Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ieri am fost la doctor intr-un cabinet unde lucrau mai multi chirurgi, operatiile se fac in alta parte, in spital special amenajat, si am observat ca nici doctorii nu purtau masca  :surrender: 

Receptia era pentru toti ca si sala de asteptare, dar aveau cabinete separate unde primeau pacientii.   Acum 1 an am mai fost pe acolo si nu mai am de mers doar in caz de o alta operatie de ceva si atunci era alta viata. 

Din usa-ti luau temperatura, semnam o hartie ca nu prezint simptome de COVID scrise pe coala respectiva, nu era material de citit, doar pacientii erau permisi in sala de asteptare pana nu era cineva bolnav ca nu mergea sau avea nevoie de ajutor.   

Astea nu mai exista, cu 1 pacient erau si 4 vizitori in sala de asteptare care a devenit toxic la un moment dat si au fost poftiti afara ca era o vreme splendida afara in parcare si pe marginea cladirii.    

Doar receptionista purta masca si eu, doctorii nici manusi nu purtau.   Cred ca mergem spre bine cu pandemia, dar morti vor mai fi multi ani de acum incolo ca toti cu boli de plamani sint in categoria asta.   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://evz.ro/incepe-vanatoarea-de-nevaccinati-in-italia-legea-intra-in-vigoare-in-cateva-ore-probleme-mari-pentru-romanii-care-refuza.html

"În Italia devine obligatoriu, începând de astăzi, Certificatul Verde Covid-19. Actul este valabil pentru toţi angajaţii, atât în sectorul public cât şi în cel privat. Este o măsură care are ca scop încurajarea vaccinării, dar care se loveşte de opoziţia a milioane de salariaţi."

*Din cauza asta revin romanii din Italia sa scape de vaccin dar sa pupe moaste???*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 Indiferent de comunicatul Patriarhiei, aș zice, rezonabil, ideea e că, la noi, sunt tot peste 15 000 de noi cazuri zilnice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul unei cunostinte a luat covid si in 3 zile* a murit. Avea aproape 70 de ani. Nu stiu daca erau vaccinati sau nu, eu am presupus ca da, ca tocmai ce au revenit dintr-o excursie in afara tarii, de unde au si luat boala. Ea are o forma usoara.

* 3 zile de cand a depistat

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

După numărul de decedați din cauză de covid declarați în ultimele 24 de ore (adică de 363), din nefericire ne situăm încă în top, anume pe locul 3! După Rusia - cu 998 și Mexic - cu 381.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, comparam populatia Romaniei cu cea a Rusiei, ca sa comparam si numarul mortilor? I-am luat demult.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
36 minutes ago, Enki said:

Pai, comparam populatia Romaniei cu cea a Rusiei, ca sa comparam si numarul mortilor? I-am luat demult.

Dacă facem un raport dintre populația noastră și populațiile Rusiei cât și Mexicului, da, i-am luat considerabil!

Bine, dar această situație nu tre să fie raportată la populația totală. Ci, mai degrabă, la numărul de cazuri active de covid. 

De ex: 

În Rusia, din 734 909 de cazuri active de covid, au decedat 998 de oameni. Adică unul din 736. 

În Mexic, din 356 968 de cazuri active de covid, au decedat 381 de oameni. Adică unul din 937.

În România, din 163 386 cazuri active de covid, au decedat 363 de oameni. Adică unul din 450.

Dar chiar și așa, făcând bilanțul, din nefericire, cum bine ai intuit, i-am luat considerabil.  

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce rezultă de aici?

Din nefericire, așa cum am făcut bilanțul și în altă postare anterioară, rezultă că în România se moare de covid într-o proporție mult mai mare/ridicată decât în alte țări. 

Adică, Doamne fere să ne îmbolnăvim de covid! Pentru că avem , comparativ cu alte țări (atât din Europa, cât și de aiurea), cele mai mari șanse să murim sau să rămânem cu sechele majore la nivel de plămâni. Și asta, evident, din cauza sistemului nostru sanitar deficient.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2 hours ago, Enki said:

Sotul unei cunostinte a luat covid si in 3 zile* a murit. Avea aproape 70 de ani. Nu stiu daca erau vaccinati sau nu, eu am presupus ca da, ca tocmai ce au revenit dintr-o excursie in afara tarii, de unde au si luat boala. Ea are o forma usoara.

* 3 zile de cand a depistat

Caz suspect de crima.

Ar fi cazul de niste investigatii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
59 minutes ago, Vriies said:

Ce rezultă de aici?

Din nefericire,... Pentru că avem , comparativ cu alte țări (atât din Europa, cât și de aiurea), cele mai mari șanse să murim sau să rămânem cu sechele majore la nivel de plămâni. Și asta, evident, din cauza sistemului nostru sanitar deficient.

Cand o sa realizezi si tu ca oameni care au mers pe picioarele lor la spital, au iesit in sicriu?

N-aveau cum, decat cu "subtile" interventii "protocolare"!

Nu este virusul asta asa mortal, caci vezi bine ca nu mai sunt izolete plus ca userul de mai devreme taman a explicat ca nu se poarta nici masti nici manusi in spital, deci nu-i asa mortal cum se vrea a crede!

Editat de Rayn

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×