Sari la conținut
Forum Roportal
Carrina_19

facerea omului

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

nu-i asa? mai ales ca n-am facut decat sa expun o parere cu care mistica iudaica si cabala au cochetat indelung. iar multi scriitori si-au uscat penita scriind despre (cativa fraieri: eliade si jung). sarmanii de ei ...

 

Raurile de cerneala care au curs pe tema culturilor pagane ... duca-se pe pustii , pe mine nu ma intereseaza .

 

Si nici cu ce a cochetat MISTICA iudaica , deci nici Cabala .

 

Crezi ca daca faci trimiteri pretioase la aceste jalnice INTERPRETARI ale Torei , acestea au valoare de litera de lege ?

 

... Poate pentru tine , ... dar incearca un pic de obiectivitate ( si NU definesc OBIECTIVITATEA ca fiind punctul MEU de vedere !) : VEZI ETIMOLOGIA cuvantului CABALA

 

Cabala = ( ebraica ) traditie , transmitere , primire => receptarea unui patrimoniu de origine divina , transmitera , precum si IMBOGATIREA lui de catre adeptii receptori .

 

NU poate fi considerata ca fiind lucrare SUPRANATURALA o RASTALMACIRE a Torei , consemnata documentar la 200 ani dupa Cristos ,

 

cu pretentie de ... esoterism ( de , secretomania da bine ) , drept ... LITERA DE LEGE ,

decat daca tu consideri SCHITA mai presus de MODEL.

 

Cat despre faptul ca Eliade a scris pe tema asta , am spus : nu era firesc sa studieze cat mai multe surse despre izvoarele numeroaselor religii , pentru redactarea lucrarii sale despre Istoria religiilor ? Si asta insemna ce ? Ca era de acord cu toate ? Asta ii influenta propria credinta ?

 

cred ca am fost destul de clara. nu ma intereseaza ca tu esti fixata intr-o credinta si nu accepti si alte variante. pe mine ma intereseaza evidentele

 

Sunt fixata pe ADEVAR . Iar adevarul EXCLUDE MINCIUNA .

 

NU EXISTA ADEVAR DUAL , nici macar tu , cea ... so open mind , nu poti afirma asta fara sa rosesti .

Nu poti fi CAPRA si OAIE in acelasi timp !

 

 

1. evreii n-au facut decat sa preia si sa modeleze pe gustul lor o idee raspandita: zeitatea cu duble caracteristici.

 

 

1. Ma intereseaza ce au PRELUAT evreii , dar cum au MODELAT ei ceea ce au preluat , precum si pana unde s-a ajuns : zeitatea cu duble caracteristici , nu ma infierbanta atat de mult ...ca pe tine.

 

 

2. multe alte religii au avut si au zeitati androgine. aceasta e o realitate.

 

 

2.

" Realitatea " zeitatilor androgine ale religiillor pagane de ieri si de azi ini provoaca , cel mult ... frigiditate .

Si daca ele sunt false , cu atat mai mult sunt zeitatile lor . ... Dar nici tu nu cred ca le accepti pe toate .

 

 

de curiozitate, unde ai gasit tu definitia cu "mascul cu caracteristici secundare feminine"?

 

 

Androgin = 1.( s.m.) Individ de sex masculin care prezinta caracteristici sexuale secundare feminine .

2. (adj.) = hermafrodit

Sursa :

Dictionar al limbii romane contemporane, Vasile Breban , Editura Stiintifica si enciclopedica, Bucuresti , 1980.

 

Dumnezeu , CONFORM BIBLIEI , NU e androgin , hermafrodit . Am spus ca-i deasupra notiunii de sex , particularitate anatomica , dar si psihologica daruita cadou NOUA , oamenilor , pentru a ne dori si cauta intraga viata , atat prin intermediul libidoului cat si psiho-afectiv , energia noastra COMPLEMENTARA.

 

Si lasa-i pe altii cu parerile lor, nu mai fi asa influentabila . Oare de ce pentru tine cuvintele " invatatilor " cantaresc atat de mult , si Cuvantul lui Dumnezeu , Biblia , atat de putin ?

 

Hai totusi sa ascultam atunci cuvintele unui invatat , daca numai oamenilor le acorzi credibilitate :

 

<< Existenta Bibliei , ca o carte pentru popor este binefacerea cea mai mare de care a avut vreodata parte omenirea . Orice incercare de a-i micsora valoarea este o crima impotriva umanitatii . >> ( Immanuel Kant )

 

Geneza 1: 27 ne lamureste CLAR :

 

<<27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

28. Şi Dumnezeu i-a binecuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raurile de cerneala care au curs pe tema culturilor pagane ... duca-se pe pustii , pe mine nu ma intereseaza .

e alegerea ta sa ignori o (imensa) parte din istoria si cultura omenirii. dar daca pe tine nu te intereseaza, asta nu inseamna ca si restul sunt interesati doar de o parte a monedei.

 

Cat despre faptul ca Eliade a scris pe tema asta , am spus : nu era firesc sa studieze cat mai multe surse despre izvoarele numeroaselor religii , pentru redactarea lucrarii sale despre Istoria religiilor ? Si asta insemna ce ? Ca era de acord cu toate ? Asta ii influenta propria credinta ?

am zis eu asa ceva? :kisses: insusi titlul lucrarii - "istoria religiilor" incearca sa excluda subiectivismul din ecuatie.

dar nu discutam despre credinta celor ce vorbesc despre "mitul androginului", nu mai devia subiectul aiurea. discutam despre interpretare in sine. interpretare care, intrucat s-a scris atata despre ea, numai platitudine nu poate fi considerata.

urmand firul acestui rationament, toate discutiile de pe forum ar trebui incadrate la "lipsa de originalitate", nu?

 

Sunt fixata pe ADEVAR . Iar adevarul EXCLUDE MINCIUNA .

daca te intreb care e adevarul pe care esti fixata, iar discutam steril pana la calendele grecesti. ptiu! ca si alea sunt pagane. :huglove:

 

Si daca ele sunt false , cu atat mai mult sunt zeitatile lor . ... Dar nici tu nu cred ca le accepti pe toate .

"daca" ala e bine pus acolo. :o:

 

Dictionar al limbii romane contemporane, 1980.

:focus:

:flowers: s-a inventat comunicarea peste decenii ! de ce nu mi-ai spus de la inceput ca tu scrii din anul 1980?

incantata de cunostinta ! cum e vremea pe la tine? :friends:

uite, eu scriu din anul 2006, iar cuvantul "androgin" a capatat in ultimul sfert de secol o definitie mult mai clara.

 

ANDROG

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Androgin = 1.( s.m.) Individ de sex masculin care prezinta caracteristici sexuale secundare feminine .

2. (adj.) = hermafrodit

Sursa :

Dictionar al limbii romane contemporane, Vasile Breban , Editura Stiintifica si enciclopedica, Bucuresti , 1980.

 

Dumnezeu , CONFORM BIBLIEI , NU e androgin , hermafrodit . Am spus ca-i deasupra notiunii de sex , particularitate anatomica , dar si psihologica daruita cadou NOUA , oamenilor , pentru a ne dori si cauta intraga viata , atat prin intermediul libidoului cat si psiho-afectiv , energia noastra COMPLEMENTARA.

 

<<27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.

28. Şi Dumnezeu i-a binecuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..., iar spiritul nu este nici masculin nici feminin, ci androgin(in sensul descris mai sus)

mda ... :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca prin aparitia sexelor a fost posibila si iubirea;

Experienta umana este impartita in 2, cea masculina si cea feminina.Un om trebuie sa le traiasca pe amandoua , iar spiritul nu este nici masculin nici feminin, ci androgin(in sensul descris mai sus)

ci cei gay....aceia ce fac? nu iubesc? :good:

si de unde stim cum este sufletul?l-a vazut cineva?[nu zic ca nu ai dreptate...insa argumentatia pe baza lui ''eu cred''=''eu stiu'' se aplica la amoare...nu la religie] :)

toata lumea este construita pe principiul dualitatii si complementaritatii,insa tinderea este de la dispersat spre intreg...luate separat sexele sunt doar sexe....per intreg inseamna perfectiunea...evident ca dumnezeu este androgin[intreg]...insa este oare si asexuat? adica fara polii ''+'' si ''-''.....sau ii cuprinde pe ambii intr-un echilibru perfect????????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ci cei gay....aceia ce fac? nu iubesc? :good:

si de unde stim cum este sufletul?l-a vazut cineva?[nu zic ca nu ai dreptate...insa argumentatia pe baza lui ''eu cred''=''eu stiu'' se aplica la amoare...nu la religie] :)

toata lumea este construita pe principiul dualitatii si complementaritatii,insa tinderea este de la dispersat spre intreg...luate separat sexele sunt doar sexe....per intreg inseamna perfectiunea...evident ca dumnezeu este androgin[intreg]...insa este oare si asexuat? adica fara polii ''+'' si ''-''.....sau ii cuprinde pe ambii intr-un echilibru perfect????????

 

 

:o: pai si cei gay sunt cuprinsi(nu sunt si ei tot oameni si nu au si ei un spirit)21, doar ca ei manifesta altfel principiile.

Eu vorbeam de spiritul omului(care cuprinde mai multe elemente) si nu de Dumnezeu :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
''chipul si asemanarea''.......

 

noi avem in noi o scanteie din Dumnezeu, dar dupa cum se vede si cu ochiul liber nu suntem doar atat

Acest amestec care este pus in om ne si permite sa devenim indivizi cu propria vointa si constienta, altfel am fi fost doar niste papusi animate de voia divinului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
noi avem in noi o scanteie din Dumnezeu, dar dupa cum se vede si cu ochiul liber nu suntem doar atat

Acest amestec care este pus in om ne si permite sa devenim indivizi cu propria vointa si constienta, altfel am fi fost doar niste papusi animate de voia divinului.

aham....si ''faca-se voia domnului'' este tot un mod biblic de a arata independenta omului :jester:

dar pana la urma...geneza...e falsa,corecta....sau interpretabila?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aham....si ''faca-se voia domnului'' este tot un mod biblic de a arata independenta omului :jester:

dar pana la urma...geneza...e falsa,corecta....sau interpretabila?

 

exceptand faptul ca nu este originala... poate fi falsa, sau corecta, in functie de credinta propie a fiecaruia dintre noi. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×