraindicatii.....ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi mai ales cei care au luat acest medicament......

 

il iau eu de aproximativ 5 ani de zile.

Ti s'a prescris pe termen lung?

La prednison de recomanda regim hiposodat, te face sa retii apa in organism.

Nu se intrerupe niciodata brusc tratamentul doarece da dependenta. Se scade cel mult o jumatate de pastila / saptamana.

Este un atiinflamator foarte puternic.

Ce ai mai vrea sa stii? Sunt aici si voi incerca sa iti raspund in masura in care stiu si pot.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
il iau eu de aproximativ 5 ani de zile.

Ti s'a prescris pe termen lung?

La prednison de recomanda regim hiposodat, te face sa retii apa in organism.

Nu se intrerupe niciodata brusc tratamentul doarece da dependenta. Se scade cel mult o jumatate de pastila / saptamana.

Este un atiinflamator foarte puternic.

Ce ai mai vrea sa stii? Sunt aici si voi incerca sa iti raspund in masura in care stiu si pot.

Multa sanatate!

 

Multumesc din suflet pt. raspuns..... mi s-a prescris in felul urmator....10 drajeuri timp de 4 zile, apoi 8 drajeuri tot 4 zile, apoi 6 drajeuri tot 4 zile, apoi 4 si apoi 2 drajeuri....am dureri la labele de la picioare intepaturi si mi s-a spus ca asta vine de la o compresie de la coloana si ca sa nu ma operez a zis doctorul sa incercam si asta poate trece ...ma duc pe 12 iunie sa discut cu doctorul iarasi....la tine dupa cit timp a avut efect, da-mi si niste sfaturi cum si ce maninci...multumesc inca odata si astept...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc din suflet pt. raspuns..... mi s-a prescris in felul urmator....10 drajeuri timp de 4 zile, apoi 8 drajeuri tot 4 zile, apoi 6 drajeuri tot 4 zile, apoi 4 si apoi 2 drajeuri....am dureri la labele de la picioare intepaturi si mi s-a spus ca asta vine de la o compresie de la coloana si ca sa nu ma operez a zis doctorul sa incercam si asta poate trece ...ma duc pe 12 iunie sa discut cu doctorul iarasi....la tine dupa cit timp a avut efect, da-mi si niste sfaturi cum si ce maninci...multumesc inca odata si astept...

 

:friends:

scazi doua tablete deodata? In fine, presupun ca medicul stie mai bine... :cry:

ai voia sa mananci orice, care nu prea are sare. Daca poti fara sare deloc, e perfect. Exista la farmacie inlocuitor de sare, insa eu nu l'am suportat, am facut rani in gura.

dar oricum, tinand cont ca tratamentul nu e indelungat, poti sa mananci ceva sare, acolo :yahoo:

Eu am ceva total diferit fata de tine, asa ca nu are rost sa discutam efectele medicamentului asupra mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:friends:

scazi doua tablete deodata? In fine, presupun ca medicul stie mai bine... :cry:

ai voia sa mananci orice, care nu prea are sare. Daca poti fara sare deloc, e perfect. Exista la farmacie inlocuitor de sare, insa eu nu l'am suportat, am facut rani in gura.

dar oricum, tinand cont ca tratamentul nu e indelungat, poti sa mananci ceva sare, acolo :yahoo:

Eu am ceva total diferit fata de tine, asa ca nu are rost sa discutam efectele medicamentului asupra mea.

 

iti dores multa sanatate, multumesc pt. raspunsuri, dar daca mai stii ceva efecte adverse, amanunte in ceea ce priveste acest medicament iti sunt recunoscator...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iti dores multa sanatate, multumesc pt. raspunsuri, dar daca mai stii ceva efecte adverse, amanunte in ceea ce priveste acest medicament iti sunt recunoscator...

 

daca nu faci tratament indelungat, ma refer ani, nu ai de ce sa iti faci griji :)

linisteste'te, chiar nu ai de ce sa iti faci atatea griji

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am luat prednison. Stiu ca nu aveam voie sa mananc sarat...si ca la fel trebuia sa iau din ce in ce mai putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am luat prednison. Stiu ca nu aveam voie sa mananc sarat...si ca la fel trebuia sa iau din ce in ce mai putin.

 

 

stie careva are vreo legatura PREDNISONUL cu tensiunea arteriala?? :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am luat si eu prednison vreo saptamana-doua dupa ce am avut un soc anafilactic din cauza unei pastile de amoxicilina. Dar din pacate nu stiu sa te informez despre reactiile adverse ale acestui medicament. Stiu doar ca am tinut un regim draconic, fara sare si multe lichide, dar asta si din cauza alergiei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×