Sari la conținut
Forum Roportal
Mosotti

De ce femeile nu-s atrase de ce-s atrasi barbatii ca pasiuni ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 13 ore, NicolaeT a spus:

Exact. Domnisoarele de pe forum baga la inaintare faza cu "complementaritatea" ca substitut pentru "n-am nimic in comun cu el". Si daca n-au nimic in comun, pe ce altceva sa se realizeze combinarea decat pe excitare fizica ? Si pe ce altceva sa continue "relatia" decat pe sexat ? In rest stau si zac la televizor fiecare in camera lui.

Noi cand suntem amandoi acasa zacem amandoi imbratisati in pat si ne uitam la filme, seriale sau alte chestii de divertisment pe laptop. Gatim impreuna de multe ori. Povestim ce am facut. Cu izolarea am avut sansa sa stam non-stop acasa, impreuna, cu scurte pauze de plimbare, dar in general ne separa obligatiile cu munca, nu faptul ca suntem persoane diferite. Ceea ce suntem. Si e bine ca suntem. O pasiune a lui s-a transformat in meseria lui, si l-am sustinut in lucrul asta; nu am tragere sa invat ce face el, dar imi place sa ma bucur de ceea ce face si sa-i pun intrebari. Pe el nu cred ca-l pasioneaza ce fac eu, dar si el ma sustine si oricum eu am si alte interese minore care se tot schimba, sau momente de plafonare sau leneveala, eu mi le accept si el ma mai trezeste cand e cazul. Eu ma ocup de chestii practice sau de detaliu prin casa, el iese noaptea la magazin cand am chef de dulciuri.

Gata, ca a taiat o tarta.

 

Acum 2 ore, Mosotti a spus:

Si de ce baietii sunt cu calculatoarele adica cu tehnica asta ?! Nu e ultima jucarie, eu aveam calculator din 1992 HC-90 dar aveam, doream, eram curios, doream jocuri, sa mai programez, cum dracu doar fetele nu sunt cu tehnica asta, ciudat nu ?! Noi barbatii suntem, in aceiasi tara, e doar un exemplu cu calculatoarele, ce zici tu sunt exceptii cu capitanoaice si altele. Deci hai sa nu ne amagim. Eu in 1992 sept am inceput liceul, aveam profil si de informatica, nu se preda doar la facultate. Aveam informatica, electronica, electrotehnica si mecanica fina ca profile.

Si cum ai contribuit la progresul omenirii cu informatica/programarea ta? Ce ai realizat concret?

Eu am facut info din clasa a V-a cand m-am mutat la un liceu la o clasa speciala, bineinteles era ceva cam rudimentar, imi aduc aminte ca mi-a placut primul an, apoi s-a schimbat profesorul si trebuia sa invat pe de rost niste chestii si nu mi-a mai placut, dupa aia la liceu era o materie din categoria care mi-erau indiferente, nici nu m-a stresat si nici nu am lucrat suplimentar. Am dat-o si la bac.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Mosotti a spus:

Nu e ultima jucarie, eu aveam calculator din 1992 HC-90 dar aveam, doream, eram curios, doream jocuri, sa mai programez, cum dracu doar fetele nu sunt cu tehnica asta, ciudat nu ?! Noi barbatii suntem, in aceiasi tara, e doar un exemplu cu calculatoarele, ce zici tu sunt exceptii cu capitanoaice si altele.

Eu scriu despre o alta era si alte posibilitati pentru a deveni capitanoaice si altele, trebuie sa vrei doar sa devii ca nu te poate lua cu forta nimeni.   Am fost cu urechile pe radio cand s-au intamplat toate concerte rock de la Woodstock incoace  cand au aparut acesti renumiti rockeri unu dupa altu, pe Beatles-ii de la zero aproape le-am urmarit si le-am vazut la TV pe un canal din Ungaria, atunci asta era un interes pentru foarte putina lume din Romania cand inca pe Maria Tanase se asculta, Luigi Ionescu ... Constantin Draghici ... Gica Petrescu.  Cuvantul computer inca nu exista in nici un vocabular public decat cel militar in State ... telefon aveau doar stabii in Romania si sunai centrala ca sa te puna in legatura cu cine doreai sa graiesti, si numeai persoana, nu aveau numere in localitati mai mici civilii decat spital, militie, de scoala nu sint sigura ca aveau telefon insa Gara de tren calatori, avea!!!   In contabilitate aveam de desenat formularele ca nu exista nimic tiparit, foloseam creion si radir/guma de sters, nu era nici curent electric decat in orase pe centru dar un "difuzor" era in fiecare casa, cred ca facea servicii de a informa Securitatea cine le injura.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
18 hours ago, Robespierre said:

Noi cand suntem amandoi acasa zacem amandoi imbratisati in pat si ne uitam la filme, seriale sau alte chestii de divertisment pe laptop. Gatim impreuna de multe ori. Povestim ce am facut. Cu izolarea am avut sansa sa stam non-stop acasa, impreuna, cu scurte pauze de plimbare, dar in general ne separa obligatiile cu munca, nu faptul ca suntem persoane diferite. Ceea ce suntem. Si e bine ca suntem. O pasiune a lui s-a transformat in meseria lui, si l-am sustinut in lucrul asta; nu am tragere sa invat ce face el, dar imi place sa ma bucur de ceea ce face si sa-i pun intrebari. Pe el nu cred ca-l pasioneaza ce fac eu, dar si el ma sustine si oricum eu am si alte interese minore care se tot schimba, sau momente de plafonare sau leneveala, eu mi le accept si el ma mai trezeste cand e cazul. Eu ma ocup de chestii practice sau de detaliu prin casa, el iese noaptea la magazin cand am chef de dulciuri.

Gata, ca a taiat o tarta.

 

Si cum ai contribuit la progresul omenirii cu informatica/programarea ta? Ce ai realizat concret?

Eu am facut info din clasa a V-a cand m-am mutat la un liceu la o clasa speciala, bineinteles era ceva cam rudimentar, imi aduc aminte ca mi-a placut primul an, apoi s-a schimbat profesorul si trebuia sa invat pe de rost niste chestii si nu mi-a mai placut, dupa aia la liceu era o materie din categoria care mi-erau indiferente, nici nu m-a stresat si nici nu am lucrat suplimentar. Am dat-o si la bac.

Subiectul nu era ce am realizat eu sau tu, subiectul era de ce barbatilor la general le plac calculatoarele fie ca au realizat ceva sau nu, de pasiunea in sine vorbesc, si la femei mult mai putin, nu mai ocoli subiectul !

Editat de Mosotti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Mosotti a spus:

nu mai ocoli subiectul !

Pai stie toata lumea de ceeeeeee, ca femeile-s mai proaste. Barbatii construiesc, barbatii inoveaza. Acum spune ce ai construit si inovat tu. Sau nu esti barbat?

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu a zis nimeni ca ele sunt mai proaste, sunt doar incompatibili unul cu altul. Eu nu am zis ca toti barbatii au inovat, am zis ca inovarile sunt facute in majoritatea cazurilor de barbati, ca ei au fost pasionati de asa ceva. Eu unul nu am construit si inovat nimic, nu am simtit ca asta mi-e durmul, eu mi-am trait clipa si cam atat. Si inclinatia catre anume domeniu poate are legatura cu ce au gasit aia la RMN ca unele zone care merg mai jos, se ocupa cu pasiunea pentru cutare chestie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Mosotti a spus:

Eu nu am zis ca toti barbatii au inovat, am zis ca inovarile sunt facute in majoritatea cazurilor de barbati, ca ei au fost pasionati de asa ceva.

De-a lungul erelor barbatii dominau orice ... acele regine din  Egipt sau zeite din India nu se stie daca au fost adevarate, in rest si AZI o femeie este pusa deoparte de foarte multe ori cand e vorba de inovatie sau inventie.   Nu sint singura care am trecut prin asa ceva si nu e vorba de ridicat un alt Trump Tower, doar in contabilitate pentru un anumit profil unde am lucrat ca si acea stiinta nu este la fel pentru toate business-urile.   Nu intru in detalii, dar se simte si azi gustul amar al discriminarii femeii ca ar sti ceva ami mult decat un mascul de toate zilele.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Motivul pentru care este atras femeia de un barbat, inca nici bunul dumnezeu n-a reusit sa rezolve/ghiceasca, insa nu este dupa el, oricat de mult ar vrea sa creada in acele feelings.   Am tradus in multe cazuri de viol cand omu' a zis ca el era convins 100% ca fumeia voia pe el ca el era topit dupa ea ...si cand se uita la ea citea pe fata ei ca-l vrea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 7/29/2020 at 10:19 PM, The Unknown said:

Motivul pentru care este atras femeia de un barbat, inca nici bunul dumnezeu n-a reusit sa rezolve/ghiceasca, insa nu este dupa el, oricat de mult ar vrea sa creada in acele feelings.   Am tradus in multe cazuri de viol cand omu' a zis ca el era convins 100% ca fumeia voia pe el ca el era topit dupa ea ...si cand se uita la ea citea pe fata ei ca-l vrea.

Faptul ca barbatii dominau femeile nu era bine, asta era nesimtire, am zis-o oriunde era subiectul, trebuia egalitate. De ex daca eu as fi cu una care stie mai multe, chiar as fi mandru de asta, bravo ei, ma bucur ca  la o adica am de la cine invata. Si daca unele stiu mai multe, bravo lor, eu asa gandesc, nu vad de ce discriminare.

Aia cu violul se mai intampla cand unele au fantezia sa fie violate, si atunci se nimereste sa se simta ca vrea. Dar in rest e iluzie ca ar fi vrut aia pe ala, ca daca-l vroia nu mai era cazul sa o violeze.

De ce femeia e atrasa de barbat e f simplu, ptr ca natura a vrut sa perpetuam specia asa ca ne-a programat sa ne atragem ca sa facem copii, suntem calculatoare biologice, ce zice softul aia facem, daca zicea sa te atraga un TV, ala te atragea. Nu e nimic complicat de inteles, si dumnezeu se stie ca si ala e o iluzie asa ca aia e.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate.  Femeia este o creatie mai complexa decat s-ar crede.   Este cu totul altfel "programat" ca barbatul la functii de aplicatii zilnice sa zicem.  Desi traiesc laolata, fac diferenta intre ei, nu se complica la nimereala, selecteaza, dar cred ca inconstient de restul lumii sau memorie.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Mosotti a spus:

Faptul ca barbatii dominau femeile nu era bine, asta era nesimtire, am zis-o oriunde era subiectul, trebuia egalitate. De ex daca eu as fi cu una care stie mai multe, chiar as fi mandru de asta, bravo ei, ma bucur ca  la o adica am de la cine invata. Si daca unele stiu mai multe, bravo lor, eu asa gandesc, nu vad de ce discriminare.

Aia cu violul se mai intampla cand unele au fantezia sa fie violate, si atunci se nimereste sa se simta ca vrea. Dar in rest e iluzie ca ar fi vrut aia pe ala, ca daca-l vroia nu mai era cazul sa o violeze.

De ce femeia e atrasa de barbat e f simplu, ptr ca natura a vrut sa perpetuam specia asa ca ne-a programat sa ne atragem ca sa facem copii, suntem calculatoare biologice, ce zice softul aia facem, daca zicea sa te atraga un TV, ala te atragea. Nu e nimic complicat de inteles, si dumnezeu se stie ca si ala e o iluzie asa ca aia e.

În niciun caz nu e așa cum zici tu. Acum sunt în Stuttgart, dar în septembrie revin în România și o să am mai mult timp la dispoziție pentru a putea aduce unele lămuriri la ceea ce am scris. S-auzim numai de bine! 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×