Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

N-am observat bine ce s-a scris acolo, admiram harta colorata  :bb:   cred ca vor sa faca loc si celori din Africa, Asia si alte continente de aceea nu raporteaza prea multi, ca la noi cu acei milioane de illegali care trec cumva granitele prin apa nu vin cu certificatul medical updated si fara boli.      

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 ore, Rodica` a spus:

Merci de întrebare, dom'le. Sunt bine. Nu am făcut o evaluare ca nu e momentul sa te vanturi prin spitale și policlinici. Mi se pare ca sunt ca înainte. 

O chestie intetesanta: acum lumea manifesta frica și reținere pentru aia care au avut covid. Mi s-ar părea normal sa fie reticenți fața de aia care nu poarta masca, care nu sunt vaccinați, etc. 

În fine... 

Ha! Ha! Bine-ai venit in club! Revizuieste-ti putin gândirea, daca tot e sa te temi, de vaccinati trebuie sa te feresti cel mai tare in cazul in care stii ca nu au trecut prin boala de curand, pentru ca lor e posibil sa nu li se puna restrictii si pot transmite linistiti boala altora, chiar altor vaccinati, fireste. Am colegi vaccinati care s-au infectat unul pe altul si unii au ajuns si la ATI. Si am colegi si cunostinte tot vaccinati  dintre care unii au fost carantinati si altii ba. Sistemul funcționează minunat!:biggrin:

P.S.: Eu nu am fugit de nimeni niciodată si nici nu o să fac asa ceva în vecii vecilor, uneori mă amuză, alteori imi e chiar milă de cei pe care îi văd că fug de mine. In astfel de ocazii e usor sa afli cine e om si cine tine la tine cu adevarat. Sincer, eu nu as fi crezut ca sunt atat de iubita, au venit colegi si prieteni si mi-au adus de mancare, mi-au dus gunoiul, m-au sunat, mi-au trimis mesaje, s-au interesat de mine prin altii. Nu ma asteptam! Unii au intrat si in casă, in ciuda protestelor mele, stiam ca fac parte dintre cei care se tem de virus, altfel nu protestam, dupa 7 zile te negativezi, oricum. Eu nu iesisem decat de 2 zile din carantina si m-am dus la cineva care avea covid sa ii duc cumparaturi, mama prietenului fiului meu cel mic, care are si ea sotul plecat in strainatate si era blocata in casa cu doi copii. Am stat fara masca si ea la fel.

Analize si radiografie nu iti mai poti face decat la privat, eu am prins sa fac la stat ca nu daduse inca Arafat interzis. Cu aranjamente, desigur, daca tot am platit CAS-ul atatia ani, macar sa beneficiez de serviciile statului, la care apelez extrem de rar.

 

Sanatate, Rodica! Tuturor va doresc sanatate si numai bine!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vriies, constantenii tai fac coada la vaccinare. Voi si asa aveati un procent bun de vaccinare, pe locul 4 din tara, aveti de gand sa intreceti Bucurestiul?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nuș ce să zic. Probabil că mulți au înțeles, în cele din urmă, că ar fi mai bine să se vaccineze decât să ajungă prin spitale. A contat mult și episodul ăla nefericit, în care au murit oameni în urma incendiului de la spitalul ăla din Constanța.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu 350 de morți din cauză de covid, declarați azi, în continuare suntem pe locul 1 în Europa, dacă raportăm la numărul de cazuri active sau chiar la populație. S-ar putea chiar să fim pe locul 1 în lume, dar nu stau să caut și să verific, pentru că mă încearcă, așa, un sentiment de tristețe și jenă.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

În ce plm de țară trăim, în care oamenii nu cred în cele mai elementare norme de igienă și nici în vaccinuri, în care te duci la spital și dacă nu mori din cauza proastei spitalizări, atunci mori ars de viu? Și în care obții adeverință falsă de vaccinare? 

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
On 10/15/2021 at 10:05 PM, Rodica` said:

 Mi se pare ca sunt ca înainte. 

 

Mi se pare ca te-au cam mintit.

Ceea ce e de bine, adica n-ai covid.

Dealtfel, iata cum mai mint astia...

Citat insotit de link

La final si poze (pentru cine nu citeste nici macar din surse oficiale)

"nici un vaccin nu poate fi comercializat înainte de încheierea studiilor clinice"

https://vaccinare-covid.gov.ro/scurte-clarificari-cu-privire-la-presupusele-efecte-pe-care-vaccinurile-impotriva-covid-19-le-ar-avea-asupra-adn-ului-uman/

" Niciun vaccin nu va fi administrat fără aprobarea autorităților competente în domeniu."

https://vaccinare-covid.gov.ro/vaccinarea-sars-cov-2/top-10-informatii-inselatoare/

"să evalueze datele...pe măsură ce acestea devin disponibile, în loc să înceapă evaluările abia după încheierea tuturor studiilor clinice"

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/ro/QANDA_20_2390

in0.thumb.png.99c19d83cf15de3e062eaa25a439909b.png

in1.thumb.PNG.7c6ec2a5d69e1b80808b260962897c56.PNG

 

in2.thumb.PNG.dee31bb4169f83f6aab3c28aa1cb926b.PNG

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×