Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cunosc tineret care gătește foarte bine. Mult mai bine ca mine și cu mult mai bine decât mine la vârsta aia. Premiza clara pentru o alimentație sănătoasă. Bravo lor. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar si ungurii ma intreaba sau ma suna pentru indicatii cum se face "Krumplifőzelék" ... n-am stiut ca asta este ceva iesit din comun pentru unii sa fie nu stiu cum preparat.     

Este una din preferatele celori din Ungaria dar putini stiu sa-l faca sa fie si bun.    Eu stiu sa-l fac dar n-am facut de mai multe ori in viata mea daca copiii nu-l voiau, poate de 3 ori numai.     De aici majoritatea nu stiu sa gateasca nimic, nici sarmale, pifite deloc, paprikas devine ceva chinezesc, si toate au un finisaj din alte tari din Asia. 

Mancare sa fie, restul nu conteaza pentru foarte multi.  Eu nu pot sa mananc la nimeni ca ma imbolnavesc, toaca toata vechiturile pentru chiftele sau sarmale.   Una din Sighet nu a mai mancat nimic langa maica sa din cele ce a mancat la mine.  Este dintr-un sat de romani si nu stia ce-i "Rakott Krumpli" ma intraba de acea Salata de Cartofi, care era cald  :surrender: 

Ei s-au americanizat, mananca doar sandviciuri. 

Eu nu mananc NIMIC din acele mancaruri SANATOASE!!!    Seminte de ceva inmuiate in apa eu NU mananc, mai bine postesc.  Curios e ca alea care prea se ocupa de sanatatea lor au deja vreo 3 canceruri inainte de 50 de ani.    

Mai mergeam inainte de COVID la festivitatile organizate de prieteni locali si-mi cereau sa le duc Conopida Pane sau asemanatoare bunatati, ca ele nu reusesc sa le faca bine.                     Ofereau mancare de pasari calatoare in numele sanatatii.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imediat merg la culcare, am de luat un medicament, e ultimul.   Este foarte frig pe la noi zilele astea, pe moment sint doar 4*C afara, ne-a avertizat ca s-ar putea sa si inghete la noapte.   

Asta o sa constatam doar ziua in lumina zilei, peste tot a nins la o distanta de 45 de km de la marginea orasului.  In munti se schiaza, sezonul este in toi si lumea este foarte fericita, unii au si luat concediu pentru ocazia asta ca nu in fiecare an se bucura de acest LUX. 

Coboara in vale doar dupa Anul Nou ca si asa lucreaza de acasa in ultimele zile al anului ... e leger munca de birou de acasa decand cu COVID.    

N-as vrea sa-mi inghete fructele pe pomi, totusi, dar n-am scut impotriva vremii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Schengen, Iad sau altundeva are de intrat si Bulgaria???   

Foarte murdara treaba e asta cu intrarea in acel teritoriu.   Nu stiu Romania de ce se streseaza pe asta cand pe vremuri le dadeau de mancare si Germaniei si o mare parte din Europa incluse sint si Ukraina si Rusia, atunci era doar URSS.   Avea si curent electric si petrol dar si gaze naturale, le-a dat in exploatare alora care acum NU vor sa auda  de acel nume ROMANIA si Noi Sintem Romani ... in frunte cu Tiriac, Ion.   N-a fost asa de mare alunecare de pamant inregistrat, ma mir unde au disparut toate acestea, aurul din minele din Maramures ca si diamantele care sint in Australia.   Romania trebuia sa le refuze alianta cu ei, nu invers!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca avem o granita cu Bulgaria, si nu se va schimba nimic la granița daca nu intra si Bulgaria în Schengen. Tot vor sta tiruri la cozi interminabile, tot pierdem vremea cand plecam in vacanta la controlat actele.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este GER la noi, 6*C si ardem gazul sa ne incalzim = incalzirea este cu gaz ca si in bucatarie, iar racirea casei este pe curent electric. 

Va mai dura vremea foarte rece si peste zi, asta este mai neobisnuit pentru alti localnici, care in slapi si sorti isi petrec viata . 

La stiri TV inca de alaltaieri ne-au zis sa punem slapii bine undeva intr-o cutie de carton ca nu-l vom folosi pentru o vreme, dar cine asculta de asa ceva.  

In alimentara vin aproape goale un mare numar de femei care nu simt diferenta de temperatura  :surrender:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×