Sari la conținut
Forum Roportal
Ravl

INFLUENTE

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

aceste randuri, nu se doresc a fi de despartire, ci de multumire...

 

am inteles, am gasit , am primit raspunsuri la o mare parte din intrebarile ce dau omului un sens, o directie in viata...dincolo de exacerbarea gresita a Eu-lui, exista un ceva care da un sens vietii.

nu doresc sa spun cuvinte mari, nu am pretentia a ma face inteles, cei care stiu vor intelege, cei care nu... poate ca se vor gandi, vor simti dincolo de cuvinte ...un sens al vietii.

am inteles ca noi Oamenii, trebuie sa facem saltul de la "homo sapiens sapiens" la "homo spiritualis", altfel dincolo de credinte, religii, moravuri, invataturi primite...trebuie sa simtim Adevarul, acolo in sufletul fiecaruia.

din nefericire societatea asta de tip retard, de consum, nu ajuta foarte mult la o spiritualizare a individului, iar fiecare trebuie sa doreasca pentru el acest lucru.

prin atingerea unui anumit nivel spiritual, realizezi ca te situezi deasupra jumatatii umane: dorinte, suferinta, ele exista insa ai un alt tip de percetie nedureros.

evident, toata aceasta transformare, trebuie sa treaca in plan real...nu va fi usor, nu mi-am propus sa traiesc in izolare, am descoperit ca iubesc Oamenii..asa cum sunt ei, poti gasi in fiecare un "ceva" valoros, care le confera unicitate.

 

Dan, dincolo de logica ta , am inteles ca ea nu provine din ratiune, asa cum sunt multi tentati sa creada..., esti un Om ce cunoaste spiritul , sau viata asa cum iti place tie sa spui.

Dark, am cautat intotdeauna fisuri la logica ta , evident ca nu am gasit...m-am intrebat , de ce Dark... da, lumina vine intodeauna din intuneric.

Maria, tu ai o cale diferita, crezi in Spiritul Bibliei, nu in litera ei

 

da... acel Dumnezeu, sau cum vreti sa-l numiti- Spirit, Duh, Viata, Sophia, etc. exista in fiecare dintre noi, uneori ferecat de propia noastra aroganta umana.

...raul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da... acel Dumnezeu, sau cum vreti sa-l numiti- Spirit, Duh, Viata, Sophia, etc. exista in fiecare dintre noi, uneori ferecat de propia noastra aroganta umana.

...raul .

 

Forta este cu tine frate!

Trecerea de la urs la vultur e destul de dureroasa.... dar... se merita... nu as mai trai viata de dinainte pentru tot aurul din lume... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Forta este cu tine frate!

Trecerea de la urs la vultur e destul de dureroasa.... dar... se merita... nu as mai trai viata de dinainte pentru tot aurul din lume... :spiteful:

sa fie Omule, pentru fiecare dintre noi ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
aceste randuri, nu se doresc a fi de despartire, ci de multumire...

 

am inteles, am gasit , am primit raspunsuri la o mare parte din intrebarile ce dau omului un sens, o directie in viata...dincolo de exacerbarea gresita a Eu-lui, exista un ceva care da un sens vietii.

nu doresc sa spun cuvinte mari, nu am pretentia a ma face inteles, cei care stiu vor intelege, cei care nu... poate ca se vor gandi, vor simti dincolo de cuvinte ...un sens al vietii.

am inteles ca noi Oamenii, trebuie sa facem saltul de la "homo sapiens sapiens" la "homo spiritualis", altfel dincolo de credinte, religii, moravuri, invataturi primite...trebuie sa simtim Adevarul, acolo in sufletul fiecaruia.

din nefericire societatea asta de tip retard, de consum, nu ajuta foarte mult la o spiritualizare a individului, iar fiecare trebuie sa doreasca pentru el acest lucru.

prin atingerea unui anumit nivel spiritual, realizezi ca te situezi deasupra jumatatii umane: dorinte, suferinta, ele exista insa ai un alt tip de percetie nedureros.

evident, toata aceasta transformare, trebuie sa treaca in plan real...nu va fi usor, nu mi-am propus sa traiesc in izolare, am descoperit ca iubesc Oamenii..asa cum sunt ei, poti gasi in fiecare un "ceva" valoros, care le confera unicitate.

 

Dan, dincolo de logica ta , am inteles ca ea nu provine din ratiune, asa cum sunt multi tentati sa creada..., esti un Om ce cunoaste spiritul , sau viata asa cum iti place tie sa spui.

Dark, am cautat intotdeauna fisuri la logica ta , evident ca nu am gasit...m-am intrebat , de ce Dark... da, lumina vine intodeauna din intuneric.

Maria, tu ai o cale diferita, crezi in Spiritul Bibliei, nu in litera ei

 

da... acel Dumnezeu, sau cum vreti sa-l numiti- Spirit, Duh, Viata, Sophia, etc. exista in fiecare dintre noi, uneori ferecat de propia noastra aroganta umana.

...raul .

Gabriel Garc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
..........................

Nimeni nu-si va aduce aminte de tine pentru gandurile tale secrete. Cere-i Domnului taria si intelepciunea pentru a le exprima. Demostreaza-le prietenilor tai cat de importanti sunt pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intrebarea care rezida, este : VA POATE INFLUENTA FORUMUL ?

hmm depinde de fiecare in parte...in cea mai mare masura te poate influenta cu idei noi sau conceptii care sa te faca sa te gandesti mai adanc la anumite lucruri, dar nu are cum sa te schimbe in mare masura....da te poate influenta dar deocamdata doar in termeni informativi , e important sa reusesti sa discerni elementele si sa extragi ce e pozitiv sau ce te-ar putea ajuta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) n-as zice ca un forum te poate schimba. cand intri la o discutie on-line, si aia practic offline, pentru ca nu este live, tu ca persoana iti ascuti simturile, si iti conturezi mai clar parerile. nu le relaxezi. ciocnirea de idei pe u forum de obicei iesi cu scantei si cu cucuie :spiteful: (cucu!). mai ales cand sunt si fanatici :focus: sau mascarici. si se gasesc destui......

 

presupun ca ar trebui sa ma leg de faptul ca topicul e pus la "reliie". Pei la reliigie is cele mai infierbantate creiere, dat fiind ca religia este fie implant din afara, fie traire personala. In ambele cazuri, putini sunt indeajuns de flexibili incat sa binevoiasca a-i asculta si pe ceilalti................ :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm depinde de fiecare in parte...in cea mai mare masura te poate influenta cu idei noi sau conceptii care sa te faca sa te gandesti mai adanc la anumite lucruri, dar nu are cum sa te schimbe in mare masura....da te poate influenta dar deocamdata doar in termeni informativi , e important sa reusesti sa discerni elementele si sa extragi ce e pozitiv sau ce te-ar putea ajuta

Problema mea de aici inainte este nu cum m-a influentat Forumul,ci cum pot SA-L INFLUENTEZ EU PE EL! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful:

felicitari pentru gandurile pozitive!

Trebuie sa-mi cer scuze,era un gand negativ! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....., e important sa reusesti sa discerni elementele si sa extragi ce e pozitiv sau ce te-ar putea ajuta

cati reusesc sa discearna ?

 

:- n-as zice ca un forum te poate schimba. cand intri la o discutie on-line, si aia practic offline, pentru ca nu este live, tu ca persoana iti ascuti simturile, si iti conturezi mai clar parerile. nu le relaxezi. ciocnirea de idei pe u forum de obicei iesi cu scantei si cu cucuie :spiteful: (cucu!). mai ales cand sunt si fanatici :lol2: sau mascarici. si se gasesc destui......

sa relaxezi parerile?... waw...si cum faci asta ? :crazy:

presupun ca ar trebui sa ma leg de faptul ca topicul e pus la "reliie". Pei la reliigie is cele mai infierbantate creiere, dat fiind ca religia este fie implant din afara, fie traire personala. In ambele cazuri, putini sunt indeajuns de flexibili incat sa binevoiasca a-i asculta si pe ceilalti................ :ok:

da...la reliie ! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×