Sari la conținut
Forum Roportal
elena balint

Vreau sa divortez dar sotul nu vrea si ma ameninta ca se omoara

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna ,

sunt casatorita de 10 ani si am un copil de 7 ani,sotul meu este posesiv ,si gelos si ma si bea ,i-am zis ca vreau sa divortam pentru ca nu ma suntem pe aceleasi unde dar el nu vrea .mi-e frica de el uneori ma ameninta ca ma omoara si pe mine si pe copil si apoi se sinucide .am fost plecata de acasa acum o saptamana dar m-am intors la rugamintile si promisiunile lui dar regret amarnic ,ma simt mai straina ca niciodata ,pur si simplu nu ma mai regasesc in aceasta relatie.ce trebuie sa fac si mai ales cum sa fac sa ies din toata povestea asta fara razboi mare /as vrea sa il conving si pe el ca asa e cel mai bn .vreau sa pastram o relatie de prietenie de dragul copilului

va multumesc

Editat de elena balint

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca pana acum ai calcat in strachini si ai acceptat situatia,chinuindu-ti si copilul sa asiste la asa ceva, macar acum fi hotarata pt prima oara in ultimii zece ani de casnicie si spune STOP!

Atata timp cat ai cum sa te intretii si cum sa ii asiguri copilului strictul necesar,numai sta un minut.

Poate sa vina sotul\exsotul in genunchi dupa tine.

Divort \ pensie alimentara si o viata noua \ linistita.

Daca vezi ca n-ai cum sa pastrezi o relatie de prietenie de dragul copilului...atunci mai bine fara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru sustinere.mi-e mila de el dar cred ca el sufera mai mult ca pierde un ,,obiect,,de pret nu iubirea,si mai ales nu vrea sa rida lumea de el ca l-a parasit sotia (s-a lasat de baut ca sa nu il parasesc).nu stiu cum sa il fac sa inteleaga ca nu are rost sa pastram aceasta casnicie doar pentru imagine,pentru ochii lumii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vorbeste cu parintii,fratii lui si cand plwci de acasa ai grija sa afle de acest lucru doar in prezenta celor dragi. Poti sa ii lasi o scrisoare explicandu-i ca s-a schimbat si ca isi face rau si lui si celor din jur si ca ii recomanzi sa apeleze ka un psiholog pentru a isi rezolva peoblemele,caci altfel copilul vostru va avea numai de suferit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai mila trebuie sa i-ti fie de copil nu de sot. De copil pt ca asista la situatia asta dintre voi ,fara sa poata face ceva,fara sa fie responsabil. Pe cand tu,poti face ceva pt a iesi din situatie si esti responsabila pt urmari.Mai bine sa rada lumea ca a-ti divortat decat sa rada lumea de certurile si eventual bataile care v-or urma. Apoi lumea are o gura atat de mare inat niciodata nu poate fi inchisa. Inainte sa il faci pe el sa inteleaga ca nu are rost sa mai continuati,trebuie sa fi tu foarte convinsa de asta.

Dar daca tu zici ca ai plecat o data,aopi te-ai intors....inseamna ca nici tu nu esti prea hotarata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma ameninta ca ma omoara si pe mine si pe copil si apoi se sinucide

 

 

Eu in locul tau mergeam direct la politie, nu pe forum. Dar asta sunt eu. Oamenii sunt diferiti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eeee, da... pe la noi p-aici, pe la latini, chestii d-astea disproportionate se mai declara in gura mare... dar nu se si intampla des asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu in locul tau mergeam direct la politie, nu pe forum. Dar asta sunt eu. Oamenii sunt diferiti.

 

La cat de prompta si eficienta e politia in situatiile de genul asta.....mai bine pe forum decat la politie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa speri la o relatie de prietenie cand esti amenintata cu moartea/?...cam greu...

 

amenintari vor mai fi, altii au trait si punerea lor in practica si tot au reusit dar intai trebuie sa fii convinsa ca vrei,,,,cu mila nu ajungi nicaieri, cu hotararea,da...restul sunt amanunte nu nimicuri,,,,

Editat de Salvie
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×