Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chiar acum, Vriies a spus:

Poi, bre, probabil că tu ești singurul care nu înțelegi ce scrii. Într-adevăr, te-ai uitat și tu acum pe net și ai aflat că SUA, Canada, India etc. au cantități însemnate de toriu. Bravo, te-ai lămurit! În schimb, rămâi cu impresia că România ar avea și ea cantități imense de toriu, ceea ce evident că nu poți proba și e o prostie!

A-ha deci esti din secta necredinciosilor nu-i asa?!... ori din aceea cu para malaiață?!

Treburile astea le-am rumegat decenii, asa ca ...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, zod said:

A-ha deci esti din secta necredinciosilor nu-i asa?!... ori din aceea cu para malaiață?!

Treburile astea le-am rumegat decenii, asa ca ...

Cred că ai rumegat altceva, dar nu mai am timp acum să-ți descriu.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Ori minți, ori ești un chimist ratat! Dacă erai chimist, nu spuneai Thorium!:laugh:

Esti naiv amice, eu ii spun cum doresc si nu ma impiedic in detalii cum faci tu.

Chimist ratat zici insa nu stiu la ce ori la cine te referi?!

Nu stiu daca ai observat insa eu folosesc mai multe amprente grafice personale, de pilda despart cu liniuta cuvintele compuse care in limba romana nu se despart decat foarte rar, dar asta nu inseamna ca nu stiu ce fac ori ca stii tu mai bine inclusiv de ce nu folosesc diacriticele decat foarte rar si pe sarite!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 minute, Vriies a spus:

Cred că ai rumegat altceva, dar nu mai am timp acum să-ți descriu.

Nu cred ca este cazul si nici nu am nevoie, dar te voi anunta cand am sa consider.

Si apropo, chiar te rog sa-ti tii credintele pentru tine, deoarece cand ai chef nu crezi nimic, iar cand nu ai chez iti poti imagina ca crezi orice iti trece prin cap.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, zod said:

Esti naiv amice, eu ii spun cum doresc si nu ma impiedic in detalii cum faci tu.

Chimist ratat zici insa nu stiu la ce ori la cine te referi?!

Nu stiu daca ai observat insa eu folosesc mai multe amprente grafice personale, de pilda despart cu liniuta cuvintele compuse care in limba romana nu se despart decat foarte rar, dar asta nu inseamna ca nu stiu ce fac ori ca stii tu mai bine inclusiv de ce nu folosesc diacriticele decat foarte rar si pe sarite!

Ok, ești chimist, cum vrei tu.  Dincolo de amprentele tale personale, poți să-i zici toriu, că nu se supără nimeni. Ah, și n-ar strica să ne dai și sursele din care ai aflat că În România avem așa de mult toriu. :laugh:

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bine, hai, discuția e de tot căcatul! Eu doar ți-am zis că în românește se spune toriu și nu Thorium sau cum i-ai zis tu. Să dea  Domnul să avem noi toriu cât pentru toată lumea și să facem treabă bună! 

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Bine, hai, discuția e de tot căcatul! Eu doar ți-am zis că în românește se spune toriu și nu Thorium sau cum i-ai zis tu. Să dea  Domnul să avem noi toriu cât pentru toată lumea și să facem treabă bună! 

Ti-am dat linkuri si articole, numele mineralului si tot tacamul si ti-am si spus ca nu avem pentru toata lumea, dar ne-ar ajunge macar pentru o perioada...

In aceleasi articole ai fi vazut ca uraniul nostru se cam termina, dar am putea merge pe toriu propriu.

Nu are rost sa iti povestesc daca nu mai am sursele, dar si Ungaria are toriu suficient si Nigerul, Burkina Faso, etc, cica este printre cele mai raspandite elemente la modul uniform.

Bun, acum ce mai conteaza, mai bine baga ceva cu Ucraina, macar un pronostic.

Uite eu zic ca daca Rusia ajunge la Nipru pe toata lungimea ei, sunt sanse mari sa lase restul Ucrainei in pace, deoarece este o zona fortificata natural si cam tot ce ii intereseaza, dar daca Kievul va continua sicanele, atunci se vor simti obligati sa ia toata Ucraina de vest la baioneta indiferent de costuri.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, zod said:

Ti-am dat linkuri si articole, numele mineralului si tot tacamul si ti-am si spus ca nu avem pentru toata lumea, dar ne-ar ajunge macar pentru o perioada...

In aceleasi articole ai fi vazut ca uraniul nostru se cam termina, dar am putea merge pe toriu propriu.

Nu are rost sa iti povestesc daca nu mai am sursele, dar si Ungaria are toriu suficient si Nigerul, Burkina Faso, etc, cica este printre cele mai raspandite elemente la modul uniform.

 

N-ai dat nici măcar un link, un articol credibil, care să ateste că în România am avea toriu la greu, care să ne ajungă pentru o „perioadă”. Și ce înseamnă „perioadă”, din punctul tău de vedere? 

Io ți-am spus că noi nu suntem în stare să punem în funcțiune reactoarele 3 și 4 de la Cernavodă și tu-mi vii cu Centralele Nucleare pe bază de toriu, care toriu ai auzit tu că se află la greu în România. Să fim serioși!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, Vriies a spus:

N-ai dat nici măcar un link, un articol credibil, care să ateste că în România am avea toriu la greu, care să ne ajungă pentru o „perioadă”. Și ce înseamnă „perioadă”, din punctul tău de vedere? 

Io ți-am spus că noi nu suntem în stare să punem în funcțiune reactoarele 3 și 4 de la Cernavodă și tu-mi vii cu Centralele Nucleare pe bază de toriu, care toriu ai auzit tu că se află la greu în România. Să fim serioși!

Nu am capacitatea de a da decat linkuri incredibile (aproape era sa scriu linguri incredibile).

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, zod a spus:

Toate tarile din lume au toriu in cantitati mari, probabil din acest motiv a fost stopata aparitia reactoarelor hibride uraniu-toriu care erau deja proiectate si verificate experimental.

În România au fost descoperite rezerve de monazit în cadrul formațiunilor filoniene de tip Jolotca (Ditrău), cu un conținut variabil de thoriu (2-7%) și nespecificat în uraniu.[5][6][7] Alte locuri în care a fost identificat sunt în județele Alba (Pianul de Sus), Bihor (Șoimuș), Brașov (Racoș), Harghita (Odorheiu Secuiesc) și Maramureș (Răzoare).[3] De asemenea, prezența nisipului monazitic a fost confirmată în zona Chituc, județul Constanțahttps://ro.wikipedia.org/wiki/Monazit

 

 

Toriul este un element chimic natural radioactiv cu numărul atomic 90 și simbol chimic Th, ce se găsește în natură (izotopul său cel mai stabil 232Th, care are un timp de înjumătățire de peste 14 miliarde de ani). A fost descoperit de minerologul norvegian Morten Thrane Esmark (1801 - 1882) în 1828, în Norvegia, lângă Brevig și identificat de chimistul suedez Jöns Jacob Berzelius. Numele de toriu este o referință la Thor, zeul războiului în mitologia scandinavă. Toriul este considerat a fi combustibilul nuclear al viitorului. [1] Canada, China, Germania, India, Olanda, Regatul Unit și S.U.A au făcut numeroase experimente utilizând thoriul combustibil nuclear substituent.[2] Mai puțin radioactiv decât uraniul, toriul poate fi exploatat în cariere de suprafață, iar acest lucru are un impact minim asupra mediului și costuri relativ reduse de valorificare. Cantitatea estimată de toriu din scoarța terestră este de trei până la patru ori mai mare decât cea a uraniului. Principalul minereu din care se extrage toriul este monazitulhttps://ro.wikipedia.org/wiki/Thoriuhttps://ro.wikipedia.org/wiki/Thoriu

Zona fostelor mine de thoriu

Romania / Timis / Nadrag /

Singura exploatare de thoriu, metal radioactiv asemanator cu uraniul, din Romania.
Deoarece Romania nu a avut si nici nu are reactori nucleari care sa foloseasca thoriul, minereul de aici a luat calea "marelui urs" = URSS

Statele Unite au experimentat bombe de fisiune pe bază de toriu la jumătatea lui 1950, dar nu au intrat în producție deoarece erau greu de stocat și au fost ușor detectate. Utilizarea toriului în generarea de energie a fost raportată de către SUA în 1962 când Centrul Indian Energy Center din New York a început să producă energie. Cu toate acestea, utilizarea toriu a fost de scurtă durată ca reactor a fost schimbat la oxid de uraniu. https://ro.ripleybelieves.com/list-of-countries-by-thorium-reserves-4376

China se pregătește să testeze un reactor nuclear alimentat de thoriu. Oamenii de știință sunt nerăbdători să vadă în acțiune un reactor nuclear experimental care folosește thoriul drept combustibil, testarea acestuia urmând să înceapă în China luna aceasta.

Deși acest element radioactiv a fost folosit anterior în astfel de experimente, specialiștii afirmă că China este prima țară care ar putea folosi tehnologia în scopuri comerciale. Reactorul este mai puțin obișnuit întrucât folosește săruri topite în loc de apă și are potențialul de a genera energie nucleară relativ sigură și ieftină, producând o cantitate mult mai mică de deșeuri radioactive comparativ cu reactoarele convenționale.

Thoriul este un metal argintiu slab radioactiv ce se găsește în natură, având puține aplicații industriale în prezent. El este un subprodus al procesării pământurilor rare, o industrie în continuă expansiune în China, și, prin urmare, o alternativă atractivă față de uraniu.

„Thoriul este mult mai abundent în natură decât uraniul așa că aceasta ar fi o tehnologie foarte utilă de avut în 50 sau 100 de ani”, când rezervele de uraniu se vor apropia de epuizare, afirmă Lyndon Edwards, un inginer în fizică nucleară de la Organizația Australiană de Tehnologie și Știință Nucleară din Sydney.

Dar fizicienii chinezi au obiective mult mai ambițioase ținând cont că Beijingul a investit 3 miliarde de yuani (500 de milioane de dolari) în această tehnologie din 2011. Reactorul din Wuwei, un oraș de la marginea Deșertului Gobi, este proiectat să genereze doar 2 megawați de energie termincă, necesară pentru a alimenta 1.000 de locuințe.

Însă dacă testele vor fi încununate de succes, China intenționează să construiască un reactor cu o capacitate de 373 de megawați până în 2030, suficientă pentru alimentarea a sute de mii de locuințe, potrivit revistei Nature. https://www.hotnews.ro/stiri-esential-25032262-china-pregateste-testeze-reactor-nuclear-alimentat-thoriu-miliardar-vrea-creeze-utopie-desert-dune-2-putea-filmat-2022.htm

PS: Am avut o carte din anii 60 unde se spunea ca Romania are toriu putin, dar concentrat, insa cantitatea ne-ar ajunge chiar si 3 milenii.

Cuvantul zilei MO-NA-ZIT (era sa scriu Mona alcool ...)

No see you later, chesenem seipen!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×