Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Va fi sau nu război în Ucraina?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 10 ore, Ciocârlan a spus:

Nici dacă m-ar plăti Radio Sputnik finanțat de către Soros, n-aș putea concepe o astfel de rusopie... megyeșie. Pardon, utopie.

Sunt scheme geopolitice care au fost sacrificate de soviete in favoarea unei Ucraine mari si frumoase si prietene cu Rusia, dar astazi nu mai este cazul. 

Rusia nu va permite existenta vreunei Ucraine care sa resusciteze alte razboaie cu Rusia, mai exact cred ca Putin a inteles ca Ucraina nu va deveni niciodata neutra si filorusa mai ales dupa acest razboi. 

Prin partitia Ucrainei Putin va recompensa Ungaria si Bulgaria, iar printr-o Moldova pana la Bug va reusi sa balanseze proportia etnica in favoarea rusilor deoarece ucrainenii devin minoritari cu o pondere de 30-40%, iar moldovenii capata o majoritate fragila fata de majoritatea absoluta pe care o au astazi in actuala Republica Moldova. 

De asemenea noile republici din aceste confederatii vor fi planificate conform Planului Kozak, adica votul Gagauziei va fi egal cu votul Moldovei, adica nu va exista o proportionalitate numerica ci per republica. 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca va face mai multe Ucraine pe care le va include in confederatii cu Belarus si Rusia. 

Oricum vor fi Ucraine mici si manevrabile in contextul confederatiilor de tip Kozak. 

Nici una nu se va numi Ucraina ci: Galitia, Rutenia subcarpatica, fie Rusynia, Cazacia, Volinya, Podolia, Hutzulia, Lodomeria, Republica Nistreana, Republica Nipriana de Nord, de Sud, Republica Odesei,  samd. 

Editat de zod
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unul din urmatorii pasi, daca ocupa Ucraina, va fi ca Putin sa faca culoar terestru catre enclava Kaliningrad. Nici Polonia si nici Lituania nu sunt la adapost, si sunt la mare risc daca nu i se opune nimeni nebunului. Bine, de Republica Moldova nici nu mai vorbim, aia este next in line.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, zod a spus:

Probabil ca va face mai multe Ucraine pe care le va include in confederatii cu Belarus si Rusia. 

Oricum vor fi Ucraine mici si manevrabile in contextul confederatiilor de tip Kozak. 

Nici una nu se va numi Ucraina ci: Galitia, Rutenia subcarpatica, fie Rusynia, Cazacia, Volinya, Podolia, Hutzulia, Lodomeria, Republica Nistreana, Republica Nipriana de Nord, de Sud, Republica Odesei,  samd. 

Rușii sunt prea săraci ca să fie capabili de așa ceva. Pot avea ambiții până la cer, dar vor înțelege că posesiunile din ziua de azi nu mai sunt teritorii cucerite, ci bani rulați, mai pe scurt. Încep să cred că o dai în Radio Sputnik cu noi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, Ciocârlan a spus:

Rușii sunt prea săraci ca să fie capabili de așa ceva. Pot avea ambiții până la cer, dar vor înțelege că posesiunile din ziua de azi nu mai sunt teritorii cucerite, ci bani rulați, mai pe scurt. Încep să cred că o dai în Radio Sputnik cu noi.

Cum ar putea arata recentele harti a lui Putin capturate de CIA privind partitia Ucrainei:

 

 

-           00000000000 Rossia win 2022.png

Editat de zod
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca Putin vrea asa ceva!!!   Daca Rusia ar fi avut un mic teritoriu, s-ar putea, insa cred ca toata Ukraina va fi alipit intre granitele rusesti.  S-ar putea ca are de gand sa-l lasa gol, fara locuitori, va fi o zona de lupta permanenta.   Ca altadata, in good old times vrea inapoi teritoriile originale cand URRS, marele popor Sovietic prieten si aliat era vecin cu Romania la Nord si Est. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va spun eu adevărul despre acest război că nici măcar nimeni nu-l știe.

(gargbird taci!)

Rasputin a atacat Ukrayna pentru că are cuvântul Rayn in ea și s-au săturat de ce perle scoate pe anumite topice.

Să nu mai ziceți la nimeni, e secret.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oare de ce nu ataca si Kazakhstanul Marele Putin ca este un teritoriu imens si deloc de neglijat???   Cu capitala la Nur-Sultan, numit dupa un presedinte care a luptat pentru independenta de Rusia si este inca in viata ... ar fi unica legatura cu lumea mare, pana si Romania le-a inchis drumul aerian.   Sa auzim de bine!  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 7 ore, The Unknown a spus:

Nu cred ca Putin vrea asa ceva!!!   Daca Rusia ar fi avut un mic teritoriu, s-ar putea, insa cred ca toata Ukraina va fi alipit intre granitele rusesti.  S-ar putea ca are de gand sa-l lasa gol, fara locuitori, va fi o zona de lupta permanenta.   Ca altadata, in good old times vrea inapoi teritoriile originale cand URRS, marele popor Sovietic prieten si aliat era vecin cu Romania la Nord si Est. 

Oricum tot va fi luat de Rusia insa ceea ce ii nelinisteste pe liderii ucraineni si pe occident este modul in care se va face partitia deoarece anumite tari ucrainene vor apartine Confederatiei Moldovenesti, altele vor apartine unei zone dinpreuna cu Belarusul, alta zona va apartinei unei Rusii maritime iar alta zona unei Rusii de mijloc, toate inglobate in Federatia Rusa precum Cecenia fie ca federatii in cadrul altor federatii mai mari si totul in Federatia Rusa fie ca republici federative fie ca unionate macro-federative. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×