Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Coronavirus la zi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rayn, tu oricum o ții pe a ta, ca un anti-vaccinist de frunte ce ești și care nu vrea să-i fie modificate genele! :laugh:

Editat de Vriies
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, Rayn a spus:

ci cu o astfel de lipsa de logica ca aspect, de care beneficiaza mai marii nostri care dau hotarari prin care se interzice deplasarea dupa ora 20 de ex.

Pai daca omul vrea sa mearga cu masina personala, la tara, dupa ora 20, el nefiind pe strada ci in masina, cu ce incalca hotararea?

 

Tot vorbeai de logica... Raspunsul l-ai dat singur.

Incalca hotararea doar daca nu este vaccinat, iar deplasarea nu reprezinta o urgenta declarata in scris.

Editat de Motorină

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, Enki a spus:

:lol2:

cârâie nevaccinații că îi bagă la coteț la ora 8.

Deocamdata nu prea intervine politia. Mastile "se poarta" ca asta-vara, adica ti-e si rusine sa intri undeva cu masca, ca se uita stramb nevaccinatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rodi, tu cum mai ești? Sper că ești bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Enki a spus:

Sotul unei cunostinte a luat covid si in 3 zile* a murit. Avea aproape 70 de ani. Nu stiu daca erau vaccinati sau nu, eu am presupus ca da, ca tocmai ce au revenit dintr-o excursie in afara tarii, de unde au si luat boala. Ea are o forma usoara.

* 3 zile de cand a depistat

Cand prima oara se vorbea de COVID, am primit vestea din Romania ca o foarte buna cunostinta doar ca l-au dus in spital si deja nu mai aveau ce sa-i faca.  Desi lumea il stia sanatos si foarte in rand cu toate alea, toti doctorii ii erau prieteni ca afacerea lui era cautat de toti aproape din oras, boala/virusul il manca de viu.   S-a mutat din oras in satul natal al sotiei, ultima casa in comuna langa padure si Raul Tisa la putina distanta care este si granita cu Ucraina/Rusia, nu era mare trafic de oameni, masinile nu aveau voie sa opreasca in acea portiune de drum ca este foarte aproape de rau. 

Sotia e bine si azi, el era cu cativa ani mai multi decat ea, dar n-a avut necazuri in viata, a avut munca extrem de usoara.    Mai mult cainele plimba decat facea altceva ... cred ca nici n-ai unde sa te ascunzi de acest virus, vaccinul este singura solutie ce te pune departe  de pericolul mortal.         

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Enki a spus:

:lol2:

cârâie nevaccinații că îi bagă la coteț la ora 8.

In plus, moare multi din comunitatea lor si nu erau prea invarsta!!!   Cred ca doar acum s-au speriat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Enki a spus:

in sfarsit, suntem si noi pe primul loc la ceva ... 

112 de morti pe zi, nici nu este foarte mult cand sint atat de multi incapatinati.   Daca pun la socoteala si costul popilor, pomenilor, lumanari, vin, tuica, etc., mai ieftin iese cu mortu' daca-i in viata  :lol2:  macar intra pensia in banca pe cont!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nuu, Olga. Sunt in jur de 300-350 de morti pe zi. 112 este nr de morti la milionul de locuitori, cel mai mare nr de morti raportat la milionul de locuitori din lume

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merci de întrebare, dom'le. Sunt bine. Nu am făcut o evaluare ca nu e momentul sa te vanturi prin spitale și policlinici. Mi se pare ca sunt ca înainte. 

O chestie intetesanta: acum lumea manifesta frica și reținere pentru aia care au avut covid. Mi s-ar părea normal sa fie reticenți fața de aia care nu poarta masca, care nu sunt vaccinați, etc. 

În fine... 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×