Sari la conținut
Forum Roportal
-olivia-

parada gay la bucuresti

Postări Recomandate

eu nu inteleg de ce au facut parada? ce, daca sunt homosexuali trebuie sa faca un mars pentru asta? sa iasa in evidenta altfel, nu prin orientarea sexuala. cat despre dementii care au aruncat cu pietre... nici nu ma obosesc sa comentez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parada nu a fost facuta pentru a reglementa cumva aceste relatii? Trebuie un cadru legal, se ridica problema investitiilor in bunuri comune, a eventualelor mosteniri. Apoi sigur ajung cu timpul la adoptii si alte treburi.

Ii condamn doar pe cei care au avut geniala idee sa iasa la o anti manifestatie.

De fapt nici pe aceia, daca au avut chef de bastoane pe cocoasa. :yahoo: Cred ca era masochisti, hetero masochisti, skin heads.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Parada nu a fost facuta pentru a reglementa cumva aceste relatii? Trebuie un cadru legal, se ridica problema investitiilor in bunuri comune, a eventualelor mosteniri. Apoi sigur ajung cu timpul la adoptii si alte treburi.

Ii condamn doar pe cei care au avut geniala idee sa iasa la o anti manifestatie.

De fapt nici pe aceia, daca au avut chef de bastoane pe cocoasa. :yahoo: Cred ca era masochisti, hetero masochisti, skin heads.

hai sa lasam la o parte implicatiile morale ale unei astfel de "reglementari"... sa ne referim strict la aspectul juridic... cadru legal? pt ce? pt relatiile heterosexuale exista un cadru legal? nu. asta pt ca ce fac 2, 3 sau mai multe persoane in dormitor le priveste doar pe ele... investitii in bunuri comune?... este reglementata... se numeste proprietate comuna... eu cu tine putem cumpara impreuna orice... mosteniri?... exista testamente... tu imi poti lasa casa, masina si ce mai ai (bineinteles cu anumite conditii si intre anumite limite)... adoptie?... daca dovedesti ca poti oferi conditii corespunzatoare pt dezvoltarea fizica si educatia copilului nu te opreste nimeni...

in sfera ridicolului au intrat si cei cu parada si cei cu anti-parada... niste treburi facute fara scop... fara cap si fara coada...

Editat de kodat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg ce cauta subiectul la coltul trist...cand el ar trebui sa fie la coltul vesel.

poate o subrubrica: matrimoniale gay :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce au iesit sa demonstreze? Pai nu stiu... Poate ca isi dau seama ca libertatile democratice nu ti le da nimeni daca nu te ridici si spui clar ce vrei. Probabil ca nu chiar aia care au fost le tv. Pt ca "aia"erau niste "prostituate de centura" trimise acolo de altcineva-la fel cum vagabondasii ceilalti erau la randul lor trimisi de alalat(becali?). Oricum, e bine ca ne consumam energia si indignarea pe 7 "fete" imbracate in rochiile mamelor si bunicilor. Pe aia care va asfalteaza bulevardul in fiecare an, care va ridica preturile la benzina si curent la 2 luni..pe aia lasati-i in pace. Prioritatile noastre sant "fetele" alea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sereniti , sa protesteze?... de acord... dar pt ce?... practic care-i scopul acestei mascarade penibile?...

obtinerea unei forme de recunoastere legala a legaturilor dintre gay. explic nitel mai jos.

 

pai, hai, lumineaza-ma! :crazy:

mai era si un baiat. nu stiu daca mai posteaza.

 

hai sa lasam la o parte implicatiile morale ale unei astfel de "reglementari"... sa ne referim strict la aspectul juridic... cadru legal? pt ce? pt relatiile heterosexuale exista un cadru legal? nu. asta pt ca ce fac 2, 3 sau mai multe persoane in dormitor le priveste doar pe ele... investitii in bunuri comune?... este reglementata... se numeste proprietate comuna... eu cu tine putem cumpara impreuna orice... mosteniri?... exista testamente... tu imi poti lasa casa, masina si ce mai ai (bineinteles cu anumite conditii si intre anumite limite)... adoptie?... daca dovedesti ca poti oferi conditii corespunzatoare pt dezvoltarea fizica si educatia copilului nu te opreste nimeni...

in sfera ridicolului au intrat si cei cu parada si cei cu anti-parada... niste treburi facute fara scop... fara cap si fara coada...

exista. exista partaj de bunuri, exista mosteniri, exista drepturi de vizita la penitenciare si spitale. cunosc un caz, cuplu de gay. peste unul da masina. prietenul aude, se duce la spital. nu este lasat in salon, pentru ca nu era permis accesul decat rudelor si familiei. cat la suta din persoanele hetero fac testament ca sa lase partenerului de viata bunurile? daca nu ma insel, sunt prevazute prin lege cotele de mostenire, in caz ca nu se semneaza act si totul e ok. homosexualii vor sa se aplice acest sistem si pentru ei.

anul trecut, daca nu ma insel, valentine's day. tarom, concurs, 5 *2 bilete. a castigat si un cuplu de gay, nu li s-a acordat premiul pentru ca nu erau recunoscuti ca si cuplu.

urla lumea ca ce drepturi vor ca doar au. hm. acu' cata vreme se lauda un nene pe un topic similar ca din partea lui sa faca ce vrea, ca el nu are nimic cu "homalaii"... excuse me. asta se cheama termen peiorativ. nu ii mai baga nimeni in inchisoare (asta din 2000 incoace, daca nu ma insel). sa nu imi veniti ca nu le da nimeni in cap, ca am un exemplu contrar. si mai exista si ceva ce se cheama o violenta a limbajului. si o atitudine de genul "esti homo? de azi nu mai esti copilul meu, eu nu te-am crescut asa". de parca oamenii aia ar fi tampiti sa aleaga ceva ce le face viata amara...

sorry de vehementa. dar la subiectul asta imi sare mereu tandara. 80% populatie se imparte in doua categorii in legatura cu el - ori dau cu piatra, ori baga capul in nisip. mi-am facut licenta pe subiectul asta, am vorbit cu destui, am trei buni prieteni gay si chiar stiu ce spun. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare. stiu ca exista o lege (sper ca s-a si aprobat, nu a fost doar un proiect) prin care doua persoane puteau sa-si declare cu martori, daca nu ma insel, la notar, relatia de concubinaj. exista o mentiune expresa in aceasta lege, prin care se recunosc doar relatiile dintre persoane de sex opus? sau se poate aplica si celor de acelasi sex?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai, hai, lumineaza-ma! :P

Cine a zis ceva de luminat?Fiecare cu parerea lui,nu vreau sa "convertesc" pe nimeni.

Ai pus o intrebare ,iar eu ti-am raspuns :blink:

 

am si eu o intrebare. stiu ca exista o lege (sper ca s-a si aprobat, nu a fost doar un proiect) prin care doua persoane puteau sa-si declare cu martori, daca nu ma insel, la notar, relatia de concubinaj. exista o mentiune expresa in aceasta lege, prin care se recunosc doar relatiile dintre persoane de sex opus? sau se poate aplica si celor de acelasi sex?

Cand?unde?cum? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sereniti , sa protesteze?... de acord... dar pt ce?... practic care-i scopul acestei mascarade penibile?...

 

scopul acestei mascarade (de acord cu tine) e dupa parerea mea menita sa ne faca pe noi, ceilalti... oameni cu orientari sexuale normale, sa ii acceptam, sa nu ii mai discriminam, sa le acceptam preferintele si probabil sa le acordam mai multa incredere.

asta cred eu ca au urmarit de fapt cu aceasta parada.

dar eu sustin ca cei pei care noi i-am vazut la TV la aceasta mascarada nu au fost decat niste "clauni" care nu stiau cum sa iasa mai tare in evidenta. Adevaratii homosexuali nu cred ca sunt la fel... sau poate depinde de la persoana la persoana....

Editat de sereniti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
obtinerea unei forme de recunoastere legala a legaturilor dintre gay. explic nitel mai jos.

 

exista. exista partaj de bunuri, exista mosteniri, exista drepturi de vizita la penitenciare si spitale. cunosc un caz, cuplu de gay. peste unul da masina. prietenul aude, se duce la spital. nu este lasat in salon, pentru ca nu era permis accesul decat rudelor si familiei. cat la suta din persoanele hetero fac testament ca sa lase partenerului de viata bunurile? daca nu ma insel, sunt prevazute prin lege cotele de mostenire, in caz ca nu se semneaza act si totul e ok. homosexualii vor sa se aplice acest sistem si pentru ei.

anul trecut, daca nu ma insel, valentine's day. tarom, concurs, 5 *2 bilete. a castigat si un cuplu de gay, nu li s-a acordat premiul pentru ca nu erau recunoscuti ca si cuplu.

urla lumea ca ce drepturi vor ca doar au. hm. acu' cata vreme se lauda un nene pe un topic similar ca din partea lui sa faca ce vrea, ca el nu are nimic cu "homalaii"... excuse me. asta se cheama termen peiorativ. nu ii mai baga nimeni in inchisoare (asta din 2000 incoace, daca nu ma insel). sa nu imi veniti ca nu le da nimeni in cap, ca am un exemplu contrar. si mai exista si ceva ce se cheama o violenta a limbajului. si o atitudine de genul "esti homo? de azi nu mai esti copilul meu, eu nu te-am crescut asa". de parca oamenii aia ar fi tampiti sa aleaga ceva ce le face viata amara...

sorry de vehementa. dar la subiectul asta imi sare mereu tandara. 80% populatie se imparte in doua categorii in legatura cu el - ori dau cu piatra, ori baga capul in nisip. mi-am facut licenta pe subiectul asta, am vorbit cu destui, am trei buni prieteni gay si chiar stiu ce spun. :blink:

nu am nimic impotriva homosexualilor dar nici in comun cu ei... ce fac in dormitor cu partenerul sau partenera ii priveste... nu am prejudecati... si stiu ca unii dintre ei sunt persoane inteligente... insa daca zici ca ti-ai facut lucrarea de licenta pe tema asta (apropo, ce-ai terminat?) inseamna ca ai notiuni despre conceptul de familie... este mult mai mult decat sa dai cu batul la primarie pe o bucata de carton...

nu au deplina llibertate?... te inseli... celebrul articol 200 din vechiul cod penal care incrimina relatiile homosexuale a fost abrogat...

dar sa presupunem ca se legifereaza casatoria intre cuplurile de homosexuali... nu se va ajunge la unul din scopuriel familiei: copiii pe care sa-i cresti, sa-i educi, sa-ti alerge prin casa si sa rastoarne vaza cu flori... vei zice ca exista adoptia... crezi ca un cuplu de pederasti va adopta o fetita... iar daca adopta un baietel cum intelege el ca are 2 tati si nici o mama?...

probl e mult mai serioasa decat pare...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×