Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

La 22.04.2022 la 19:04, zod a spus:

In acest moment Rusia a inteles ca inarmarea continua a Ucrainei si infiltrarea de trupe non-ucrainene in acest teatru de razboi schimba complet planurile de razboi pe mai departe. 

Rusia nu mai poate lucra cu jumatati de masura deoarece trupele ucrainene au posibilitatea de a contraataca inclusiv in Crimeea si doar prin sabotaje si preluarea regiunilor care trec prin vid de putere dupa mutarea armatei ruse spre alte zone de conflict. 

Asadar Rusia fie se retrage complet din Ucraina, fie va trebui sa cucereasca o mare parte din Ucraina dar si Republica Moldova pentru a asigura spatele armatei ruse. 

Dintr-un anumit punct al razboiului Rusia va trebui sa se retransforme in Alba ca Zapada si aceasta oferind teritorii Poloniei, Ungariei si Romaniei in schimbul normalizarii relatiilor si eliminarea sanctiunilor. 

Polonia aproape isi va dubla teritoriul national, la fel si Ungaria, iar Romania va primi toata regiunea pana la Bug, adica Moldova si Transnistria intreaga plus Bucovina de Nord, Maramuresul de nord cuprinzand raionul Rahiv si Pocutia. 

Mica Ucraina vest-centrala va fi lasata in mainile lui Biden doar daca se vor ridica toate sanctiunile aplicate Rusiei si recunoasterea tuturor teritorilor anexate de Rusia, Polonia, Ungaria si Romania, samd. 

 

La 22.04.2022 la 22:34, Vriies a spus:

Din ce văzui io până acum, două sunt obsesiile tale majore:

1. Teraformarea peste tot și cu orice preț. 

2. Împărțirea Ucrainei de către Rusia în hălci, așa cum ai tranșa porcul, care vor fi oferite Poloniei, Ungariei și României. 

Hmm, să vedem dacă-ți iese...

 

La 23.04.2022 la 14:35, zod a spus:

Sunt pasionat de geopolitica si istorie si nu ma prea insel deoarece indic anumite tendinte pe baza unor modele deja utilizate. 

 

 

La 23.04.2022 la 14:48, Enki a spus:

Daca esti asa pasionat si zici ca nu te inseli, da si un termen de implinire al predictiilor tale, un orizont de timp, nu le lasa asa cu termen nedefinit ca toti sarlatanii care pretind ca fac predictii.

.

 

La 23.04.2022 la 15:47, zod a spus:

Pana in toamna se vor petrece toate aceste aspecte.

Asta a fost discutia, pe care acum o negi.

Dar la ce logoree maladiva ai, e posibil ca nici tu sa nu mai tii minte ce scrii.

Hai, acum ca ti-am pus sub nas propriile postari, la revedere pana luna viitoare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Frate zod, nu contest faptul că ești pasionat de geopolitică.

 

Însă, în rezumat, iată de ce nu cred în predicțiile tale:

1. Ucraina va fi hăcuită și bucăți din ea vor fi date Poloniei, Ungariei și României - predicție neîmplinită.

2. Kievul va fi ras din temelii - predicție neîmplinită.

Plus de asta, în argumentare, de multe ori  faci afirmații incorecte, ca să nu le spun false. Nu le mai iau din trecut, mă rezum numai la cea de azi:

3. Nu te supara dar iar citesti pe sarite, asa ca ma repet, Putin si alti lideri rusi au fost deja judecat si condamnati la Haga pentru genocid - nu există până acum o sentință a Tribunalului Internațional de la Haga cu privire la Putin.

 

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Proiectul Ucraina al deep statului american a avut ca  scop schimbarea de regim la Moscova , mentinerea si  hegeomiei economice mondiale a USA in detrimentrul Europei care este in pragul dezindustrializarii. Nimic despre Ucraina , nu intereseaza pe nimeni ca au murit 100.000 sau 200.000 de militari.

Este incredibil ce adunatura de papagali au ajuns liderii europei. Oameni fara coloana vertebrala , lasi, fara nici un fel de viziune care niu ar fi capabili sa administreze pe bune nici macar un butic. 

Acum europa se lauda ca ajuta ucraina sa-si refaca sistemul energetic. Bravo ma  dar in septembrie spuneati ca Ucraina va furniza energie electrica Europei si astfel se va "depasi criza energetica prin care trece europa". Deci este clar , Europa nu are nici o solutie, daca avrea cineva vreo indoiala.

Cum va evolua razboiul nu stiu. Sursele rusesti asteapta o mare ofensiva care va elibera intreaga regiune Zaporozhia. Eu sunt sceptic, nu cred ca rusii mai au chef de vrei ofensiva. Acum avem de-a face cu un razboi de uzura . Deja occidentul a epuizat stocurile de arme , nu mai are ce sa dea ucrainei, vestul nu e capabil sa produca munitie in ritmul in care aceasta se consuma pe front. Rusii in schimb  au pastrat structurile din vechea URSS, pein siberia, urali duduie fabricile de armament, se lucreaza in 3-4 schimburi. 

Unde sa produca occidentul munitie ? In Europa de Est fabricile de armament au fost rase si vandute la fier vechi , in occident s-au relocat demult , ca cica industria nu e buna., mai ales aia de armament care omoara oameni.

Vestul nu are solutii. Solutia este sa il invite pe Putin sa stea la masa si sa discute. Dar Putin nu mai vrea sa stea la masa cu acesti war mongers. Macron incearca disperat sa sune la Putin, dar suna ocupat. 

Ascultati ca va zic, sa nu ziceti ca nu v-a zis nimeni. Daca se ajunge la negocieri, Rusie va cere retragerea NATO la granitele pre 1998. Si tare imi e ca occidentul nu va avea incotro. Am banuiala ca deja se discuta pe tema asta.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, titi_greucean said:

 

Cum va evolua razboiul nu stiu.  

...

Războiul se va termina. Putin va ieși la pensie și se va stabili undeva în Siberia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, titi_greucean a spus:

Proiectul Ucraina al deep statului american a avut ca  scop schimbarea de regim la Moscova , mentinerea si  hegeomiei economice mondiale a USA in detrimentrul Europei care este in pragul dezindustrializarii. Nimic despre Ucraina , nu intereseaza pe nimeni ca au murit 100.000 sau 200.000 de militari.

Apai da. Cam asa este. Este vorba doar de decizii rationale, care au in spate motivatii economice, politice si militare.

Doar noi, astia care nu prea ghicim ce este in spatele unor astfel de evenimente, ne mai permitem schelalaeli emotionale.:smile:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 02.12.2022 la 18:06, Enki a spus:

Asta a fost discutia, pe care acum o negi.

Dar la ce logoree maladiva ai, e posibil ca nici tu sa nu mai tii minte ce scrii.

Hai, acum ca ti-am pus sub nas propriile postari, la revedere pana luna viitoare.

Am scris " dintr-un anumit punct al razboiului Rusia va trebui sa se transforme in Alba ca Zapada... dar asta nu ai bolduit! 

Si da am spus pana in toamna, ceea ce s-a si intamplat cu capturarea si integrarea in Federatia rusa a regiunilor din sud si est. 

Si da, cu privire la cedarea spre Romania, Polonia, Ungaria, nu s-a intamplat, insa initial am spus contextul initial. 

Contextul initial nu mai exista asa ca nu mai exista o multime de posibilitati. 

Rusia nu mai trebuie sa justifice si sa acopere anexarile si deci nici sa imparta cu Romania, Ungaria si mai ales cu Polonia. 

Sanctiunile sunt vesnice si chiar mai atroce, asa ca nu poate exista pace si reconciliere cu vestul. 

Rusia nu mai are nevoie nici de o Ucraina care sa plateasca daune de razboi deoarece Ucraina are doar planuri belicoase. 

Scopul Rusiei a ramas unul singur si este clar, sa castige razboiul in etape si prin orice mijloace. 

Momentan va incerca sa secatuiasca armata ucraineana si sa atinga linia Niprului, apoi sa incerce o ofensiva inspre Dunare si Moldova realizand o frontiera fortificata pe Bug si Ros cat si pe culmile deluroase din aceste regiuni. 

La urma vor incerca capturarea vestului Ucrainei prin Belarus pana in Transcarpatia si Galitia. 

Ideea va fi sigilarea Ucrainei din toate partile. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bla bla, că câr că mâr, ca așa și pe dincolo, că de fapt nu aia am zis exact..:lol2:

Se cheama dat din colț in colț raspunsul tau, imi place, ma distrezi.

Acum 35 minute, zod a spus:

Am scris " dintr-un anumit punct al razboiului Rusia va trebui sa se transforme in Alba ca Zapada... dar asta nu ai bolduit! 

Si da am spus pana in toamna, ceea ce s-a si intamplat cu capturarea si integrarea in Federatia rusa a regiunilor din sud si est. 

Si da, cu privire la cedarea spre Romania, Polonia, Ungaria, nu s-a intamplat, insa initial am spus contextul initial. 

Contextul initial nu mai exista asa ca nu mai exista o multime de posibilitati. 

Rusia nu mai trebuie sa justifice si sa acopere anexarile si deci nici sa imparta cu Romania, Ungaria si mai ales cu Polonia. 

Sanctiunile sunt vesnice si chiar mai atroce, asa ca nu poate exista pace si reconciliere cu vestul. 

Rusia nu mai are nevoie nici de o Ucraina care sa plateasca daune de razboi deoarece Ucraina are doar planuri belicoase. 

Scopul Rusiei a ramas unul singur si este clar, sa castige razboiul in etape si prin orice mijloace. 

Momentan va incerca sa secatuiasca armata ucraineana si sa atinga linia Niprului, apoi sa incerce o ofensiva inspre Dunare si Moldova realizand o frontiera fortificata pe Bug si Ros cat si pe culmile deluroase din aceste regiuni. 

La urma vor incerca capturarea vestului Ucrainei prin Belarus pana in Transcarpatia si Galitia. 

Ideea va fi sigilarea Ucrainei din toate partile. 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, titi_greucean a spus:

Cum va evolua razboiul nu stiu.

Sursele rusesti asteapta o mare ofensiva care va elibera intreaga regiune Zaporozhia. Eu sunt sceptic, nu cred ca rusii mai au chef de vrei ofensiva. Acum avem de-a face cu un razboi de uzura . Deja occidentul a epuizat stocurile de arme , nu mai are ce sa dea ucrainei, vestul nu e capabil sa produca munitie in ritmul in care aceasta se consuma pe front. Rusii in schimb  au pastrat structurile din vechea URSS, pein siberia, urali duduie fabricile de armament, se lucreaza in 3-4 schimburi. 

Sunt perfect in acord cu ce prezinti in prima parte care nu este citata aici. 

In continuare nu sunt de acord deoarece Kievul a jucat foarte murdar de la bun inceput si nu doreste negocieri de nici un fel,... 

Ruptura intre est si vest este absoluta si nu priveste doar Rusia, asa ca nu va fi nici o intalnire si nu va exista nici o Ucraina cat de mica dupa cum ne reaminteste Medvedev. 

Ucraina este departe de a fi infranta, iar Occidentul inca mai trimite arme, mai vechi si mai putine dar de la atatea tari tot se strang destule. 

Chiar daca trupele rusesti vor avea un moment de respiro, SUA va realimenta constant Ucraina, ceea ce va eroda din nou potentialul armat rusesc si prin urmare Rusia nu isi permite sa nu fie ofensiva. 

Armata rusa nu poate rezista la infinit pe pozitii defensive pe actuala linie, in plus risca sa piarda totul, de aceea cred ca nu au de ales decat sa erodeze maxim fortele ucrainene, sa sparga linia frontului si sa avanseze pana la Nipru unde vor putea rezista pe termen nedefinit, apoi putand sa captureze sud-vestul Ucrainei si Basarabia prin realizarea unui nou front nordic dinspre Belarus. 

Fortele ucrainene sunt puternice si vor ramane asa, insa Rusia are potentialul militar-cantitativ de a scadea gradual potentialul trupelor ucrainene per total dar si de a anihila sectoare intregi, ceea ce face din Rusia o forta letala deloc de neglijat. 

Daca Rusia nu intra in ofensiva, atunci trupele ii vor fi macinate si va trebui sa se retraga in Crimeea si nici acolo nu vor rezista prea mult timp si de acolo nici in Marea de Azov, Kerci, samd. 

 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred că acest topic a ajuns o baricadă, ca să zic așa, între cei care condamnă agresiunea Rusiei și cei care mai pe față sau voalat sprijină această agresiune. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 22 minute, Vriies a spus:

Cred că acest topic a ajuns o baricadă, ca să zic așa, între cei care condamnă agresiunea Rusiei și cei care mai pe față sau voalat sprijină această agresiune. 

Eu sincer nu condamn agresiunea Rusiei fata de Ucraina si nici nu o sustin. 

Condamn doar agresiunea Rusiei impotriva ucrainenilor cat si agresiunea Ucrainei asupra proprilor cetateni. 

Nu este uman si demn sa porti razboiul din interiorul oraselor atragand tirul infanteriei inamice asupra proprilor cetateni si asupra infrastructurii civile, nici sa trimiti la masacru zeci de mii de barbati, ori sa tii captiva in frig, intuneric, foamete, teroare, samd o tara intreaga de cetateni! 

Si pana la urma ce se ofera poporului ucrainean?! 

Se ofera distrugere absoluta si nimic mai mult. 

Se vorbeste aiurea despre reconstructie in Ucraina cand multe tari UE traiesc de jumatate de secol pe marginea falimentului, iar acum pe buza prapastiei energetice, in plus razboiul din Ucraina este abia la inceput. 

Condamn de asemenea sifonarea zecilor de miliarde de dolari si euro din buzunarele contribuabililor americani si europeni si sabotarea viitorului Uniunii Europene si a natiunilor europene in mod special. 

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×