Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Kép  This Ukrainian woman carried her old dog for 17km to cross the border with her.

Animalele casei sufera din cauza parasirii locurilor cunoscute, dar cand este si bolnav, e greu de privit scena cum isi transporta gazda fiinta cu care au petrecut mult timp valoros.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Southern border crossers.
A Ukrainian family seeking asylum from the war back home was turned away from the U.S. border in San Diego on Wednesday after attempting to reach family in California, the San Diego Union-Tribune reports.  A spokesperson from Customs and Border Protection told the Union-Tribune that the agency is "looking into the situation."   "I'm not asking for anything from the United States, just to be let in," the 34-old-mother, who requested she be identified as Sofiia, told the Union-Tribune. "All we need is to be safe. All we want is to keep our lives safe." She is accompanied by her three children ages 14, 12, and 6.  
"Any Ukrainians who manage to flee to the U.S. border will have to navigate the same restrictions that have sent other asylum seekers back to Mexico," the Union-Tribune writes, "where thousands of asylum seekers have faced kidnappings, assaults and other violent attacks."
 
*****
Iar acum ne lovim de Immigrare in USA: ce se vede pe poza este un pod aerian in San Diego peste Freeway si granita intre aceste State.  Multi din america coboara pentru cumparaturi sau ceva rapid, masina se lasa in parcare pazita in California, sa nu fie atacat cetateanul american sau Señor Gringo de nici nu stiu ce sa spun de cine, se trece podul, de acolo un taxi este ieftin si asa este viata din pacate care mie nu-mi place ca trebuia gasit o metoda omeneasca reciproca.   Multi americani s-au mutat acolo ca este ieftin, fac naveta zilnic iar refugiatii au de asteptat in satre si nu mai stiu ce improvizari pana le vine randul la inteview.  Este groaznic si aceasta procedura, dar am amintit ca nu este deajuns de spus ca sint din Ukraina sau Romania ca nu se rezolva nimic.  Se asteapta la rand dupa altii.   Am fost sa vizitez o singura data la Tijuana in Mexico, oraselul cel mai apropiat de granita.  Mi-a placut ca nu-mi era frica, eram recent veniti aici, iar nici cei de acolo nu erau asa de violenti in primavara 1987 inca. 
Cateva ore am stat numai, ne-am plimbat in centru, nici n-am putut gusta ceva sau sa cumparam doar de la un tanar niste port chei si o patura ca se facea rece in masina pentru copiii pana ajungeam acasa ca noi lociam foarte departe de la granita.  Ne-au sucit la vama ca n-am cumparat mancare, carne, ceva sa ne amendeze, poate avem droguri ne suspectau, dar spre norocul nostru au trecut niste cunostunte de la scoala de limba si au dat decalratii ca ne cunosc si a fost notat totul, asta dupa ce am astaptat ani de zile sa emigrez legal in America din Europa, cu vizita medicala, teste de SIDA care doar ca a aparut, raze de plamani, analize de sange si de TBC si alte boli, iar aici au inceput sa ne cheme in Spitale din nou la testari sa nu fi adus TBC din Romania, reamintesc, immigrarea in State nu este precum cainele trece Oltul sau Muresul la izvoare.
     

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, The Unknown a spus:

Alta noutate despre acest razboi la care s-au pregatit Russi cu mult timp inainte.    Cica au inventat o bomba care face praf corpul uman ca nu ramane nici un fir de par in urma ca a pariticipat in acel conflict.   Ca sa scape mai ieftin de judecata de dupa razboi.   Iar acei cazuti vor fi tratati ca disparuti sau dezertori.

"The vacuum bomb IS ONE OF THE MOST BRUTAL WAR WEAPONS THAT EXSIST!  It uses oxygen from its surrounding to generate a high temperature explosion."

Sper ca glumesti! 

Este vorba despre armele termo-barice si nu dispar oamenii ba din contra doar le implodeaza plamanii. 

Mai exact asemenea arme distrug doar vietatile pe mai multi km patrati prin arderea oxigenului din aer si realizarea unui fals vid atmosferic in fapt aer cu foarte putin oxigen care conduce la asfixia organismelor vii. 

O alta arma suprema este bomba cu fragmentare cu explozie in trepte si care arunca pachete cu cuie, in fapt este vorba despre un pachet ce contine pachetele cu fragmentare cu temporizare. 

O alta arma este arma cu fragmentare ploaie de fosfor ori magneziu. Partea urata este ca bucatile de fosfor ard continu incendiind locul unde cad si perforand si distrugand masini, tesuturi vii si echipamente militare. 

Mai exact arde pana se consuma si seamana cu un fier incins autointretinut deci mult mai rau. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 hours ago, zod said:

Nici nu are importanta cine a atacat primul chiar daca a fost Rusia, deoarece Ucraina se inarmase frenetic si era pregatita pentru a elibera cel putin Donetkul si Luganskul si era sustinuta de occident. 

Era doar o chestiune de timp pana sa fi inceput razboiul si nu are importanta care a inceput din moment ce intentia era mai ales de partea Ucrainei mai intai. 

Hai, bre, las-o-ncolo de treabă!  De unde ai scos chestia asta? Crezi că Occidentul ar fi îndemnat și sprijinit Ucraina să atace Donetkul și Luganskul și să și-i pună pe ruși în cap? :laugh: 

Asta-i fix  retorica de pe la Sputnik, unde se susține că nu Rusia a provocat războiul, ci doar a intrat în Ucraina cu o armată de peste 100 000 de cavaleri, cu blindate, tancuri și avioane care scapă bombe, dar așa, ca să ducă un război de apărare! :laugh: Să înțeleg că tu crezi că aici ar fi cam ca la fotbal, adică, cea mai bună apărare ar fi atacul!

 

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, zod a spus:

Sper ca glumesti!  Este vorba despre armele termo-barice si nu dispar oamenii ba din contra doar le implodeaza plamanii. 

Era intr-un ziar si am uitat sa atasez sursa, poate o sa-l mai gasesc.  Eu nu inventez inafara de mancaruri NIMIC, dar si atunci doar modific reteta dupa gustul meu.   Inlocuiesc carnea si mirodeniile, plus metoda de preparare, garniturile si altele ca nu dau atentie la bucatarii renumiti de azi chiar daca au cucerit si castigat Soarele si Luna!!!

Daca te pricepi asa de bine si la efectele secundare, inseamna ca esti de meserie.   Analizand la bani marunti problema, aceste explozive se arunca pe militari care-s echipati si gros imbracati ca este si ger pe acolo pe front, au si masca.   Cum ajunge imediat la plamani acel material sa le distruga???  Iar daca-i termic ... nu ARDE???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mă scuzaț', intreb si io. Daca lui putin ii merge asa de bine in Ucraina, si armata lui inainteaza pe acolo ca prin branza am incheiat citatul, si armata ucraineana e praf si nu e pe nicaieri, de ce mai trebuie putin sa aduca mercenari din Siria? Si de ce a trebuit sa faca schema aia cu Belarus, care a zis ca nu trimite trupe in Ucraina, dar acuuummm.... s-a schimbat treaba?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 41 minute, Enki a spus:

si armata lui inainteaza pe acolo ca prin branza 

Poate e brânză mai veche

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Enki a spus:

Si de ce a trebuit sa faca schema aia cu Belarus, care a zis ca nu trimite trupe in Ucraina, dar acuuummm.... s-a schimbat treaba?

Pentru ca mercenarii LUPTA, asta e meseria lor si sint platiti pentru asta.  Pana ce in cazul de fata inamicii erau prieteni de cand se stiu; frati, rude, si poate nu vor sa lupte!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Vriies a spus:

Hai, bre, las-o-ncolo de treabă!  De unde ai scos chestia asta? Crezi că Occidentul ar fi îndemnat și sprijinit Ucraina să atace Donetkul și Luganskul și să și-i pună pe ruși în cap? :laugh: 

Asta-i fix  retorica de pe la Sputnik, unde se susține că nu Rusia a provocat războiul, ci doar a intrat în Ucraina cu o armată de peste 100 000 de cavaleri, cu blindate, tancuri și avioane care scapă bombe, dar așa, ca să ducă un război de apărare! :laugh: Să înțeleg că tu crezi că aici ar fi cam ca la fotbal, adică, cea mai bună apărare ar fi atacul!

 

Conteaza momentul la care te raportezi. 

In fapt Rusia a invadat Ucraina, dar Ucraina se pregatea militar sa purifice etnic Donetkul si Luganskul. 

Teoretic orice tara este suverana si poate face ce doreste, mai exact daca t-i se impune sa nu mai fi etnic minoritar atunci te conformezi si devii peste noapte ucrainean pur nu este o tragedie, insa din pacate SUA a deschis aceasta cutie a Pandorei odata cu razboaiele din Iran, Irak, Coreea, Afganistan, Iugoslavia, samd, iar alte puteri au continuat modelul. 

Mai exact in realitate lumea este inca impartita in sfere de influenta si anumite grupuri etnice au dreptul la autodeterminare iar altele nu au acest drept. 

Ucraina stia ca nu are dreptul de a iesii din sfera de influenta a Rusiei si tot a facut-o de una singura. 

Tarile baltice au iesit din URSS si au fost vandute vestului primind girul Rusiei sa intre in UE si in NATO, deci au mers la sigur. 

Toti ne-am mirat cand minusculele Tari Baltice invecinate cu Enclava Rusa Kaliningrad, cu Belarusul si cu Rusia cu Sankt Petesburgul au fost bagate in UE si NATO, iar Romania si Republica Moldova care erau la ani lumina de vecinatatea cu Rusia nu au fost primite in NATO-UE iar Rep. Moldova nici pana astazi. 

De ce si-a retras Rusia bazele militare din Tarile Baltice dar nu si din Republica Moldova?! 

Este clar ca au facut un troc avantajos cu SUA, altfel este aberant sa vedem ca tari din zona rosie cum sunt Tarile Baltice si chiar si Polonia au trecut in zona albastra intrand in NATO-UE, in timp ce tari aflate in zona verde cum erau Romania si Republica Moldova au fost mentinute intr-o zona gri, apoi tarziu de tot si greu Romania trecuta in zona albastra iar Rep. Moldova trecuta in zona rosie din nou. 

SUA i-a permis Ucrainei sa incerce fortarea iesirii din sfera rosie de influenta pe cont propriu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://substantial.ro/mana-dreapta-a-lui-putin-sustine-ca-rusia-nu-a-invadat-ucraina-occidentul-se-comporta-periculos/

„Ucraina este a noastră și noi vom decide ce vom face mai departe cu această țară. Președintele Putin a explicat foarte clar de ce a ales să pună în mișcare această operațiune specială (…). Pentru o întâlnire a președinților Vladimir Putin și Volodimir Zelenski e nevoie de multe pregătiri. Așteptăm răspunsul colegilor ucraineni la cererile noastre”, a declarat Lavrov.

Lavrov a mai spus că Rusia nu intenționează să atace nicio altă țară. De altfel, în mod surprinzător, acesta declară că nici Ucraina nu a fost atacată de către Rusia.

„Nu intenționăm să atacăm alte țări; nici nu am atacat Ucraina. Cu toate acestea, doar i-am explicat Ucrainei în mod repetat că o situație reprezintă amenințări directe la adresa securității Federației Ruse”, a declarat el.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a declarat că nu crede că conflictul din Ucraina se va transforma într-un război nuclear. Cu toate acestea, a avertizat Statele Unite şi Europa că Moscova nu va mai dori niciodată să fie dependentă de Occident. 

*******

Aceasta informatie cum o sa-l prelucram inca n-am idee.    M-a surprins doar acea femeie cu 3 copiii care a cerut Azil in San Diego si a fost refuzata.   Curios este ca rudele sint in California, ea a predat ebraica in Ukraina si n-a fost instruita sa zboare direct la Los Angeles nu in Mexico City si de acolo cu trenul la granita de nord cum au mai facut si alti romani la care am tradus acte mai demult.    Cam sintem trasi intr-o capcana aici, o sa vedem cum ne vom descurca, azi s-a oprit si TV-ul ca nu era binevenit ce s-a povestit.   si nu au mai aparut cu acel show.     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×